“Ўзбекистон – Хитой: минг йиллар бардавом дўстлик ва ҳамкорлик”
Дунёдаги энг катта аудиторияга эга Хитойнинг етакчи газетаси «Жэньминь жибао»нинг интернет версиясида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг «Ўзбекистон – Хитой: минг йиллар бардавом дўстлик ва ҳамкорлик» сарлавҳали мақоласи эълон қилинди.
Ушбу мақолани эътиборингизга ҳавола этамиз.
“Яқинда 2024 йилни кутиб олиб, янги тарихий даврга қадам қўйдик. Янги йилнинг илк ойи – энг яқин дўстлар билан учрашадиган, эзгу ниятлар қилиб, янги ишларга қўл уриладиган пайт.
Кириб келган йилда илк ташрифимни Хитой Халқ Республикаси Раиси ҳурматли Си Цзиньпин жанобларининг таклифига биноан Осмоности юртга амалга оширишим чуқур рамзий маънога эга.
Ҳар гал Хитойга келар эканман, бу ерда амалга оширилаётган ислоҳотлар ва эришилган муваффақиятларга, ўзининг кўп асрлик орзуси сари модернизация йўлидан дадил бораётган хитой халқининг бунёдкорлик кучи, меҳнатсеварлиги ва истеъдодига чин дилдан таҳсин айтаман.
Охирги ўн йилда Хитой Халқ Республикаси жаҳоннинг қудратли давлатига айланди, улкан илмий-технологик ва инновацион тараққиётга эришди, иқтисодиёт ва бизнесни ривожлантиришнинг ноёб экотизимини яратди.
Мамлакат мутлақо янги қиёфа касб этди, халқ фаровонлиги муттасил ўсиб бормоқда, Хитойнинг келгуси ривожи учун мустаҳкам интеллектуал пойдевор шаклланмоқда.
Бугун Хитой муҳим халқаро жараёнларнинг масъулиятли иштирокчиси сифатида жаҳон иқтисодиёти ва бошқарувида етакчи ўринларни эгалламоқда. Раис Си Цзиньпиннинг тараққиёт, хавфсизлик ва цивилизациялараро мулоқот борасидаги глобал ташаббуслари умумбашарий муаммоларни ҳал этиш ҳамда янада барқарор ва инклюзив келажакка ўтишни жадаллаштиришга салмоқли ҳисса қўшмоқда.
ХХР савдо ва инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш, инфратузилмавий ўзаро боғлиқлик лойиҳаларини амалга ошириш орқали ривожланаётган мамлакатларнинг иқтисодий ўсишини қўллаб-қувватлашда фаол иштирок этмоқда.
Ҳурматли Раис Си Цзиньпин тўғри таъкидлаганидек, “Хитой нафақат ички ривожланиш вазифаларига интилмоқда, балки глобал фикрлаб, буюк давлат сифатидаги масъулиятини кенгайтирмоқда”.
Хитойнинг бундай улкан ютуқлари Раис Си Цзиньпин раҳбарлигида узоқни ўйлаб ва аниқ мақсадга йўналтириб олиб борилаётган бунёдкорона сиёсат натижасидир.
Ўзбекистон Хитойнинг дўстона қўшниси ва ҳар томонлама стратегик шериги сифатида ушбу муваффақиятлардан чин дилдан мамнун.
Хитой билан кўп қиррали муносабатларни ривожлантириш Ўзбекистон ташқи сиёсатининг бош устувор йўналишларидан бири бўлиб келган ва шундай бўлиб қолмоқда.
Шуни мамнуният билан таъкидлайманки, мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатлар барқарор юқори суръатни намойиш этиб, ўз тарихидаги энг намунали даврни бошидан кечирмоқда. Ўйлайманки, бу ҳар томонлама асосланган. Зеро, “қадим тарихга эга буюк цивилизациялар доим бир-бирига ўхшайди, бир-бирини тушунади ва руҳан бир-бирига яқиндир”. Ўзбекистон ва Хитой халқларининг маданияти ва қадриятлари ўхшаш. Тарихий ришталаримиз жаҳон савдосининг аксарият қисмини таъминлаган Буюк ипак йўлининг вужудга келиш даврига бориб тақалади.
Энг қадимги ҳужжатли манбаларда милоддан аввалги 126 йилда Хань сулоласининг илк элчиси Чжан Цянь Фарғона водийсидаги қадимий Паркана (хит. Довон) давлатига ташриф қилгани хусусида батафсил маълумотлар мавжуд.
Хитой шойиси, қоғози, чинниси, чойи ва бошқа маҳсулотлари Ўзбекистоннинг Самарқанд ва Бухоро каби кўҳна савдо шаҳарларининг бозорлариорқали бутун дунёга донг таратган. Фарғонадан Хитойга зотдор отлар, беда, узум уруғи, шаробчилик, боғдорчилик технологиялари ва кўплаб бошқа маҳсулотлар етказилган.
