Ўзбекистон рақамли тараққиёт ва сунъий интеллект ривожи йўлида янги саҳифа очмоқда
Президент Шавкат Мирзиёев 21 октябрь куни пойтахтимизнинг Мирзо Улуғбек туманида жойлашган IT-паркка ташриф буюриб, лойиҳанинг иккинчи босқичига тамал тоши қўйиш маросимида иштирок этди.
Икки йил олдин 200 миллион доллар инвестиция ҳисобига ушбу лойиҳанинг биринчи босқичи амалга оширилган эди. Қарийб 4 гектар майдонда 20-25 қаватли 6 та офис биноси ва замонавий конгресс-холл барпо этилди.
Бу ерда мутахассислар учун барча шарт-шароитлар яратилган, истиқболли стартап-лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш мақсадида инкубация ва акселерация дастурлари ташкил этилган. Ахборот ҳамда молиявий технологиялари, логистика, электрон тижорат, электрон таълим, биотехнология ва бошқа йўналишлардаги лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилмоқда.
Ҳозирги кунда “IT-Park” резидентлари сони 3 минг 200 та компанияга етди, уларда 14 мингдан ортиқ мутахассис фаолият юритмоқда. Ўтган йили резидентлар томонидан 1 миллиард 600 миллион долларлик хизмат кўрсатилган бўлса, жорий йил якуни билан бу кўрсаткич 2,5 миллиард доллардан ошиши кутилмоқда.
Экспорт ҳажми эса илк бор 1 миллиард долларлик маррадан ошиши режалаштирилган.
“Ўзбекистон – 2030” стратегиясига мувофиқ, 300 мингдан ортиқ ёшларни ахборот технологиялари соҳасида юқори даромадли иш билан таъминлаш мақсад қилинган.
– Ишончим комилки, бугун тамал тоши қўйилаётган ушбу йирик мажмуа олдимизга қўйган улкан марраларни забт этишда, шунингдек, инвесторлар билан Ўзбекистон ўртасида манфаатли ҳамкорликни янада кучайтиришда муҳим ўрин тутади, – деди давлатимиз раҳбари.
Лойиҳага кўра, “IT-Park” ҳудуди 1,5 баробар кенгайтирилади. Бу ерда Саудия Арабистонининг “Data Volt” компанияси билан ҳамкорликда қуввати 12 мегаватт бўлган, 150 миллион долларлик дата-марказ барпо этилади. Кейинги босқичларда яна 3 миллиард доллар инвестиция киритилиб, қувват 500 мегаваттга етказилади.
Бундан ташқари, ушбу ҳудудда жами 6 та бино – Сунъий интеллект маркази, Космос ва келажак технологиялари марказлари, 2 та 20 қаватли офис биноси, шунингдек, сервис ва савдо марказлари қурилади.
Бир сўз билан айтганда, мазкур мажмуа энг замонавий технологиялар, инновациялар ва билимларга асосланган “Сунъий интеллект хаби”га айланади.
Давлатимиз раҳбари капсула қўйиб, “IT-Park” лойиҳасининг иккинчи босқичи қурилишига расман старт берди.
Шундан сўнг Президент Шавкат Мирзиёев раислигида давлат бошқаруви, иқтисодиёт тармоқлари ва ҳудудларда сунъий интеллект технологияларини жадал жорий этиш масалалари юзасидан видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Сунъий интеллект технологиялари иқтисодиётдан тортиб, таълим, тиббиёт, қишлоқ хўжалиги ва бошқарув тизимигача чуқур кириб бормоқда. Йил бошида 2030 йилга бориб, дунё иқтисодиётида сунъий интеллект ҳажми 15 триллион долларга етиши прогноз қилинган бўлса, ҳозирги таҳлиллар бу рақам 20 триллион доллардан ортишини кўрсатмоқда.
– Бугун инсоният янги цивилизация босқичига – сунъий интеллект даврига дадил қадам қўймоқда. Қайси соҳа бўлмасин, ким бу жараёнда қаттиқ изланиб, аниқ натижа қилса, бир қадам олдинда юрса, марра шуники бўлади, – деди давлатимиз раҳбари.
