Трансформация дастурларининг ижроси ва режалар кўриб чиқилди
Сўнгги етти йилда бу соҳада ишлаб чиқариш 1,5 баробар ўсган. Хусусан, йиллик олтин қазиб олиш ҳажми 2016 йилга нисбатан 26 тоннага, кумуш 77 тоннага, мис 32 минг тоннага ошган.
Охирги беш йилда тоғ-кон ва металлургияга қарийб 9,5 миллиард доллар инвестиция жалб қилиниб, 15 та йирик лойиҳа ишга туширилди. Натижада бу соҳа иқтисодиётни трансформация қилишда энг муҳим драйверга айланмоқда. Мамлакатимиз саноати ҳажмининг учдан бири унинг ҳиссасига тўғри келаяпти.
Тоғ-кон саноати электротехника, қурилиш материаллари, кимё, заргарлик каби тармоқлар учун хомашёни кўпайтириб, уларнинг ўсишига катта туртки бераяпти. Шунингдек, комбинатлар 60 дан ортиқ кичик ва ўрта корхоналар билан кооперация асосида яқиндан ишлаяпти.
Буларни давом эттириб, иқтисодий самарадорликни ошириб бориш – замон талаби. Тармоқ корхоналарини жаҳон молия бозорида жозибадор компанияларга айлантириш керак.
Йиғилишда тоғ-кон саноати ва геология вазири ҳамда комбинатлар раҳбарлари шу борадаги режалар бўйича ахборот берди.
Жумладан, 2025 йилда тоғ-кон ва геология соҳасидаги лойиҳаларга 1 миллиард доллар инвестиция жалб қилиш кўзда тутилмоқда. Каолин ишлаб чиқаришни 50 фоиз ошириш, кўмир қазиб олишни 10 миллион тоннага етказиш мўлжалланмоқда.
Навоий тоғ-металлургия комбинати бу йил илк бор халқаро бозорда евробонд жойлаштириб, 1 миллиард доллар арзон ресурс жалб қилди. Келгуси йил яна 500 миллион доллар евробонд чиқариш режалаштирилган.
Олмалиқ кон-металлургия комбинатида 3-мис бойитиш фабрикасини ҳамда Ўзбекистон металлургия комбинатида янги қуюв прокатлаш мажмуаси ишга туширилади. Ўзбекистон технологик металлар комбинатида “яшил иқтисодиёт” учун муҳим бўлган ноёб металлар хомашёси кенгайтирилади.
Давлатимиз раҳбари келгуси йилда комбинатлар трансформация орқали дунё бозорида рақобатдошлигини ошириш бўйича катта ўзгариш қилиши зарурлигини таъкидлади.
Бунда таннархни тушириш, фаолиятни тўлиқ рақамлаштириш, халқаро бозорлардан маблағ олиб келиш, янги технологияларни жорий қилиб, иш жараёнини автоматлаштириш энг муҳим вазифалар экани кўрсатиб ўтилди.
Корхоналар жаҳондаги ўзгаришларга тез мослашиб, янги ташаббуслар кўрсатиши зарурлиги айтилди. Тежамкорлик ва самарадорлик тамойили асосида харажатларни камайтириш, саноат тармоқларини хомашё билан узлуксиз таъминлаш чоралари белгиланди.

Президент Шавкат Мирзиёев 2 декабря ознакомился с ходом выполнения программ трансформации металлургических предприятий и их планами на 2025 год.
За последние семь лет производство в этой отрасли выросло в 1,5 раза. В частности, годовой объём добычи золота увеличился на 26 тонн, серебра — на 77 тонн, меди — на 32 тысячи тонн по сравнению с 2016 годом.
За последние пять лет в горно-металлургическую отрасль было привлечено около 9,5 миллиарда долларов инвестиций, что позволило запустить 15 крупных проектов. В результате отрасль стала важнейшим драйвером трансформации экономики, на долю которой приходится треть всего объёма промышленного производства страны.
Горнодобывающая промышленность стимулирует рост таких отраслей, как электротехника, производство строительных материалов, химическая промышленность и ювелирное дело, предоставляя им необходимое сырьё. Кроме того, комбинаты активно сотрудничают с более чем 60 малыми и средними предприятиями на основе кооперации.
Продолжение этой работы и повышение экономической эффективности остаются актуальной задачей. Предприятия отрасли должны стать привлекательными компаниями на международных финансовых рынках.
На совещании министр горнодобывающей промышленности и геологии, а также руководители комбинатов представили планы на будущее.
В 2025 году в проекты горнодобывающей и геологической отраслей планируется привлечь 1 миллиард долларов инвестиций. Производство каолина должно вырасти на 50 процентов, а добыча угля достигнуть 10 миллионов тонн.
Навоийский горно-металлургический комбинат в этом году впервые разместил евробонды на международном рынке и привлек 1 миллиард долларов по низкой ставке. В следующем году планируется выпуск евробондов на сумму еще 500 миллионов долларов.
На Алмалыкском горно-металлургическом комбинате в эксплуатацию будет введена третья фабрика по обогащению медной руды, а на Узбекском металлургическом комбинате — новый литейно-прокатный комплекс. Комбинат технологических металлов Узбекистана расширит производство редкоземельных металлов, востребованных в «зеленой экономике».
Президент подчеркнул, что в следующем году комбинаты должны провести масштабные изменения через трансформацию, чтобы повысить свою конкурентоспособность на мировых рынках.
Среди важнейших задач были выделены: снижение себестоимости продукции, полная цифровизация деятельности, привлечение средств с международных рынков, внедрение новых технологий и автоматизация производственных процессов.
Президент отметил, что предприятия должны быстро адаптироваться к изменениям в мировой экономике и проявлять инициативу. Были определены меры по сокращению расходов на основе принципов экономии и эффективности, а также по обеспечению бесперебойного снабжения промышленности необходимым сырьем.