Ўзбекистон ва Россия Президентлари икки давлат ҳудудлари кенгашининг биринчи мажлисида иштирок этдилар
27 май куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин раислигида Ўзбекистон ва Россия ҳудудлари кенгашининг биринчи мажлиси бўлиб ўтди.
Таъкидлаш жоизки, бу платформа олти йил аввал икки давлат раҳбарлари томонидан ишга туширилган бўлиб, қўшма Ҳудудлараро ҳамкорлик форуми шаклида фаолият юритган.
Ҳудудлараро ҳамкорликнинг жадал суръати, ўзаро инвестицияларнинг юқори динамикаси, қўшма лойиҳалар сони, шунингдек, ҳамкорлик соҳаларини кенгайтириш учун катта салоҳиятни ҳисобга олиб, форум мақомини ошириш ва уни Президентлар раислигидаги Ўзбекистон ва Россия ҳудудлари кенгашига айлантиришга қарор қилинди.
Кенгаш мажлисини очар экан, давлатимиз раҳбари Президент Владимир Путин ва Россия делегацияси вакилларини, жумладан, 30 га яқин ҳудуд раҳбарлари ва 300 нафар етакчи саноат корхоналари ва бизнес вакилларини самимий қутлади.
– Бундай ҳамкорлик юқори самарадорлик билан ажралиб туради, Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги узоқ муддатли шерикликни кенгайтиришга хизмат қилади, – деб таъкидлади Президентимиз.
Бугунги олий даражадаги музокаралар самарали натижалар билан якунлангани, икки давлат ва халқлар манфаатлари йўлида кенг қамровли шерикликни кенгайтириш ва мустаҳкамлашга бўлган умумий интилишни кўрсатгани мамнуният билан қайд этилди.
Йил бошидан бери барча даражадаги, жумладан, икки давлат ҳудудлари ўртасидаги алоқаларнинг фаоллашгани алоҳида таъкидланди. Биргина ўтган ҳафтада Ўзбекистон вилоятлари делегациялари Россиядаги шерик ҳудудларга ташриф буюрди.
Шу маънода, ҳудудлараро мулоқотни янада ривожлантириш ва уни янги амалий мазмун билан бойитишга алоҳида аҳамият берилмоқда.
Бугунги кунда ҳудудлар даражасида 4 миллиард долларлик 200 дан ортиқ қўшма лойиҳа амалга оширилмоқда. Кенгаш мажлиси доирасида 5 миллиард долларлик янги шартномалар тўплами тайёрланган.
Олий даражадаги музокаралар давомида товар айирбошлаш ҳажмини яқин йилларда 30 миллиард долларга етказиш ва келаси йили 10 миллиард доллар инвестиция ўзлаштириш бўйича янги мақсадлар белгилаб олингани мамнуният билан қайд этилди.
Мақсадларга эришишнинг асосий ҳаракатлантирувчи кучи айнан икки давлат ҳудудлари бўлиши лозимлигини таъкидлаган давлатимиз раҳбари ҳамкорликнинг қатор устувор йўналишларини белгилаб берди.
Аввало, ўзаро савдони кўпайтириш. Сўнгги 7 йил ичида Ўзбекистоннинг Россия билан товар айирбошлаш ҳажми 2,5 баробарга ўсди. Ўзаро етказиб бериш таркиби, энг аввало, юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ҳисобига сифат жиҳатидан яхшиланди.
Асосий ҳамкорлар қаторида Москва ва Санкт-Петербург шаҳарлари, Татаристон, Москва, Ленинград, Новосибирск, Астрахань, Иваново, Челябинск вилоятлари, Красноярск, Пермь ўлкалари, Бошқирдистон ва бошқалар бор.
Кооперация ва импорт ўрнини босиш лойиҳаларини ошириш ҳисобига товар айирбошлаш ҳажмини кўпайтириш бўйича чора-тадбирлар режалари қабул қилинди, бу жараёнга ҳудудлар фаол жалб қилинади.
Савдо ва кооперация лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш учун Россияда Ўзбекистоннинг тўлақонли савдо ваколатхонаси очилади.