Ўзбекистонда ҳам сунъий интеллектни ривожлантириш бўйича алоҳида қарор қабул қилиниб, соҳанинг ҳуқуқий асослари яратилди. Қисқа даврда давлат хизматлари, банк-молия, жамоат хавфсизлиги, транспорт каби йўналишларда 30 дан ортиқ пилот лойиҳалар ишга тушди.
Ўтган йили Сунъий интеллект технологияларини 2030 йилга қадар ривожлантириш стратегияси тасдиқланди. Рақамлаштириш вазирлигида бу соҳа билан ишлайдиган алоҳида марказ ташкил этилди.
Натижада бир йил ичида мамлакатимиз сунъий интеллектга тайёргарлик бўйича халқаро индексда 17 поғона юқорилади, Марказий Осиёда 1-ўринни эгаллади.
Эндиликда вазирлар ва тармоқ раҳбарларини рақамлаштиришга масъул ўринбосарлари бир вақтни ўзида соҳада сунъий интеллектни ривожлантиришга ҳам жавобгар бўлиши белгиланди. Шаҳар ва туманларда ҳам ҳокимларнинг рақамлаштириш ва сунъий интеллект бўйича маслаҳатчиси лавозими киритилади. Келгуси йилдан вазирлик ва ҳудудларда сунъий интеллектни жорий этиш ҳолатини баҳолайдиган рейтинг тизими ишга туширилади.
Хорижий экспертлар Ўзбекистоннинг сунъий интеллект соҳасидаги салоҳиятини 10 миллиард долларга баҳоламоқда. Буни имкониятга айлантириш ва дунёда сунъий интеллектга талаб ортиб бораётган ҳозирги даврда рақобатдош бўлиш учун 3 та энг асосий масала – инфратузилма, очиқ маълумотлар ва кадр тайёрлашга эътиборни кучайтириш зарурлиги қайд этилди.
Соғлиқни сақлаш, энергетика, банк-молия, божхона-солиқ, транспорт, тоғ-кон ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида сунъий интеллект бўйича 100 та лойиҳа режалаштирилган. Уларни амалга ошириш учун шунга мос қувватлар, замонавий супер-компьютерлар керак. Лекин ҳозирги мавжуд қувватлар фақат кичик лойиҳаларни ишга тушириш учун етади.
Шу боис, замонавий супер-компьютер кластерлари ва дата-марказларни кўпайтириш зарурлиги қайд этилди. Бу йил 16 та супер-компьютер сотиб олиш учун 50 миллион доллар ажратилди. Кейинги йил бу маблағ 2 карра оширилади.
Соҳага инвестицияларни рағбатлантириш учун Қорақалпоғистонда имтиёзли режим жорий қилиниши белгиланди. Сунъий интеллект инфратузилмасига 100 миллион доллардан кўп сармоя киритган инвесторларга электр энергияси нархи 5 цент этиб белгиланади, IT-парк имтиёзлари татбиқ қилинади, импорт ускуналари божхона тўловидан озод этилади.
Шу билан бирга, олис ҳудудларни юқори тезликдаги интернет билан таъминлаш учун кейинги йилдан “спутник интернет” операторлари фаолияти йўлга қўйилади.Улар беш йилга ер, мол-мулк, фойда ва қўшилган қиймат солиғидан озод этилади.
Вазирлик ва идоралардаги маълумотлар ҳар хил серверларда тарқоқ сақланаётгани, уларни форматлари турлича бўлгани сунъий интеллектни жадал ривожлантиришга тўсқинлик қилаётгани кўрсатиб ўтилди.  Шу боис, вазирлик ва идоралардаги 55 та, келаси йил қолган барча маълумотлар базаларини ягона дата-марказига ўтказиш топширилди.
– Сунъий интеллект дастурлари самарали ишлаши учун улар, аввало, ўзбек тилини мукаммал даражада тушуниши зарур, – деди давлатимиз раҳбари.
Ўзбек тилидаги адабиётлар, маълумотлар, мақолалар, ҳисоботлар, илмий ишларни рақамлаштириш, сунъий интеллект миллий маданиятимиз ва қадриятларимизни ўзида ифодалай олиши учун “Ўзбек тили корпуси”ни яратиш зарурлиги қайд этилди.
Президент сунъий интеллект соҳасида кадрлар тайёрлашни, энг аввало, мактаблардан бошлаш кераклигини таъкидлади.
