Терроризмга қарши курашнинг миллий андозаси шакллантирилди
Пойтахтимизда ШҲТнинг Минтақавий аксилтеррор тузилмаси (МАТТ) X халқаро илмий-амалий конференцияси ва МДҲнинг терроризм ва экстремизмга қарши кураш бўйича иккинчи конференцияси бўлиб ўтмоқда.
Тадбирда ШҲТ ва МДҲга аъзо давлатларнинг ваколатли органлари, МДҲ органлари ишчи тузилмалари ҳамда халқаро ташкилотлар делегациялари вакиллари иштирок этаётир.
Конференцияда Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизмати раисининг биринчи ўринбосари, генерал-майор Б.Турсунов сўзга чиқиб, мустақил тараққиёт йилларида дунёнинг бошқа мамлакатлари каби Ўзбекистон ҳам терроризм ва экстремизмнинг турли шаклларига дуч келганини қайд этди.
– Хавфсизликнинг бу таҳдидларига қарши курашиш бизга бу соҳада миллий андозани шакллантириш имконини берди. Айни пайтда, терроризм ва экстремизмга қарши ёндашувимиз такомиллашмоқда, биз янги чақириқ ва таҳдидларга мослашяпмиз.
2021-2026 йилларга мўлжалланган экстремизм ва терроризмга қарши курашиш бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегияси ва уни амалга ошириш бўйича Ҳаракатлар режасининг қабул қилиниши бу борадаги туб бурилиш бўлди. Ушбу ҳужжатларда ҳуқуқни ҳимоя қилиш тузилмалари, ҳокимият ва бошқарув органларининг фуқаролик жамияти институтлари, хорижий ҳамкорлар ва халқаро ташкилотлар билан ўзаро ҳамкорлигининг асосий йўналишлари белгилаб берилган.
Экстремистик ғояларнинг собиқ ва салоҳиятли тарафдорлари билан ижтимоий ва психологик ишлаш, уларни ўқитиш, иш билан таъминлаш, умуман, ўз қобилиятларини рўёбга чиқариши учун шароитлар яратишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бундай ўзгариш ва ёндашув юксак натижаларни бериб, халқаро миқёсда эътирофга сазовор бўлмоқда.
Хусусан, 2019 йилдан буён 5 та “Меҳр” гуманитар акциялари доирасида Сурия, Ироқ ва Афғонистондан 531 нафар репатриант Ўзбекистонга қайтарилди. Уларга ижтимоий, тиббий ва бошқа ёрдамлар кўрсатилди. Натижада, бугунги кунда репатриантларнинг 90,2 фоизи замонавий турмуш тарзини олиб бормоқда, 9,8 фоизи анъанавий ислом динига эътиқод қилади, – деди Б.Турсунов.

Сформирована национальная модель в борьбе с терроризмом
В нашей столице состоялось открытие Десятой международной научно-практической конференции РАТС ШОС и Второй конференции СНГ по борьбе с терроризмом и экстремизмом.
В мероприятии принимают участие представители уполномоченных органов государств-членов ШОС и СНГ, рабочих структур органов СНГ, а также делегаций международных организаций.
Так, выступая на конференции первый заместитель председателя СГБ Республики Узбекистан генерал-майор Б.Турсунов констатировал, что за годы независимого развития Узбекистан, как и другие страны мира, столкнулся с различными формами терроризма и экстремизма.
– Противодействие данным угрозам безопасности позволило нам сформировать национальную модель и опыт в этой сфере. В то же время, наш подход борьбы с терроризмом и экстремизмом продолжает развиваться, мы адаптируемся к новым вызовам и угрозам, заметил докладчик.
Особо подчёркнуто, что поворотным моментом во многих отношениях стало принятие Национальной стратегии Республики Узбекистан по противодействию экстремизму и терроризму на 2021-2026 годы и Плана действий по ее реализации. В них обозначены основные направления взаимодействия между правоохранительными структурами, органами власти и управления, с институтами гражданского общества, иностранными партнерами и международными организациями.
«Особое внимание уделяется социальной и психологической работе с бывшими и потенциальными приверженцами экстремистских идей, их образованию, трудоустройству и в целом созданию условий для самореализации. Данные преобразования и подход уже дают свои реальные результаты и на высоком уровне получают международное признание. В частности, с 2019 года в рамках 5 гуманитарных акций «Мехр» в Узбекистан возвращен 531 репатриант из Сирии, Ирака и Афганистана. Им оказана всесторонняя социальная, медицинская и иная помощь. В результате 90,2 % репатриантов на сегодняшний день ведут современный образ жизни, 9,8 % исповедуют традиционный Ислам, ­– отметил Б.Турсунов.