Инвестиция ва технологиялар соҳасидаги ҳамкорлик суръати юқори баҳоланди. Ўзбекистонда уч мингдан ортиқ Россия компаниялари муваффақиятли фаолият юритмоқда.
Энергетика, кимё ва нефть-кимё, машинасозлик, қишлоқ хўжалиги, логистика, тўқимачилик, озиқ-овқат саноати ва бошқа тармоқларда лойиҳалар амалга оширилмоқда. Тошкент вилоятида татаристонлик ҳамкорлар билан бирга ишга туширилган «Химград» саноат зонаси кенгайтирилмоқда, Жиззах вилоятида унинг филиали барпо қилинмоқда.
– Қўшма лойиҳаларнинг умумий портфели 45 миллиард доллардан ошган. Бугунги саммит доирасида кооперациянинг янги лойиҳалари бўйича 20 миллиард долларлик келишувларга эришилди, шундан чорак қисми ҳудудлар ҳиссасига тўғри келади, – деди давлатимиз раҳбари.
Россия ҳудудларининг етакчи корхоналари билан кооперация лойиҳаларини илгари суриш учун янги қўшма саноат зоналарини ташкил этиш режалари қўллаб-қувватланди.
Қишлоқ хўжалиги соҳасида ҳамкорликни кенгайтириш устувор йўналиш сифатида кўрсатиб ўтилди. Ўзбекистон ҳудудларида агрологистика марказлари тармоғини кенгайтириш ишларини давом эттириш муҳимлиги таъкидланди.
Ҳудудларга Россияда улгуржи-тақсимлаш марказларини ривожлантириш ва қишлоқ хўжалиги экинларини биргаликда етиштириб, кейинчалик юртимизга етказиб бериш бўйича топшириқлар берилди.
Давлатимиз раҳбари ҳудудий лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш ва молиялаштириш инструментларини ривожлантиришнинг аҳамиятини қайд этиб, қўшма Инвестиция платформаси иш бошлашини эълон қилди.
Маданий-гуманитар алмашинувларни кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди. Ўзбекистонда Россия етакчи университетларининг 14 филиали ташкил этилган бўлиб, Тошкентдаги Москва ва Санкт-Петербург давлат университетлари, Олмалиқдаги МИСИС Фан ва технологиялар университети, Жиззахдаги Қозон федерал университети ва бошқалар шулар жумласидан.
Ташриф давомида мамлакатимизда Бауман номидаги Москва давлат техника университети ва Бутунроссия ташқи савдо академияси филиалларини ташкил этиш бўйича келишувларга эришилди. Маданий ҳамкорлик бўйича уч йиллик дастур қабул қилинди.
Ўзбекистон Президенти туризм алмашинувини кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади. Сўнгги бир неча йилда россиялик туристлар сони 5 баробарга ошди. Ўзбекистон ва Россиянинг барча йирик шаҳарлари мунтазам авиақатновлар билан боғланган.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон ва Россиянинг тарихий шаҳарларига туристик йўналишлар ва саёҳатларни ривожлантириш бўйича янги қўшма дастурларни қабул қилишни таклиф этди.
Ўз навбатида, Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин мамлакатимиз билан кўп қиррали муносабатларнинг ривожланишидаги ижобий тенденцияларни юқори баҳолаб, Россия ва Ўзбекистон ҳудудлари ўртасидаги мавжуд ишбилармонлик алоқаларини мустаҳкамлашнинг муҳим аҳамиятини таъкидлади. Ишбилармон доира вакилларини қўшма лойиҳалар ва ташаббусларни амалга оширишда фаол иштирок этишга чақирди.
Мажлис доирасида бир қатор янги йирик инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бошлангани эълон қилинди.
Умуман, кенгаш доирасида савдо-иқтисодий, илмий-техник ва гуманитар соҳаларда ҳамкорликни ривожлантириш бўйича ҳудудлараро ҳамкорлик ҳужжатлари ва битимлар тўплами имзоланди.

Президенты Узбекистана и России приняли участие в первом заседании Совета регионов двух стран
27 мая в городе Ташкенте под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Российской Федерации Владимира Путина состоялось первое заседание Совета регионов Узбекистана и России.