Шу муносабат билан кейинги ўқув йилидан “Информатика” фани ўқув дастурларига сунъий интеллектга оид мавзулар киритилади. Бунинг учун Массачусетс технологиялар институти билан ҳамкорликда махсус дарслик ишлаб чиқилади.
Ёшларнинг сунъий интеллектдан фойдаланишга доир ғояларини аниқлаш ва лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш мақсадида  “Бир миллион сунъий интеллект етакчиси” лойиҳаси кенгайтирилади ва бу бўйича миллий танлов ўтказилиб, энг юқори натижа кўрсатган ёшлар, уларнинг устозлари ва таълим ташкилотлари муносиб рағбатлантирилади.
Йиғилишда олийгоҳларда сунъий интеллект лабораторияларини ташкил этиш чоралари ҳам белгилаб олинди. “Янги Ўзбекистон” университетида “тармоқ – олийгоҳ – ҳамкор” тамойилида ишлайдиган “сунъий интеллект кластери” ишга туширилади. Олийгоҳларда сунъий интеллект, молиявий технологиялар, кибер-хавфсизлик, IT-муҳандислик, аэрокосмик ва булутли технологиялар каби йўналишлар учун давлат гранти квоталари 35 фоизга оширилади.
Талабаларни сунъий интеллектга қизиқишини ошириш мақсадида ҳар бир ҳудудда олийгоҳлар жамоалари ўртасида сунъий интеллект бўйича умуммиллий танлов ўтказилади. Мукофот жамғармаси 1 миллион доллар бўлган “Сунъий интеллект соҳасидаги энг яхши стартап” танлови ўтказилади.
Умуман, соҳани ривожлантириш борасида етакчи компаниялар, хорижий экспертлар ва ватандошларимиз, йирик давлат корхоналари, банклар ва олийгоҳларнинг саъй-ҳаракатларини бирлаштириш мақсадида Сунъий интеллект альянсини тузиш таклифи қўллаб-қувватланди.
Президент Шавкат Мирзиёев IT-паркка ташриф чоғида сунъий интеллект технологияларини мамлакатимиз вазирлик ва идоралари фаолиятига ҳамда бошқа соҳаларга кенг татбиқ этишга қаратилган лойиҳалар тақдимоти билан ҳам танишди.
Бугунги кунда дунёда сунъий интеллект иқтисодиёт, таълим, соғлиқни сақлаш ва хавфсизлик каби йўналишларда асосий таянч воситага айланмоқда. Ушбу технологиялар давлат бошқарувида самарадорликни ошириш, ресурслардан тежамкор фойдаланиш ҳамда аҳолига кўрсатиладиган хизматлар сифатини яхшилаш имконини бермоқда.
Сўнгги йилларда Ўзбекистонда ҳам мазкур йўналишда тизимли ислоҳотлар амалга оширилиб, натижада мамлакатимиз сунъий интеллектни жорий этиш бўйича юқори натижаларга эришмоқда.
Президент бу ютуқлар соҳада қўйилган илк қадамлар самараси эканини таъкидлади. Олдинда эса яна кенг кўламли вазифалар тургани айтилди. Шу боис сунъий интеллектни ривожлантиришга оид лойиҳаларни эътибордан четда қолдирмаслик, илғор ташаббусларни амалиётга жорий этишни жадаллаштириш зарурлиги таъкидланди.
Тақдимотда иқтисодиёт ва ижтимоий соҳаларда сунъий интеллект ечимларини жорий этиш, самарадор тажрибаларни кенг қўллаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Сунъий интеллектни тез ва барқарор ривожлантириш учун хорижий ва маҳаллий тажрибаларни доимий таҳлил қилиш, соҳада фаолият юритаётган ёшларимиз, халқаро экспертлар ва хусусий сектор билан яқин ҳамкорликни йўлга қўйиш зарурлиги таъкидланди.
Бу йўналиш ривожининг энг муҳим омили малакали кадрлар тайёрлаш эканлиги қайд этилди.
Кадрлар тайёрлашни жадаллаштириш мақсадида бир қатор инновацион дастурлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, “Университет – саноат – халқаро ҳамкорлик” сунъий интеллект кластери лойиҳаси тақдимот қилинди. Бу ташаббус доирасида ўқувчиларда сунъий интеллект саводхонлигини ошириш, педагог кадрларнинг малакасини юксалтириш, соҳавий дарсликларни ишлаб чиқиш ва саноат учун замонавий мутахассислар тайёрлаш ишлари белгиланган.