Ўша замонлардаёқ ўз даврининг икки буюк цивилизациялари бўлмиш мамлакатларимиз нафақат маҳсулотлар, балки билимлар билан алмашган. Ўрта Осиёлик олимлар, математиклар, астроном ва табиблар хитой илми тараққиётига салмоқли ҳисса қўшган. Уларнинг кўпи қадимги Хитойнинг атоқли давлат арбоблари ва олимларига айланган.
Маълумки, бухоролик Саид Ажал Умар Юньнань музофотининг биринчи давлат арбоби бўлган.
Буюк Абу Али ибн Синонинг “Тиб қонунлари китоби” ва бошқа асарлари хитой тилига таржима қилинган, “Хуэйхуэйяофан” (“Мусулмон дорилари”) ва “Бэньцаоганму” (“Доривор ўсимликлар тўғрисида рисола”) асарлари яратилишида фойдаланилган.
Тарихчий тадқиқотлар шундан далолат берадики, Тан сулоласи даврида Хитой ҳамда Самарқанд, Бухоро ва юртимизнинг бошқа йирик шаҳарлари ўртасидаги гуманитар алмашинувлар гуллаб-яшнаган. Хитой пойтахти ва ҳудудларида санъатимиз, кийиниш одатларимиз, миллий таомларимиз ва маданий алмашинувнинг бошқа жиҳатлари кенг оммалашган.
Илдизлари чуқур ўтмишга бориб тақаладиган маданий-тарихий алоқалар ҳамда менталитетлар яқинлиги, дўстлик, ўзаро ҳурмат ва ишонч каби маҳкам тамойилларга асосланган замонавий муносабатлар бугун ҳар томонлама ва кенг кўламли ҳамкорлигимизга мустаҳкам асос бўлиб хизмат қилмоқда.
“Қалби бир биродарлар металлни ҳам ёришга қодир”, дейди хитой халқи. Ўзбекистонда ҳам “Оға-ини иноқ бўлса, ҳар қандай иш юришади”, деган нақл бор.
Кейинги ўттиз йилда олий даражадаги ишончли мулоқот ва давлат раҳбарларининг мунтазам учрашувлари туфайли мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорлик кенгайиб бормоқда, янги тарихий маралларни забт этмоқда.
Ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантиришнинг ўзига хос кўп даражали тизими шаклланиб, у Ҳукуматлараро қўмита, Парламентлараро гуруҳ, ташқи сиёсий идоралар раҳбарлари даражасидаги Стратегик мулоқот, фаол гуманитар ва ҳудудлараро алмашинувларни қамраб олган.
Бизни минтақавий ва халқаро ҳамкорликни таъминлашга муштарак интилиш, глобал хавф-хатарларни енгиб ўтишда, Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда БМТнинг марказий ролига ва кўп томонлама ҳамкорликка садоқат бирлаштириб туради.
Биз давлат суверенитети, ҳудудий яхлитлик, яхши қўшничилик тамойилларига амал қилиш, ўзимиз танлаган тараққиёт йўлимизни ва маданий-цивилизациявий ўзлигимизни ҳурмат қилиш каби мамлакатларимизнинг туб манфаатларига дахлдор масалаларда бир-биримизни қатъий қўллаб-қувватлаймиз.
Ўзбекистон ва Хитой ўртасида савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлик оғишмай кенгайиб бормоқда.
Ўтган йил якуни бўйича икки томонлама товар айирбошлаш 40 фоизга ошди, савдо ҳамкорларимиз орасида Хитой етакчи ўринни эгалламоқда.
Инвестициялар соҳасидаги ҳамкорлик ҳам фаол ривожланмоқда.
Кейинги йилларда Хитой инвестициялари ҳажми беш баробар, иқтисодиётнинг турли тармоқларида Хитой сармояси иштирокидаги корхоналар эса уч баробар ошди.
Юксак технологиялар, муқобил энергетика, кимё, машинасозлик, металлургия, электротехника, инфратузилмани модернизация қилиш ва бошқа соҳаларда бир қатор йирик қўшма инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Хитойлик ҳамкорлар кўмагида “яшил” энергетикани ривожлантириш ва 2030 йилга қадар 27 гигаватт қайта тикланувчи энергия ишлаб чиқарадиган қувватларни барпо этиш сари муҳим қадамлар ташлаяпмиз.
Ушбу муваффақиятли тажрибага таянган ҳолда, мамлакатимизнинг Сирдарё вилоятини агросаноат парклари, автомобиль ишлаб чиқариш қувватлари, қишлоқ хўжалиги кластерларини яратиш бўйича истиқболли қўшма лойиҳаларни амалга ошириш ва инновацияларни жорий қилиш учун пилот ҳудуд сифатида белгилаб олдик.
