Transformatsiya dasturlarining ijrosi va rejalar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2 dekabr kuni metallurgiya korxonalarining transformatsiya dasturlari hamda 2025 yilgi rejalari bilan tanishdi.
So‘nggi yetti yilda bu sohada ishlab chiqarish 1,5 barobar o‘sgan. Xususan, yillik oltin qazib olish hajmi 2016 yilga nisbatan 26 tonnaga, kumush 77 tonnaga, mis 32 ming tonnaga oshgan.
Oxirgi besh yilda tog‘-kon va metallurgiyaga qariyb 9,5 milliard dollar investitsiya jalb qilinib, 15 ta yirik loyiha ishga tushirildi. Natijada bu soha iqtisodiyotni transformatsiya qilishda eng muhim drayverga aylanmoqda. Mamlakatimiz sanoati hajmining uchdan biri uning hissasiga to‘g‘ri kelayapti.
Tog‘-kon sanoati elektrotexnika, qurilish materiallari, kimyo, zargarlik kabi tarmoqlar uchun xomashyoni ko‘paytirib, ularning o‘sishiga katta turtki berayapti. Shuningdek, kombinatlar 60 dan ortiq kichik va o‘rta korxonalar bilan kooperatsiya asosida yaqindan ishlayapti.
Bularni davom ettirib, iqtisodiy samaradorlikni oshirib borish – zamon talabi. Tarmoq korxonalarini jahon moliya bozorida jozibador kompaniyalarga aylantirish kerak.
Yig‘ilishda tog‘-kon sanoati va geologiya vaziri hamda kombinatlar rahbarlari shu boradagi rejalar bo‘yicha axborot berdi.
Jumladan, 2025 yilda tog‘-kon va geologiya sohasidagi loyihalarga 1 milliard dollar investitsiya jalb qilish ko‘zda tutilmoqda. Kaolin ishlab chiqarishni 50 foiz oshirish, ko‘mir qazib olishni 10 million tonnaga yetkazish mo‘ljallanmoqda.
Navoiy tog‘-metallurgiya kombinati bu yil ilk bor xalqaro bozorda yevrobond joylashtirib, 1 milliard dollar arzon resurs jalb qildi. Kelgusi yil yana 500 million dollar yevrobond chiqarish rejalashtirilgan.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida 3-mis boyitish fabrikasini hamda O‘zbekiston metallurgiya kombinatida yangi quyuv prokatlash majmuasi ishga tushiriladi. O‘zbekiston texnologik metallar kombinatida “yashil iqtisodiyot” uchun muhim bo‘lgan noyob metallar xomashyosi kengaytiriladi.
Davlatimiz rahbari kelgusi yilda kombinatlar transformatsiya orqali dunyo bozorida raqobatdoshligini oshirish bo‘yicha katta o‘zgarish qilishi zarurligini ta’kidladi.
Bunda tannarxni tushirish, faoliyatni to‘liq raqamlashtirish, xalqaro bozorlardan mablag‘ olib kelish, yangi texnologiyalarni joriy qilib, ish jarayonini avtomatlashtirish eng muhim vazifalar ekani ko‘rsatib o‘tildi.
Korxonalar jahondagi o‘zgarishlarga tez moslashib, yangi tashabbuslar ko‘rsatishi zarurligi aytildi. Tejamkorlik va samaradorlik tamoyili asosida xarajatlarni kamaytirish, sanoat tarmoqlarini xomashyo bilan uzluksiz ta’minlash choralari belgilandi.

Рассмотрены результаты выполнения программ трансформации и планы на перспективу
Президент Шавкат Мирзиёев 2 декабря ознакомился с ходом выполнения программ трансформации металлургических предприятий и их планами на 2025 год.
За последние семь лет производство в этой отрасли выросло в 1,5 раза. В частности, годовой объём добычи золота увеличился на 26 тонн, серебра — на 77 тонн, меди — на 32 тысячи тонн по сравнению с 2016 годом.
За последние пять лет в горно-металлургическую отрасль было привлечено около 9,5 миллиарда долларов инвестиций, что позволило запустить 15 крупных проектов. В результате отрасль стала важнейшим драйвером трансформации экономики, на долю которой приходится треть всего объёма промышленного производства страны.
Горнодобывающая промышленность стимулирует рост таких отраслей, как электротехника, производство строительных материалов, химическая промышленность и ювелирное дело, предоставляя им необходимое сырьё. Кроме того, комбинаты активно сотрудничают с более чем 60 малыми и средними предприятиями на основе кооперации.
Продолжение этой работы и повышение экономической эффективности остаются актуальной задачей. Предприятия отрасли должны стать привлекательными компаниями на международных финансовых рынках.
На совещании министр горнодобывающей промышленности и геологии, а также руководители комбинатов представили планы на будущее.
В 2025 году в проекты горнодобывающей и геологической отраслей планируется привлечь 1 миллиард долларов инвестиций. Производство каолина должно вырасти на 50 процентов, а добыча угля достигнуть 10 миллионов тонн.
Навоийский горно-металлургический комбинат в этом году впервые разместил евробонды на международном рынке и привлек 1 миллиард долларов по низкой ставке. В следующем году планируется выпуск евробондов на сумму еще 500 миллионов долларов.
На Алмалыкском горно-металлургическом комбинате в эксплуатацию будет введена третья фабрика по обогащению медной руды, а на Узбекском металлургическом комбинате — новый литейно-прокатный комплекс. Комбинат технологических металлов Узбекистана расширит производство редкоземельных металлов, востребованных в «зеленой экономике».
Президент подчеркнул, что в следующем году комбинаты должны провести масштабные изменения через трансформацию, чтобы повысить свою конкурентоспособность на мировых рынках.
Среди важнейших задач были выделены: снижение себестоимости продукции, полная цифровизация деятельности, привлечение средств с международных рынков, внедрение новых технологий и автоматизация производственных процессов.
Президент отметил, что предприятия должны быстро адаптироваться к изменениям в мировой экономике и проявлять инициативу. Были определены меры по сокращению расходов на основе принципов экономии и эффективности, а также по обеспечению бесперебойного снабжения промышленности необходимым сырьем.