Ўзбекистон Президенти Саудия Арабистони билан «яшил» энергетика соҳасидаги шерикликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 11 ноябрь куни Ар-Риёд шаҳрида ўтказилаётган навбатдан ташқари араб-ислом саммити доирасида Саудия Арабистони энергетика вазири шаҳзода Абдулазиз бин Салмон Ол Саудни қабул қилди.
Қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ва «яшил» энергетика соҳасида амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон энергетика соҳасини тўғридан-тўғри инвестициялар ва илғор технологиялар асосида модернизация қилишда фаол иштирок этаётган етакчи «ACWA Power» компанияси билан самарали ҳамкорлик йўлга қўйилганини алоҳида мамнуният билан таъкидлади.
Мамлакатимиз ҳудудларида шамол ва қуёш электр станцияларини қуриш, шунингдек, «яшил» водород ишлаб чиқариш лойиҳаларини тезлаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистонда маҳаллийлаштириш ва корхоналар энергия самарадорлигини ошириш жараёнларига Саудия Арабистони компаниялари ва маслаҳатчиларини жалб этиш юзасидан келишувга эришилди.

Президент Узбекистана отметил важность наращивания партнерства с Саудовской Аравией в области «зеленой» энергетики
11 ноября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках участия во внеочередном арабо-исламском саммите в городе Эр-Рияде принял министра энергетики Саудовской Аравии принца Абдулазиза Бин Салмана Аль Сауда.
Были рассмотрены вопросы реализации совместных инвестиционных проектов и дальнейшего расширения практического взаимодействия в области «зеленой» энергетики.
Глава нашего государства с особым удовлетворением отметил плодотворное партнерство с ведущей компанией «ACWA Power», которая активно участвует в модернизации энергетического сектора Узбекистана на основе прямых инвестиций и передовых технологий.
Особое внимание уделено ускорению реализации проектов по строительству ветряных и солнечных электростанций в регионах нашей страны, а также по производству «зеленого» водорода.
Достигнута договоренность о привлечении саудовских компаний и консультантов в процессы повышения локализации и энергоэффективности предприятий страны.