Шунингдек, тақдим этилган “AI Maktab” платформаси эса ёшларни рақамли кўникмалар ҳамда замонавий касбларга ўргатишга қаратилган. Платформа орқали иштирокчилар виртуал ёрдамчи, рақамли маркетолог, AI-контент яратувчи, бизнес-аналитик каби ўнлаб йўналишларда масофавий таълим олади.
Президент ушбу тажрибани кенгайтириш, муҳим соҳалар ривожига ёшларнинг илмий салоҳиятини жалб этиш муҳимлигини таъкидлади.
Шунингдек, сунъий интеллект бўйича илмий-ўқув лабораторияларини ташкил этишдан кутилаётган натижаларга эътибор қаратилди. Тижорат банкларида бу йўналишда амалга оширилаётган ишлар ҳам муҳокама қилинди. Яқин истиқболда бундай илмий-тадқиқот ва амалий лойиҳаларни олий таълим муассасаларида кенг йўлга қўйиш зарурлиги таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари сунъий интеллект йўналишида фаолият юритаётган иқтидорли ёшларимизнинг “PromptLab”, “Detecting-AI.com” ва “KotibAI” каби инновацион лойиҳалари билан ҳам танишди.
Эътиборлиси, бу каби дастур ва иловалар кичик жамоалардан тортиб йирик компанияларгача иш самарадорлигини ошириш, даромад манбаларини кенгайтириш ва интеллектуал меҳнатни енгиллаштиришда катта имконият яратмоқда. Бугунги кунда ушбу маҳаллий ишланмалар молия муассасалари, қурилиш соҳаси ҳамда ижодий жамоалар фаолиятида қўлланилаётгани қайд этилди.
Президент Шавкат Мирзиёев тақдим этилган чора-тадбир ва лойиҳаларни қўллаб-қувватлади. Сунъий интеллектни жорий этиш жараёнларини янада жадаллаштириш, илғор тажрибаларни амалиётга татбиқ этиш бўйича тавсия ва топшириқлар берди.

Новый этап цифровой трансформации и развития технологий искусственного интеллекта
Президент Шавкат Мирзиёев 21 октября посетил IT-парк в Мирзо-Улугбекском районе столицы и принял участие в церемонии закладки первого камня в строительство второго этапа проекта.
Два года назад в рамках первого этапа, реализованного за счет инвестиций в размере 200 миллионов долларов, на площади около 4 гектаров были возведены шесть офисных зданий высотой 20–25 этажей и современный конгресс-холл.
В IT-парке созданы все условия для работы специалистов и поддержки перспективных стартапов. Здесь действуют программы инкубации и акселерации, успешно реализуются проекты в сфере информационных технологий, финтеха, логистики, электронной коммерции, онлайн-образования, биотехнологий и других направлений.
В настоящее время число резидентов IT-Park достигло 3200 компаний, в которых работают свыше 14 тысяч специалистов. В прошлом году объем оказанных резидентами услуг составил 1,6 миллиарда долларов, а по итогам текущего года этот показатель, как ожидается, превысит 2,5 миллиарда долларов.
Объем экспорта услуг впервые должен превысить рубеж в 1 миллиард долларов.
Согласно Стратегии «Узбекистан-2030», планируется обеспечить более 300 тысяч молодых людей высокооплачиваемыми рабочими местами в сфере информационных технологий.
– Уверен, что эта крупная инициатива, старт которой мы даем сегодня, внесет достойный вклад в достижение поставленных масштабных целей и дальнейшее укрепление взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и иностранными инвесторами, – отметил глава нашего государства.
В соответствии с проектом территория IT-Park будет расширена в 1,5 раза. Здесь в партнерстве с саудовской компанией Data Volt будет построен дата-центр мощностью 12 мегаватт и стоимостью 150 миллионов долларов. На следующих этапах планируется инвестировать дополнительно 3 миллиарда долларов и довести общую мощность до 500 мегаватт.
Кроме того, на этой территории будут возведены шесть зданий, включая Центр искусственного интеллекта, Центр космоса и технологий будущего, два 20-этажных офисных здания, а также сервисный и торговый центры.
Иными словами, данный комплекс станет современным «хабом искусственного интеллекта», основанным на передовых технологиях, инновациях и знаниях.
