Ўзбекистон-Словения муносабатларида янги босқич
Любляна шаҳридаги Президент саройида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Словения Республикаси Президенти Наташа Пирц Мусарнинг тор доирадаги ва расмий делегациялар иштирокидаги музокаралари бўлиб ўтди.
Учрашув аввалида давлатимиз раҳбари Словения етакчисига самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, сўнгги 20 йилда илк бор ўтказилаётган олий даражадаги тадбирлар икки мамлакат муносабатларида янги босқичнинг бошланиши сифатида тарихга киришини таъкидлади.
Ўзбекистон ва Словения ўртасидаги амалий ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Сиёсий мулоқот, турли даражадаги алоқалар ва ишбилармонлик учрашувлари фаоллашгани мамнуният билан қайд этилди. Икки мамлакат БМТ ва бошқа халқаро тузилмалар доирасида  бир-бирини қўллаб-қувватлаб келмоқда.
Кейинги йилларда товар айирбошлаш 3 баробар кўпайди. Маданият ва туризм соҳаларидаги алмашинувлар кенгаймоқда. Ўзбекистонда Словения фуқаролари учун визасиз режим жорий этилган.
Икки томонлама муносабатларга тизимли тус бериш учун олий ва юқори даражадаги мунтазам мулоқотни йўлга қўйиш муҳимлиги таъкидланди.
Товар айирбошлашни кўпайтириш ва унинг ҳажмини, энг аввало, маҳсулотлар турини кенгайтириш ва импорт ўрнини босиш ҳисобига биринчи босқичда 500 миллион еврога етказиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистондан тўқимачилик, мева-сабзавотлар, минерал ўғитлар, мис маҳсулотлари ва бошқа саноат товарлари, Словениядан эса дори-дармонлар, илғор технологиялар ва ускуналар етказиб бериш шулар жумласидан.
Словениянинг «Копер» порти салоҳиятидан Европа Иттифоқи бозорига чиқиш учун логистика хаби сифатида фойдаланиш имкониятлари ўрганилади.
Словениянинг етакчи компаниялари билан Саноат кооперацияси дастурини қабул қилиш, шунингдек, замонавий асбоб-ускуналар, саноат ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ишлаб чиқариш, фармацевтика маҳсулотлари, шу жумладан асал ва шифобахш гиёҳларга асосланган дори ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш, энергетика объектларини қуриш ва модернизация қилиш бўйича лойиҳаларни амалга ошириш юзасидан келишувларга эришилди.
Меҳнат миграцияси соҳасида тизимли ҳамкорлик қилиш учун тил, касбий кўникмалар ва меҳнат стандартлари бўйича ўқитиш ва мослаштириш дастурларини ишлаб чиққан ҳолда Уюшган меҳнат миграцияси тўғрисидаги битимни тайёрлашга келишиб олинди.
Туризмни, айниқса, қишлоқ ва тоғли ҳудудларда ривожлантириш истиқболли йўналиш сифатида белгиланди. Таълим соҳасида томонлар дипломларни ўзаро тан олиш тўғрисидаги битимни имзолашга ҳамда Любляна ва Марибор университетлари билан қўшма таълим дастурларини йўлга қўйишга келишиб олдилар.
Бундан ташқари, келгуси йилда Тошкент шаҳрида икки мамлакат олий таълим муассасалари ва илмий марказлари иштирокида Ёшларнинг инновацион лойиҳалари форуми ўтказилади.
Гуманитар алмашинувни мустаҳкамлаш мақсадида томонлар ўзаро маданият кунлари ва Любляна шаҳрида Ўзбек киноси ҳафталигини ўтказиш ташаббусини илгари сурдилар.
Белгиланган барча вазифаларнинг ижросини таъминлаш мақсадида Ҳукуматлараро комиссиянинг биринчи йиғилишини жорий йил июль ойида Любляна шаҳрида ташкил этишга қарор қилинди.
Учрашув якунида давлатимиз раҳбари Словения Президенти Наташа Пирц Мусарга ўзи учун қулай вақтда жавоб ташрифи билан Ўзбекистонга келишни таклиф этди.

Узбекско-словенские отношения выведены на новый этап развития
В Президентском дворце в Любляне состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Республики Словения Наташи Пирц Мусар в узком составе и с участием официальных делегаций.
В начале встречи глава нашего государства поблагодарил лидера Словении за теплый прием и подчеркнул, что первый за 20 лет саммит на высшем уровне войдет в историю как начало нового этапа в отношениях двух стран.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития практического сотрудничества Узбекистана и Словении.
С удовлетворением отмечена активизация политического диалога, контактов на разных уровнях и деловых встреч. Осуществляется взаимная поддержка в рамках ООН и других международных структур.
За последние годы товарооборот увеличился в 3 раза. Расширяются культурные и туристические обмены. Действует безвизовый режим для граждан Словении.
Для придания системности двусторонним отношениям, подчёркнута важность налаживания регулярного диалога на высшем и высоком уровнях.
Особое внимание уделено вопросам наращивания товарооборота и доведения его объемов на первом этапе до 500 миллионов евро, прежде всего за счет расширения номенклатуры и импортозамещения.
Речь идет о поставках из Узбекистана текстильной, плодоовощной продукции, минеральных удобрений, медных изделий и других промышленных товаров, из Словении – лекарственных препаратов, передовых технологий и оборудования.
Будут изучены возможности использования потенциала словенского порта «Копер» как логистического хаба для доступа на рынок Европейского Союза.
Достигнуты договоренности о принятии Программы промышленной кооперации с ведущими компаниями Словении, а также реализации проектов по выпуску современного оборудования, промышленных и сельскохозяйственных товаров, локализации производства фармацевтической продукции, в том числе на основе меда и лекарственных трав, строительству и модернизации энергетических объектов и другие.
Для системного взаимодействия в области трудовой миграции решено подготовить Соглашение об организованной трудовой миграции с проработкой программ обучения и адаптации по языку, профессиональным навыкам и стандартам труда.
Перспективным направлением обозначено развитие туризма, особенно в сельских и горных регионах. В сфере образования стороны договорились подписать соглашение о взаимном признании дипломов и запустить совместные программы обучения с Люблянским и Мариборским университетами.
Кроме того, в следующем году в городе Ташкенте будет проведен совместный молодежный Форум инновационных проектов с участием вузов и научных центров двух стран.
В целях укрепления гуманитарного обмена стороны выступили за проведение перекрестных Дней культуры и Недели узбекского кино в городе Любляне.
Для продвижения всех поставленных задач принято решение об организации первого заседания Межправкомиссии в июле этого года в Любляне.
В завершение встречи глава нашего государства пригласил Президента Словении Наташу Пирц Мусар посетить Узбекистан с ответным визитом в удобное время.