O‘zbekiston va Rossiya Prezidentlari ikki davlat hududlari kengashining birinchi majlisida ishtirok etdilar
27 may kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin raisligida O‘zbekiston va Rossiya hududlari kengashining birinchi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Ta’kidlash joizki, bu platforma olti yil avval ikki davlat rahbarlari tomonidan ishga tushirilgan bo‘lib, qo‘shma Hududlararo hamkorlik forumi shaklida faoliyat yuritgan.
Hududlararo hamkorlikning jadal sur’ati, o‘zaro investitsiyalarning yuqori dinamikasi, qo‘shma loyihalar soni, shuningdek, hamkorlik sohalarini kengaytirish uchun katta salohiyatni hisobga olib, forum maqomini oshirish va uni Prezidentlar raisligidagi O‘zbekiston va Rossiya hududlari kengashiga aylantirishga qaror qilindi.
Kengash majlisini ochar ekan, davlatimiz rahbari Prezident Vladimir Putin va Rossiya delegatsiyasi vakillarini, jumladan, 30 ga yaqin hudud rahbarlari va 300 nafar yetakchi sanoat korxonalari va biznes vakillarini samimiy qutladi.
– Bunday hamkorlik yuqori samaradorlik bilan ajralib turadi, O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi uzoq muddatli sheriklikni kengaytirishga xizmat qiladi, – deb ta’kidladi Prezidentimiz.
Bugungi oliy darajadagi muzokaralar samarali natijalar bilan yakunlangani, ikki davlat va xalqlar manfaatlari yo‘lida keng qamrovli sheriklikni kengaytirish va mustahkamlashga bo‘lgan umumiy intilishni ko‘rsatgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Yil boshidan beri barcha darajadagi, jumladan, ikki davlat hududlari o‘rtasidagi aloqalarning faollashgani alohida ta’kidlandi. Birgina o‘tgan haftada O‘zbekiston viloyatlari delegatsiyalari Rossiyadagi sherik hududlarga tashrif buyurdi.
Shu ma’noda, hududlararo muloqotni yanada rivojlantirish va uni yangi amaliy mazmun bilan boyitishga alohida ahamiyat berilmoqda.
Bugungi kunda hududlar darajasida 4 milliard dollarlik 200 dan ortiq qo‘shma loyiha amalga oshirilmoqda. Kengash majlisi doirasida 5 milliard dollarlik yangi shartnomalar to‘plami tayyorlangan.
Oliy darajadagi muzokaralar davomida tovar ayirboshlash hajmini yaqin yillarda 30 milliard dollarga yetkazish va kelasi yili 10 milliard dollar investitsiya o‘zlashtirish bo‘yicha yangi maqsadlar belgilab olingani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Maqsadlarga erishishning asosiy harakatlantiruvchi kuchi aynan ikki davlat hududlari bo‘lishi lozimligini ta’kidlagan davlatimiz rahbari hamkorlikning qator ustuvor yo‘nalishlarini belgilab berdi.
Avvalo, o‘zaro savdoni ko‘paytirish. So‘nggi 7 yil ichida O‘zbekistonning Rossiya bilan tovar ayirboshlash hajmi 2,5 barobarga o‘sdi. O‘zaro yetkazib berish tarkibi, eng avvalo, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar hisobiga sifat jihatidan yaxshilandi.
Asosiy hamkorlar qatorida Moskva va Sankt-Peterburg shaharlari, Tatariston, Moskva, Leningrad, Novosibirsk, Astraxan, Ivanovo, Chelyabinsk viloyatlari, Krasnoyarsk, Perm o‘lkalari, Boshqirdiston va boshqalar bor.
Kooperatsiya va import o‘rnini bosish loyihalarini oshirish hisobiga tovar ayirboshlash hajmini ko‘paytirish bo‘yicha chora-tadbirlar rejalari qabul qilindi, bu jarayonga hududlar faol jalb qilinadi.
Savdo va kooperatsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlash uchun Rossiyada O‘zbekistonning to‘laqonli savdo vakolatxonasi ochiladi.