Глава государства заложил капсулу в основание второго этапа проекта IT-Park и дал официальный старт строительным работам.
После этого под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по вопросам ускоренного внедрения технологий искусственного интеллекта в систему государственного управления, отрасли экономики и регионы страны.
Технологии искусственного интеллекта все глубже проникают во все сферы жизни – от экономики до образования, медицины, сельского хозяйства и управления. Если в начале года прогнозировалось, что к 2030 году объем рынка искусственного интеллекта в мировой экономике достигнет 15 триллионов долларов, то нынешние оценки показывают, что этот показатель превысит 20 триллионов.
– Сегодня человечество уверенно вступает в новую эпоху цивилизации – эпоху искусственного интеллекта. В какой бы сфере ни происходили изменения, кто первым проявит настойчивость, упорство и добьется конкретного результата, тот окажется впереди, – отметил глава государства.
В Узбекистане также принято отдельное постановление о развитии искусственного интеллекта, созданы правовые основы сферы. За короткий срок реализовано свыше 30 пилотных проектов в таких направлениях, как государственные услуги, банковско-финансовая система, общественная безопасность, транспорт.
В прошлом году утверждена Стратегия развития технологий искусственного интеллекта до 2030 года. При Министерстве цифровых технологий создан специализированный центр. В результате за один год Узбекистан поднялся на 17 позиций в международном индексе готовности к искусственному интеллекту и занял первое место в Центральной Азии.
Теперь заместители министров и руководители отраслей, ответственные за цифровизацию, будут одновременно нести ответственность и за развитие искусственного интеллекта. В городах и районах вводятся должности советников хокимов по вопросам цифровизации и искусственного интеллекта. С будущего года будет внедрена система рейтинговой оценки внедрения технологий искусственного интеллекта в министерствах и регионах.
По оценке зарубежных экспертов, потенциал Узбекистана в сфере искусственного интеллекта составляет около 10 миллиардов долларов. Чтобы превратить этот потенциал в реальные возможности и занять конкурентоспособное место в условиях растущего мирового спроса на ИИ, необходимо уделить особое внимание трем ключевым направлениям – инфраструктуре, открытым данным и подготовке кадров.
В сферах здравоохранения, энергетики, банковского дела и финансов, налогово-таможенного администрирования, транспорта, горнодобывающей и сельскохозяйственной отраслях запланирована реализация 100 проектов на базе искусственного интеллекта. Для их успешного внедрения необходимы современные вычислительные мощности и суперкомпьютеры, однако нынешние ресурсы позволяют запускать только небольшие проекты.
В связи с этим подчеркнута необходимость увеличения количества современных суперкомпьютерных кластеров и дата-центров. В текущем году на приобретение 16 суперкомпьютеров выделено 50 миллионов долларов, в следующем году эта сумма будет удвоена.
С целью стимулирования инвестиций в отрасль в Республике Каракалпакстан вводится льготный режим. Для инвесторов, вложивших свыше 100 миллионов долларов в инфраструктуру искусственного интеллекта, будет установлен тариф на электроэнергию в размере 5 центов, предоставлены льготы IT-парка и освобождение импортного оборудования от таможенных пошлин.
Кроме того, с будущего года начнут работать операторы спутникового интернета для обеспечения отдаленных регионов высокоскоростным подключением. Они будут на пять лет освобождены от налогов на землю, имущество, прибыль и добавленную стоимость.
Данные министерств и ведомств хранятся на разных серверах и в различных форматах, что препятствует быстрому развитию искусственного интеллекта. В связи с этим поручено объединить 55 баз данных в единый дата-центр уже в этом году, а в следующем – все информационные базы.
– Для эффективной работы программ искусственного интеллекта они прежде всего должны в совершенстве понимать узбекский язык, – подчеркнул Президент.
Отмечена необходимость цифровизации литературы, отчетов, научных трудов и других материалов на узбекском языке и создания «Корпуса узбекского языка», чтобы искусственный интеллект мог отражать особенности национальной культуры и ценностей.
Глава государства отметил, что подготовку кадров в сфере искусственного интеллекта следует начинать со школы. В связи с этим с нового учебного года в программу предмета «Информатика» будут включены темы, посвященные искусственному интеллекту. Для этого совместно с Массачусетским технологическим институтом будет разработан специальный учебник.