Тўғридан-тўғри мустаҳкам алоқалар ўрнатилгани бошқа ҳудудларнинг ривожига ҳам хизмат қилмоқда. Ўтган йили барча вилоятларимиз делегациялари уларнинг раҳбарлари бошчилигида Хитой музофотлари ва шаҳарлари билан шериклик алоқаларини ўрнатиш учун ушбу мамлакатда бўлдилар.
Модернизация масалаларида, ижтимоий-иқтисодий муаммоларни ҳал қилишда жадал ва самарали тажриба, билим алмашиш йўлга қўйилди. Хитойнинг камбағалликни енгиб ўтишдаги муваффақиятли тажрибаси биз учун жуда фойдали ва муҳим аҳамият касб этди. Ҳамкорликнинг бу йўналишини бундан буён ҳам мустаҳкамлаш ниятидамиз.
Ўзбек ва хитой халқлари маданий-гуманитар соҳада ҳам анъанавий яқин ришталар билан боғланган. Хитой мақолида айтилганидек: “Мамлакатлар дўстлиги халқларнинг яқинлигидан, халқларнинг яқинлиги эса қалблар яқинлигидан куч олади”.
Фуқароларимизнинг хитой тилини ўрганишга, мамлакатингиз тарихи ва маданиятини билишга қизиқиши йилдан йилга ортиб бораётганини таъкидлашдан мамнунман. Хитой тили нафақат олий таълим муассасаларида, балки мактабларда ҳам таълим дастури доирасида иккинчи чет тили сифатида ўқитилмоқда.
Тошкент ва Самарқандда Конфуций институтлари фаолият юритмоқда.
Бир неча минг йигит-қизларимиз юқори малакали мутахассис бўлиб, бўлажак қўшма лойиҳаларимизни амалга оширишда иштирок этиш учун Хитойнинг етакчи олий таълим муассасаларида бакалавриат, магистратура ва докторантура дастурлари бўйича таҳсил олмоқда.
Мамлакатларимиз тарихий ва маданий яқинлиги фаол туризм алмашинувлари ривожи учун ҳам қулай шароит яратмоқда. Ўзбекистон Хитой сайёҳлик гуруҳлари ташриф буюриши учун тавсия этилган мамлакатлар рўйхатига киритилган.
Биз Ўзбекистонда туризм инфратузилмасини изчил ривожлантирмоқдамиз. Юртимиз ҳудудлари Хитой музофотлари билан шериклик алоқаларини йўлга қўйгани ҳар йили юз минглаб хитойлик сайёҳларни жалб қилишга хизмат қилмоқда. Шуни алоҳида қайд этаманки, бетакрор тарихий обидалар ва гўзал табиатга эга меҳмондўст Ўзбекистон хитойлик дўстларимизни қабул қилишдан ҳамиша мамнун.
Яқинда Хитойда Ўзбекистон маданияти кунлари, Ўзбекистон тасвирий ва халқ амалий санъати кўргазмаси, Ўзбекистон-Хитой таълим форуми бўлиб ўтади, шунингдек, Тошкент ва Шанхай ўртасида шериклик алоқалари ўрнатилганининг 30 йиллиги кенг нишонланади.
Фурсатдан фойдаланиб, хитойлик дўстларимизни ушбу тадбирларда фаол иштирок этишга ҳамда ўзбек халқининг кўп асрлик бетакрор маданияти билан яқиндан танишишга таклиф қиламан.
Мамлакатларимизнинг кўп қиррали ҳамкорлиги халқаро майдондаги дўстлик ва ўзаро қўллаб-қувватлашга ёрқин мисол бўла олади.
Ўзбекистон Хитойнинг глобал миқёсда жипслаштирувчи кучга айланиб бўлган “Бир макон, бир йўл” ташаббусини рўёбга чиқариш доирасидаги турли дастурларда фаол иштирок этмоқда.
Ўтган 10 йилда Буюк ипак йўлини қайта тиклашга қаратилган ушбу оламшумул ғоя сайёрамизнинг барча қитъаларида ўз тарафдорларини топди, дунёнинг учдан икки қисмини ўз атрофида бирлаштирди. Бугун у жозибадор концепциядан амалий воқеликка айланмоқда. Цивилизациявий, иқтисодий ва маданий фарқларга асосланган ажратувчи чизиқлардан воз кечиб, ушбу ташаббус инсоният саъй-ҳаракатларини барчанинг равнақи йўлида максимал даражада бирлаштиришга имкон берадиган давлатлараро мулоқот ва ҳамкорликнинг мутлақо янги формуласини кашф этди.