Investitsiya va texnologiyalar sohasidagi hamkorlik sur’ati yuqori baholandi. O‘zbekistonda uch mingdan ortiq Rossiya kompaniyalari muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Energetika, kimyo va neft-kimyo, mashinasozlik, qishloq xo‘jaligi, logistika, to‘qimachilik, oziq-ovqat sanoati va boshqa tarmoqlarda loyihalar amalga oshirilmoqda. Toshkent viloyatida tataristonlik hamkorlar bilan birga ishga tushirilgan “Ximgrad” sanoat zonasi kengaytirilmoqda, Jizzax viloyatida uning filiali barpo qilinmoqda.
– Qo‘shma loyihalarning umumiy portfeli 45 milliard dollardan oshgan. Bugungi sammit doirasida kooperatsiyaning yangi loyihalari bo‘yicha 20 milliard dollarlik kelishuvlarga erishildi, shundan chorak qismi hududlar hissasiga to‘g‘ri keladi, – dedi davlatimiz rahbari.
Rossiya hududlarining yetakchi korxonalari bilan kooperatsiya loyihalarini ilgari surish uchun yangi qo‘shma sanoat zonalarini tashkil etish rejalari qo‘llab-quvvatlandi.
Qishloq xo‘jaligi sohasida hamkorlikni kengaytirish ustuvor yo‘nalish sifatida ko‘rsatib o‘tildi. O‘zbekiston hududlarida agrologistika markazlari tarmog‘ini kengaytirish ishlarini davom ettirish muhimligi ta’kidlandi.
Hududlarga Rossiyada ulgurji-taqsimlash markazlarini rivojlantirish va qishloq xo‘jaligi ekinlarini birgalikda yetishtirib, keyinchalik yurtimizga yetkazib berish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Davlatimiz rahbari hududiy loyihalarni qo‘llab-quvvatlash va moliyalashtirish instrumentlarini rivojlantirishning ahamiyatini qayd etib, qo‘shma Investitsiya platformasi ish boshlashini e’lon qildi.
Madaniy-gumanitar almashinuvlarni kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi. O‘zbekistonda Rossiya yetakchi universitetlarining 14 filiali tashkil etilgan bo‘lib, Toshkentdagi Moskva va Sankt-Peterburg davlat universitetlari, Olmaliqdagi MISIS Fan va texnologiyalar universiteti, Jizzaxdagi Qozon federal universiteti va boshqalar shular jumlasidan.
Tashrif davomida mamlakatimizda Bauman nomidagi Moskva davlat texnika universiteti va Butunrossiya tashqi savdo akademiyasi filiallarini tashkil etish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi. Madaniy hamkorlik bo‘yicha uch yillik dastur qabul qilindi.
O‘zbekiston Prezidenti turizm almashinuvini kengaytirish muhimligini ta’kidladi. So‘nggi bir necha yilda rossiyalik turistlar soni 5 barobarga oshdi. O‘zbekiston va Rossiyaning barcha yirik shaharlari muntazam aviaqatnovlar bilan bog‘langan.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston va Rossiyaning tarixiy shaharlariga turistik yo‘nalishlar va sayohatlarni rivojlantirish bo‘yicha yangi qo‘shma dasturlarni qabul qilishni taklif etdi.
O‘z navbatida, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin mamlakatimiz bilan ko‘p qirrali munosabatlarning rivojlanishidagi ijobiy tendensiyalarni yuqori baholab, Rossiya va O‘zbekiston hududlari o‘rtasidagi mavjud ishbilarmonlik aloqalarini mustahkamlashning muhim ahamiyatini ta’kidladi. Ishbilarmon doira vakillarini qo‘shma loyihalar va tashabbuslarni amalga oshirishda faol ishtirok etishga chaqirdi.
Majlis doirasida bir qator yangi yirik investitsiya loyihalarini amalga oshirish boshlangani e’lon qilindi.
Umuman, kengash doirasida savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnik va gumanitar sohalarda hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha hududlararo hamkorlik hujjatlari va bitimlar to‘plami imzolandi.

Президенты Узбекистана и России приняли участие в первом заседании Совета регионов двух стран
27 мая в городе Ташкенте под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Российской Федерации Владимира Путина состоялось первое заседание Совета регионов Узбекистана и России.