Для выявления и поддержки идей и проектов молодежи в области искусственного интеллекта будет расширена программа «Один миллион лидеров искусственного интеллекта». В ее рамках проводится национальный конкурс, по итогам которого лучшие молодые специалисты, их наставники и образовательные учреждения будут достойно поощрены.
На совещании также определены меры по созданию лабораторий искусственного интеллекта в вузах. На базе Университета «Новый Узбекистан» появится кластер искусственного интеллекта, действующий по принципу «отрасль – вуз – партнер». Квоты государственных грантов по направлениям искусственного интеллекта, финтеха, кибербезопасности, IT-инженерии, аэрокосмических и облачных технологий будут увеличены на 35 процентов.
Для повышения интереса студентов к внедрению ИИ в каждом регионе будет проведен общенациональный конкурс среди университетских команд. Кроме того, будет учрежден конкурс «Лучший стартап в сфере искусственного интеллекта» с призовым фондом в 1 миллион долларов. В целом для объединения усилий ведущих компаний, зарубежных экспертов, наших соотечественников за рубежом, а также крупных государственных предприятий, банков и вузов поддержано предложение о создании Альянса искусственного интеллекта.
Президент Шавкат Мирзиёев в ходе посещения IT-парка ознакомился с проектами, направленными на широкое внедрение технологий искусственного интеллекта в деятельность министерств и ведомств, а также в другие сферы экономики и социальной жизни страны.
Отмечалось, что сегодня искусственный интеллект становится одной из ключевых движущих сил в таких областях, как экономика, образование, здравоохранение и безопасность. Эти технологии позволяют повысить эффективность государственного управления, обеспечить рациональное использование ресурсов и улучшить качество предоставляемых населению услуг.
За последние годы в Узбекистане также реализуются системные реформы в данном направлении, достигнуты заметные результаты. Глава государства подчеркнул, что эти достижения являются лишь первыми шагами, предпринятыми в этой сфере, и впереди предстоит еще более масштабная работа.
В связи с этим Президент отметил необходимость активного продвижения инициатив по развитию искусственного интеллекта, ускорения внедрения передовых решений и недопущения отставания от мировых тенденций.
На презентациях особое внимание было уделено вопросам применения решений искусственного интеллекта в экономике и социальной сфере, а также распространению успешных практик. Подчеркивалось, что для динамичного и устойчивого развития этого направления требуется постоянный анализ отечественного и международного опыта, а также тесное взаимодействие с молодыми специалистами, международными экспертами и частным сектором.
Одним из важнейших факторов развития сферы является подготовка квалифицированных кадров. Для ускорения этого процесса в стране реализуется ряд инновационных образовательных программ.
В частности, был представлен проект кластера «Университет – промышленность – международное сотрудничество». В рамках этой инициативы предусматривается повышение уровня AI-грамотности учащихся, совершенствование квалификации педагогов, разработка профильных учебных пособий и подготовка современных специалистов для отрасли.
Также была представлена образовательная платформа AI Maktab, направленная на обучение молодежи цифровым навыкам и современным профессиям. С ее помощью участники смогут получать дистанционное образование по десяткам направлений – от разработчика виртуальных помощников и цифрового маркетолога до AI-контентмейкера и бизнес-аналитика.
Президент отметил важность расширения подобных программ и привлечения инновационного потенциала молодежи к развитию ключевых отраслей.
Кроме того, было обращено внимание на ожидаемые результаты от создания научно-учебных лабораторий в области искусственного интеллекта. Обсуждены текущие проекты, реализуемые в этом направлении коммерческими банками. Подчеркнуто, что в ближайшей перспективе необходимо активнее развивать подобные исследовательские и практические инициативы в высших учебных заведениях страны.
Глава государства также ознакомился с инновационными проектами талантливой молодежи, такими как PromptLab, Detecting-AI.com и KotibAI.
Особо отмечалось, что подобные программы и приложения создают большие возможности для повышения эффективности труда, расширения источников дохода и упрощения интеллектуальной деятельности как в небольших командах, так и крупных компаниях. В настоящее время эти отечественные разработки уже применяются в финансовых учреждениях, строительной отрасли и работе творческих коллективов.
Президент Шавкат Мирзиёев одобрил представленные инициативы и проекты, дав рекомендации и поручения по ускорению процессов внедрения искусственного интеллекта.