Биз учун “Макон ва йўл” шунчаки инфратузилмавий лойиҳа эмас. Ташаббусни биргаликда амалга ошириш туфайли минтақамиз глобал ўзаро боғлиқликнинг муҳим бўғинига айланиб, транспорт жиҳатдан йироқликни енгиб ўтмоқда.
Ва бугун ишонч билан айта оламизки: илгари турли скептикларнинг минтақа мамлакатлари тақдирига Хитойнинг Европа, Жанубий Осиё ва Яқин Шарқ билан савдоси учун транзит йўлак бўлишгина битилган, деган прогнозлари ўзини оқламади.
Марказий Осиёга инвестициялар, минтақада қўшма юқори технологик ишлаб чиқаришлар кўпаймоқда, бу эса мамлакатларимизнинг умумий иқтисодий салоҳияти ўсишига хизмат қилмоқда.
Хитойнинг стратегик роли туфайли Марказий Осиё дунё билан кенг ҳамкорликка очилмоқда, минтақанинг географик камчиликларини ўзининг афзалликларига айлантирмоқда. Бу эса, ўз навбатида, умумий барқарорлик ва изчил тараққиётнинг муҳим шартидир.
Ўтган йили Сиань шаҳрида ўтган, муносабатларимизда катта силжиш қилиш имконини берган ва кўп томонлама ҳамкорликни келгусида ривожлантириш йўналишларини белгилаб берган Марказий Осиё давлатлари ва Хитой раҳбарларининг биринчи саммити якунлари айнан шундан далолат беради.
Ушбу формат минтақа давлатлари ва ХХР ғарбий музофотларини комплекс ривожлантириш моделини йўлга қўйиш учун катта салоҳиятга эга бўлиб, саноат ва технологиялар борасида яқин кооперацияга ўтиш, шунингдек, Марказий Осиё мамлакатларининг Хитой билан транспорт, рақамли ва гуманитар ўзаро боғлиқлигини ривожлантириш учун янги истиқболлар очади.
Жаҳон сиёсатидаги беқарорлик ва гирдобли ҳаракатларга қарамай, биз келажакка ишонч билан қараяпмиз ва биргаликда бунёдкорона режалар қиляпмиз. Ҳурматли ХХР Раиси Си Цзиньпин билан бўлажак учрашувимизда айнан шулар ҳақда сўз юритамиз.
Кўп қиррали ҳамкорликнинг янги узоқ муддатли кун тартибини ҳамда бу борадаги устувор вазифаларни амалга оширишнинг истиқболли дастурларини келгуси ўн йилларга мўлжал олган ҳолда ишлаб чиқишни принципиал жиҳатдан муҳим, деб ҳисоблайман.
Биринчидан, биз илгари сурган хавфсизлик ва фаровонлик йўлидаги Самарқанд бирдамлиги ташаббуси ҳамда Раис Си Цзиньпининг Глобал цивилизация ташаббусининг устувор йўналишлари кўп жиҳатдан ҳамоҳанг бўлиб, ягона хайрли мақсадга – умумбашарий цивилизациялараро мулоқотни мустаҳкамлашга йўналтирилган.
Ушбу мулоқотнинг ривожланишига, тинчлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш учун зарур шароитлар яратилишига, энг ўткир масалалар бўйича ўзаро мақбул ечимлар изланишига ҳеч нарса тўсқинлик қилмаслиги керак.
Иккинчидан, биз муносабатларимизни сифат жиҳатидан янги ва янада юксак босқичга олиб чиқишдан манфаатдормиз. Бугун дунёда кечаётган жараёнларнинг мураккаблиги ва шиддати Ўзбекистон-Хитой ҳамкорлигининг барча масалалари юзасидан мунтазам фикр алмашиш ва биргаликда яқиндан ишлашни тақозо этмоқда.
Мамлакатларимизни Марказий Осиё минтақасида ва умуман ШҲТ маконида барқарорлик ва хавфсизликни таъминлашга, шу жумладан Афғонистонда вужудга келган вазиятнинг салбий оқибатларини бартараф этишга интилиш боғлаб туради.
Кенг қамровли сиёсий мулоқот механизмларини йўлга қўйиш, барча асосий идораларнинг кўп томонлама ва мазмунли ҳамкорлигига эришиш муҳимдир. Самимий дўстлик, яхши қўшничилик ва кўп қиррали ҳамкорликни йўлга қўйиш ва мустаҳкамлаш жараёни узлуксиз бўлиши лозим.
Учинчидан, барқарор тараққиётга энергетика, озиқ-овқат ва экологик инқирозларнинг кескинлашуви билан боғлиқ янги хатарлар кучайиб бораётган шароитда ҳар томонлама савдо-иқтисодий ҳамкорлик суръатини сақлаб қолиш ва ошириб бориш муҳим аҳамиятга эга.