— Такое сотрудничество отличается высокой результативностью и способствует расширению долгосрочного партнерства между Узбекистаном и Россией, – подчеркнул Президент нашей страны.
С удовлетворением отмечены плодотворные итоги состоявшихся сегодня переговоров на высшем уровне, которые показали общий настрой и стремление расширять и укреплять полномасштабное партнерство в интересах двух стран и народов.
Отдельно выделена активизация с начала года контактов на всех уровнях, в том числе между регионами двух стран. Только на прошлой неделе делегации областей Узбекистана посетили партнерские регионы в России.
Прежде всего, это наращивание взаимной торговли. Только за последние 7 лет товарооборот Узбекистана с Россией вырос в 2,5 раза. Качественно улучшилась структура взаимных поставок, прежде всего за счет продукции с высокой добавленной стоимостью.
Среди основных партнеров – города Москва и Санкт-Петербург, Татарстан Московская, Ленинградская, Новосибирская, Астраханская, Ивановская, Челябинская области, Красноярский, Пермский край, Башкортостан и многие другие.
Приняты планы мероприятий по увеличению товарооборота за счет наращивания проектов кооперации и импортозамещения, прежде всего с активным подключением в этот процесс регионов.
Для поддержки торговых и кооперационных проектов откроется полноценное торговое представительство Узбекистана в России.
Дана высокая оценка динамике инвестиционного и технологического сотрудничества. В Узбекистане успешно работают более трех тысяч российских компаний.
Реализуются проекты в сферах энергетики, химии и нефтехимии, машиностроении, сельском хозяйстве, логистике, текстильной и пищевой промышленности и других отраслях. Расширяется индустриальная зона «Химград» в Ташкентской области, запущенная с партнерами из Татарстана, с филиалом в Джизакской области.
— Общий портфель совместных проектов уже превышает 45 миллиардов долларов. В рамках нынешнего саммита достигнуты договорённости по новым проектам кооперации еще на 20 миллиардов долларов, четверть из которых приходится на регионы, – заявил елава нашего государства.
Поддержаны планы по созданию новых совместных индустриальных зон для продвижения проектов кооперации с ведущими предприятиями регионов России.
В качестве приоритетного направления выделено расширение сотрудничестве в области сельского хозяйства. Отмечена важность продолжения работы по расширению сети агрологистических центров в регионах Узбекистана.
Регионам поставлены задачи по развитию оптово-распределительных центров в России и совместному выращиванию сельскохозяйственных культур с дальнейшими поставками в нашу страну.
Остановившись на важности развития инструментов поддержки и финансирования проектов регионов, глава нашего государства анонсировал создание совместной инвестиционной платформы.
Особо внимание уделено расширению культурно-гуманитарного обмена. В Узбекистане создано 14 филиалов ведущих российских университетов, в числе которых Московский и Санкт-Петербургский госуниверситеты в Ташкенте, Университет науки и технологий МИСИС в Алмалыке, Казанский федеральный университет в Джизаке и многие другие.
В ходе визита достигнуты договоренности об учреждении в нашей стране филиалов Московского государственного технического университета имени Баумана и Всероссийской академии внешней торговли. Принята трехлетняя Программа культурного сотрудничества.
Президент Узбекистана подчеркнул важность расширения туристических обменов. Только за последние несколько лет количество российских туристов увеличилось в 5 раз. Все крупные города Узбекистана и России связаны регулярным авиасообщением.
Лидер нашей страны выступил за принятие новых совместных программ по развитию туристических маршрутов и поездок в исторические города Узбекистана и России.
В свою очередь, Президент Российской Федерации Владимир Путин, высоко оценив позитивные тенденции развития многоплановых отношений с нашей страной, подчеркнул важность укрепления имеющихся деловых контактов, в том числе между регионами России и Узбекистана. Призвал представителей деловых кругов более активно участвовать в реализации совместных проектов и инициатив.
В рамках заседания анонсировано начало реализации ряда новых крупных инвестиционных проектов.
В целом на полях Совета подписан солидный пакет документов межрегионального взаимодействия и соглашений по развитию сотрудничества в торгово-экономической, научно-технической и гуманитарной сферах.