— Такое сотрудничество отличается высокой результативностью и способствует расширению долгосрочного партнерства между Узбекистаном и Россией, – подчеркнул Президент нашей страны.
С удовлетворением отмечены плодотворные итоги состоявшихся сегодня переговоров на высшем уровне, которые показали общий настрой и стремление расширять и укреплять полномасштабное партнерство в интересах двух стран и народов.
Отдельно выделена активизация с начала года контактов на всех уровнях, в том числе между регионами двух стран. Только на прошлой неделе делегации областей Узбекистана посетили партнерские регионы в России.
Прежде всего, это наращивание взаимной торговли. Только за последние 7 лет товарооборот Узбекистана с Россией вырос в 2,5 раза. Качественно улучшилась структура взаимных поставок, прежде всего за счет продукции с высокой добавленной стоимостью.
Среди основных партнеров – города Москва и Санкт-Петербург, Татарстан Московская, Ленинградская, Новосибирская, Астраханская, Ивановская, Челябинская области, Красноярский, Пермский край, Башкортостан и многие другие.
Приняты планы мероприятий по увеличению товарооборота за счет наращивания проектов кооперации и импортозамещения, прежде всего с активным подключением в этот процесс регионов.
Для поддержки торговых и кооперационных проектов откроется полноценное торговое представительство Узбекистана в России.
Дана высокая оценка динамике инвестиционного и технологического сотрудничества. В Узбекистане успешно работают более трех тысяч российских компаний.
Реализуются проекты в сферах энергетики, химии и нефтехимии, машиностроении, сельском хозяйстве, логистике, текстильной и пищевой промышленности и других отраслях. Расширяется индустриальная зона «Химград» в Ташкентской области, запущенная с партнерами из Татарстана, с филиалом в Джизакской области.
— Общий портфель совместных проектов уже превышает 45 миллиардов долларов. В рамках нынешнего саммита достигнуты договорённости по новым проектам кооперации еще на 20 миллиардов долларов, четверть из которых приходится на регионы, – заявил елава нашего государства.
Поддержаны планы по созданию новых совместных индустриальных зон для продвижения проектов кооперации с ведущими предприятиями регионов России.
В качестве приоритетного направления выделено расширение сотрудничестве в области сельского хозяйства. Отмечена важность продолжения работы по расширению сети агрологистических центров в регионах Узбекистана.
Регионам поставлены задачи по развитию оптово-распределительных центров в России и совместному выращиванию сельскохозяйственных культур с дальнейшими поставками в нашу страну.
Остановившись на важности развития инструментов поддержки и финансирования проектов регионов, глава нашего государства анонсировал создание совместной инвестиционной платформы.
Особо внимание уделено расширению культурно-гуманитарного обмена. В Узбекистане создано 14 филиалов ведущих российских университетов, в числе которых Московский и Санкт-Петербургский госуниверситеты в Ташкенте, Университет науки и технологий МИСИС в Алмалыке, Казанский федеральный университет в Джизаке и многие другие.
В ходе визита достигнуты договоренности об учреждении в нашей стране филиалов Московского государственного технического университета имени Баумана и Всероссийской академии внешней торговли. Принята трехлетняя Программа культурного сотрудничества.
Президент Узбекистана подчеркнул важность расширения туристических обменов. Только за последние несколько лет количество российских туристов увеличилось в 5 раз. Все крупные города Узбекистана и России связаны регулярным авиасообщением.
Лидер нашей страны выступил за принятие новых совместных программ по развитию туристических маршрутов и поездок в исторические города Узбекистана и России.
В свою очередь, Президент Российской Федерации Владимир Путин, высоко оценив позитивные тенденции развития многоплановых отношений с нашей страной, подчеркнул важность укрепления имеющихся деловых контактов, в том числе между регионами России и Узбекистана. Призвал представителей деловых кругов более активно участвовать в реализации совместных проектов и инициатив.
В рамках заседания анонсировано начало реализации ряда новых крупных инвестиционных проектов.
В целом на полях Совета подписан солидный пакет документов межрегионального взаимодействия и соглашений по развитию сотрудничества в торгово-экономической, научно-технической и гуманитарной сферах.