Яқин фурсатда Ўзбекистонда сув, электр энергетикаси, автомобиль ва темир йўллар соҳаларида хитойлик шериклар иштирокидаги йирик инфратузилмавий лойиҳаларни амалга ошириш бўйича узоқ муддатли Дастурни тасдиқлаш режалаштирилган.
Унда саноат кооперациясини мустаҳкамлаш, рақамли ва “яшил” технологиялар трансферини кенгайтириш масалаларини кўзда тутиш зарур.
Мамлакатимизнинг жадал ривожи, мавжуд улкан инсон капитали, доимо юксалиб бораётган илмий-технологик ва саноат-ишлаб чиқариш салоҳияти ушбу Дастур самарали ва сермаҳсул амалга оширилишига ишонч бағишлайди.
Тўртинчидан, узоқ муддатли истиқболга мўлжалланган ҳамкорликнинг муҳим йўналишларидан бири, бу – Хитойнинг “Бир макон, бир йўл” ташаббуси доирасида мамлакатларимиз ташқи иқтисодий фаолиятининг транспорт-логистика инфратузилмасини биргаликда ривожлантиришдир.
Ишонаманки, “Макон ва йўл” лойиҳалари дунё билан ўзаро боғлиқлик ва инклюзив ҳамкорликни илгари суриш йўлида Марказий Осиёнинг ишга солинмаган салоҳиятини рўёбга чиқаришга хизмат қилади.
Биз Жанубий ва Жануби-Шарқий Осиё, Яқин Шарқ, Европа ва бутун Евроосиё қитъаси бозорларига олиб чиқувчи ишончли ва иқтисодий манфаатли халқаро йўлакларни шакллантиришга стратегик аҳамият қаратмоқдамиз.
Хитой ва Марказий Осиё ўртасида юк ва йўловчилар ташишга мўлжалланган ва жаҳон бозорига олиб чиқадиган кўп вариантли мультимодал йўналишлар тизимини ривожлантириш, янги терминаллар барпо қилиш, юқори технологик ишлаб чиқариш ва омборхона объектларини, йўллар бўйида комплекс сервис инфратузилмасини қуриш, логистикани рақамлаштириш тарихий Буюк ипак йўли бўйлаб минтақавий алоқаларни ривожлантиришга муҳим ҳисса бўлади.
Бешинчидан, Ўзбекистон – Хитой дўстлигини мустаҳкамлашда халқ дипломатиясининг улкан аҳамияти тобора яққол бўлиб бормоқда. Биз маданий-гуманитар алмашинувни ривожлантириш, таълим, соғлиқни сақлаш, спорт, туризм ва археология соҳаларида ҳамкорлик қилишнинг мустаҳкам институционал асосларини шакллантирдик. Бу бизнинг умумий бойлигимиз, халқларимиз ўзаро англашувининг бузилмас пойдевори бўлди.
Тан сулоласининг машҳур шоири Ван Чжихуань: “Минг чақирим нарироқ кўришни истасанг, бир даража баландроққа кўтарил”, деган эди.
Ўзбекистон-Хитой муносабатларининг бутун мажмуаси бўйича муттасил ижобий ривожланиш суръати – хайрли ният ва ғояларимиз янги даврдаги ҳар томонлама стратегик шериклигимизни янада чуқурлаштириш ва амалий мазмун билан бойитиш учун шароит яратиб, албатта рўёбга чиқишини тасдиқлайди.
2024 йил – “Яшил Аждар” йили омад, фаровонлик ва равнақ рамзидир.
Фурсатдан фойдаланиб, дўст Хитой халқини ой тақвими бўйича кириб келаётган Янги йил – файзли Чунь Цзе байрами билан қутлайман, тинчлик ва тараққиёт, Давлатингиз ташкил этилганининг 75 йиллигида Хитой орзусига эришиш йўлида муваффақиятлар тилайман”.

«Узбекистан – Китай: дружба и сотрудничество длиной в тысячелетия»
В интернет версии «Жэньминь жибао» — одной из ведущих газет в мире и самой влиятельной газеты в Китае опубликована статья Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Предлагаем ее вашему вниманию.
Недавно мы встретили 2024 год, переступив рубеж нового жизненного цикла. Первый месяц нового года – это всегда время встреч самых близких друзей, пора новых надежд и начинаний.
Глубоко символично, что свой первый визит в наступившем году я совершу в Поднебесную по приглашению уважаемого Председателя Китайской Народной Республики господина Си Цзиньпина.
Каждый раз, посещая Китай, искренне восхищаюсь масштабами происходящих здесь реформ и достигнутых успехов, созидательной силой, трудолюбием и талантом китайского народа, который уверенно идет по пути модернизации к воплощению своей многовековой мечты.
За последнее десятилетие Китайская Народная Республика превратилась в мощную мировую державу, добилась грандиозного научно-технологического и инновационного прогресса, создала уникальную экосистему развития экономики и бизнеса.
Страна обрела совершенно новый облик, неуклонно растет благосостояние народа, формируется прочная интеллектуальная основа для дальнейшего развития КНР.
Сегодня Китай занимает ведущие позиции в мировой политике и управлении как ответственный участник ключевых международных процессов. Глобальные инициативы Председателя Си Цзиньпина в области развития, безопасности и межцивилизационного диалога вносят значительный вклад в решение общемировых проблем и ускорение перехода к более устойчивому и инклюзивному будущему.
КНР принимает активное участие в поддержке экономического роста развивающихся стран путем расширения торгового и инвестиционного сотрудничества, реализации проектов инфраструктурной взаимосвязанности.
Как справедливо отметил уважаемый Председатель Си Цзиньпин, «Китай руководствуется не только задачами внутреннего развития, но и мыслит глобально, расширяет свою ответственность великой державы».
Такие впечатляющие достижения КНР являются результатом дальновидной и целенаправленной созидательной политики, проводимой под руководством Председателя Си Цзиньпина.
Узбекистан как дружественный сосед и всесторонний стратегический партнер Китая искренне рад этим успехам.
Развитие многоплановых отношений с Китаем было и остается одним из главных приоритетов внешней политики Узбекистана.
С удовлетворением отмечу, что отношения наших стран переживают лучший период в своей истории, демонстрируя устойчиво высокую динамику. Считаю, что это закономерно. «Великие древние цивилизации всегда похожи, понимают друг друга и близки по духу». Народы Узбекистана и Китая имеют схожие культуру и идеалы. Наши исторические связи восходят к временам зарождения Великого шелкового пути, по которому шла большая часть мировой торговли.
Самые ранние документальные источники подробно повествуют о визите в 126 году до нашей эры первого посланника династии Хань Чжан Цяня в древнее государство Паркана в Ферганской долине (кит. Давань).
Китайский шелк, бумага, фарфор, чай и другие товары получили всемирную известность и распространение благодаря рынкам таких древних торговых городов Узбекистана, как Самарканд и Бухара. Из Ферганы в Китай везли скакунов особых пород, семена люцерны (мусюй), саженцы винограда, технологии производства вина, выращивания садовых культур и другие.
Уже тогда наши страны – две великие цивилизации своего времени – обменивались не только товарами, но и знаниями. Ученые, математики, астрономы и лекари из Средней Азии внесли существенный вклад в развитие китайской науки. Многие из них стали видными государственными деятелями и учеными древнего Китая.
Известно, что Саида Аджал Омара из Бухары был первым правительственным чиновником провинции Юньнань.
«Канон врачебной науки» и другие сочинения великого Абу Али ибн Сины из Бухары были переведены на китайский язык, использовались при создании трудов «Хуэйхуэйяофан» («Мусульманские лекарства») и «Бэньцаоганму» («Трактат о лекарственных травах»).
Исследования историков свидетельствуют о том, что эпоха династии Тан была отмечена наивысшим расцветом гуманитарных обменов Китая с Самаркандом, Бухарой и другими крупными городами нашего края. Весьма популярными в китайской столице и регионах стали искусство, мода, национальная кухня и другие элементы культурного обмена.
Уходящие корнями в глубь веков культурно-исторические связи и современные отношения, основанные на близости менталитетов и незыблемых принципах дружбы, взаимного уважения и доверия, сегодня служат прочной основой нашего всестороннего и полномасштабного сотрудничества.
Китайцы часто говорят: «Братья, имеющие одно сердце, могут разбить металл». В Узбекистане также есть поговорка: «Будут братья дружны – будет и конь для езды».
Последние три десятилетия благодаря доверительному диалогу на высшем уровне и регулярным саммитам глав государств взаимодействие между нашими странами все больше расширяется, достигает все новых исторических высот.
Сформирована уникальная многоуровневая система развития взаимовыгодного сотрудничества, включающая такие механизмы, как Межправительственный комитет, Межпарламентская группа, Стратегический диалог на уровне глав внешнеполитических ведомств, активные гуманитарные и межрегиональные обмены.
Нас объединяют общее стремление к обеспечению региональной и международной безопасности, приверженность центральной роли ООН и многостороннему сотрудничеству в преодолении глобальных вызовов, достижению Целей устойчивого развития.
Мы твердо поддерживаем друг друга в вопросах, затрагивающих коренные интересы наших стран, такие как государственный суверенитет, территориальная целостность, соблюдение принципов добрососедства, уважение выбора собственного пути развития и культурно-цивилизационной идентичности.
Между Узбекистаном и Китаем неуклонно растет торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество.
По итогам прошлого года двусторонний товарооборот вырос на 40 процентов, Китай занимает ведущее место среди наших торговых партнеров.
Активно развивается и инвестиционное взаимодействие.
За последние годы объем китайских инвестиций увеличился в пять раз, а количество предприятий с участием китайского капитала в разных секторах экономики – в три раза.
Реализуется целый ряд крупных совместных инвестиционных проектов в области высоких технологий, альтернативной энергетики, химии, машиностроения, металлургии, электротехники, модернизации инфраструктуры и других направлениях.
Благодаря китайским партнерам мы делаем важные шаги в развитии зеленой энергетики и создании к 2030 году мощностей по выработке 27 гигаватт возобновляемой энергии.
Опираясь на этот успешный опыт, мы определили Сырдарьинскую область нашей страны в качестве пилотной зоны для инноваций и реализации совместных перспективных проектов по созданию агропромышленных парков, автомобильных производств, сельскохозяйственных кластеров.
Установленные прочные прямые контакты способствуют развитию и других регионов. В прошлом году делегации с главами всех наших областей посетили Китай для установления партнерских связей с провинциями и городами КНР.
Налажен интенсивный и плодотворный обмен опытом и знаниями в области модернизации, решения социально-экономических проблем. Для нас оказался очень востребованным и полезным успешный опыт КНР в преодолении бедности. Мы намерены и далее углублять это направление сотрудничества.
Узбекский и китайский народы традиционно связывают прочные узы в культурно-гуманитарной сфере. Как гласит китайская пословица: «Дружба стран заключается в близости народов, а близость народов – в близости сердец».
Мне очень приятно отметить, что из года в год растет интерес наших граждан к изучению китайского языка, богатой истории и культуры вашей страны. Китайский язык преподается не только в вузах, но и в школах в рамках образовательной программы как второй иностранный язык.
В Ташкенте и Самарканде действуют институты Конфуция.
Несколько тысяч наших девушек и юношей обучаются по программам бакалавриата, магистратуры и докторантуры в ведущих вузах Китая, чтобы стать квалифицированными специалистами и участвовать в реализации будущих совместных проектов.
Историческая и культурная близость наших стран благоприятствует и развитию активных туристических обменов. Узбекистан включен в список стран, которые обязательно стоит посетить китайским туристическим группам.
Мы в Узбекистане постоянно развиваем туристическую инфраструктуру. Регионы нашей страны наладили партнерские связи с китайскими провинциями, что служит привлечению ежегодно сотен тысяч китайских туристов. Особо отмечу, что гостеприимный Узбекистан с его уникальными древними памятниками и живописной природой всегда рад принимать китайских друзей.
На днях в Китае пройдут Дни культуры Узбекистана, выставка изобразительного и народно-прикладного искусства Узбекистана, Узбекско-Китайский образовательный форум, также состоится широкое празднование 30-летия установления партнерских отношений между Ташкентом и Шанхаем.
Пользуясь случаем, приглашаю наших китайских друзей принять в них активное участие и ближе познакомиться с неповторимой многовековой культурой узбекского народа.
Многогранное сотрудничество наших стран – яркий пример дружбы и взаимной поддержки на международной арене.
Узбекистан активно участвует в разных программах в рамках реализации инициативы Китая «Один пояс, один путь», ставшей глобальной консолидирующей силой.
За 10 лет эта грандиозная идея возрождения Великого шелкового пути обрела сторонников во всех уголках планеты, объединив две трети стран мира. Сегодня из притягательной концепции она превращается в практическую реальность. Отказавшись от разделительных линий на основе цивилизационных, экономических и культурных различий, она открыла совершенно новую формулу укрепления межгосударственного диалога и сотрудничества, позволяющую максимально сплотить усилия человечества ради всеобщего процветания.
Для нас «Пояс и путь» – это не просто инфраструктурный проект. Благодаря совместной реализации инициативы регион становится важным звеном глобальной взаимосвязанности, преодолевая транспортную удаленность.
И сегодня мы можем уверенно заявить: высказываемые ранее скептиками прогнозы о том, что странам региона предопределено стать лишь транзитным коридором для торговли Китая с Европой, Южной Азией и Ближним Востоком, не оправдались.
Растут инвестиции в Центральную Азию, увеличивается количество совместных высокотехнологичных производств, что в совокупности способствует повышению экономического потенциала наших стран.
Стратегическая роль Китая позволяет Центральной Азии быть открытой для широкого сотрудничества с остальным миром, превращая географические недостатки региона в преимущества. Это, в свою очередь, является важным условием общей стабильности и устойчивого развития.
Именно об этом свидетельствуют итоги состоявшегося в мае прошлого года в Сиане первого саммита глав государств Центральной Азии и Китая, которые позволили осуществить прорыв в наших отношениях и определили будущие контуры развития многостороннего взаимодействия.
Данный формат имеет огромный потенциал для выстраивания модели комплексного развития государств региона и западных провинций КНР, открывает перспективы перехода к тесной промышленной и технологической кооперации, а также развития транспортной, цифровой и гуманитарной взаимосвязанности Центральноазиатских стран с Китаем.
Несмотря на нестабильность и турбулентность в мировой политике, мы смело смотрим в будущее и строим совместные созидательные планы. Именно об этом мы будем говорить на предстоящей встрече с уважаемым Председателем КНР Си Цзиньпином.
Считаю принципиально важным разработать новую долгосрочную повестку и перспективные программы реализации ключевых задач многопланового сотрудничества на десятилетия вперед.
Во-первых, приоритеты выдвинутой нами Самаркандской инициативы солидарности во имя мира и безопасности и Глобальной инициативы цивилизации Председателя Си Цзиньпина во многом созвучны и ориентированы на достижение одной благородной цели – укрепление глобального межцивилизационного диалога.
Ничто не должно помешать его развитию, созданию необходимых условий для укрепления мира и стабильности, поиску взаимоприемлемых компромиссов по самым острым вопросам.
Во-вторых, мы заинтересованы в том, чтобы вывести наши отношения на качественно новый и более высокий уровень. Сложность и динамика происходящих сегодня в мире процессов требуют регулярного обмена мнениями и тесного взаимодействия по всему спектру узбекско-китайского сотрудничества.
Наши страны объединяет стремление к обеспечению стабильности и безопасности в регионе Центральной Азии и в целом на пространстве ШОС, в том числе к устранению негативных последствий сложившейся обстановки в Афганистане.
Важно наладить механизмы регулярного всеобъемлющего политического диалога, добиться многоаспектного и содержательного взаимодействия всех ключевых ведомств. Процесс выстраивания и укрепления отношений искренней дружбы, добрососедства и многогранного сотрудничества должен быть непрерывным.
В-третьих, в условиях усиления новых вызовов устойчивому развитию, связанных с обострением энергетического, продовольственного и экологического кризисов, важно сохранить и наращивать темпы всестороннего торгово-экономического взаимодействия.
В ближайшее время планируется утвердить долгосрочную Программу по реализации крупных инфраструктурных проектов с участием китайских партнеров в отраслях водного, электроэнергетического, автодорожного и железнодорожного хозяйства в Узбекистане.
В ней важно предусмотреть укрепление промышленной кооперации, расширение трансфера цифровых и «зеленых» технологий.
Динамичное развитие нашей страны, наличие огромного человеческого капитала, постоянно растущий научно-технологический и производственно-промышленный потенциал вселяют уверенность в плодотворной и эффективной реализации этой Программы.
В-четвертых, ключевым направлением сотрудничества на долгосрочную перспективу является совместная работа по обеспечению развития транспортно-логистической инфраструктуры внешнеэкономической деятельности наших стран в рамках инициативы Китая «Один пояс, один путь».
Убежден, что проекты «Пояса и Пути» позволят раскрыть незадействованный потенциал Центральной Азии для продвижения взаимосвязанности и инклюзивного сотрудничества с остальным миром.
Мы придаем стратегическое значение формированию надежных и экономически выгодных международных коридоров с выходом на рынки стран Южной и Юго-Восточной Азии, Ближнего Востока, Европы и всего Евразийского континента.
Развитие системы многовариантных мультимодальных маршрутов транспортировки грузов и пассажиров между Китаем и Центральной Азией с выходом на мировой рынок, создание новых терминалов, строительство высокотехнологичных производственно-складских объектов и комплексной инфраструктуры придорожного сервиса, цифровизация логистики станут важным вкладом в развитие внутриконтинентальных связей по историческому Великому шелковому пути.
В-пятых, сегодня становится все более очевидным огромное значение народной дипломатии в укреплении узбекско-китайской дружбы. Нами сформированы прочные институциональные основы развития культурно-гуманитарного обмена, сотрудничества в области образования, здравоохранения, спорта, туризма и археологии. Это стало общим богатством, нерушимым фундаментом взаимопонимания наших народов.
Известный поэт династии Тан Ван Чжихуань говорил: «Жаждешь увидеть на тысячу миль дальше, надо подняться еще на один уровень».
Неуклонная позитивная динамика развития всего спектра узбекско-китайских отношений подтверждает, что наши благие помыслы и идеи обязательно воплотятся в жизнь, создавая условия для дальнейшего углубления и наполнения практическим содержанием нашего всестороннего стратегического партнерства в новую эпоху.
2024 год – год «зеленого Дракона», который обещает удачу, благополучие и процветание.
Пользуясь возможностью, поздравляю всех жителей дружественного Китая с наступающим Новым годом по лунному календарю – замечательным праздником Чунь Цзе, желаю мира и прогресса, успехов на пути к воплощению китайской мечты в год 75-летия со дня образования Государства.