Коррупцияга қарши курашиш тизимини янада такомиллаштириш ҳамда давлат органлари ва ташкилотлари фаолияти устидан жамоатчилик назорати тизими самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида
1287
Коррупцияни олдини олиш ва унга қарши курашиш соҳасида олиб борилаётган ишларнинг натижадорлигини ошириш, муҳим ижтимоий масалаларга оид очиқ маълумотлар кўламини янада кенгайтириш, улардан тўсиқларсиз фойдаланишни таъминлаш, шунингдек, “Ўзбекистон – 2030” стратегиясида белгиланган вазифаларни амалга ошириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Коррупцияга қарши курашиш миллий кенгаши (кейинги ўринларда – Миллий кенгаш), Коррупцияга қарши курашиш агентлиги (кейинги ўринларда – Агентлик), Бош прокуратуранинг коррупцияга оид жиноятларнинг олдини олиш бўйича қуйидаги тизимни жорий этиш ҳақидаги таклифи маъқуллансин:
ҳар чоракда Агентлик давлат органлари ва ташкилотлари кесимида содир этилган коррупцияга оид жиноятларни таҳлил қилади ва ушбу жиноятлар кўрсаткичи ошган давлат органлари ва ташкилотларига кечиктириб бўлмайдиган чора-тадбирлар белгилаш учун Агентлик ходимлари иштирокида кўриб чиқилиши мажбурий бўлган тақдимнома киритиб боради;
ҳар ярим йилда жиноятларнинг олдини олиш ҳамда уларга имкон берган омилларни бартараф этиш бўйича кўрилаётган чоралар Миллий кенгаш йиғилишларида тегишли давлат органлари ва ташкилотларининг биринчи раҳбарлари иштирокида танқидий муҳокама қилиб борилади.
2. Коррупцияга қарши курашиш бўйича 2023-2024 йилларга мўлжалланган давлат дастури 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
3. 2023 йил 1 декабрдан бошлаб Очиқ маълумотлар сифатида жойлаштирилиши керак бўлган ижтимоий аҳамиятга молик маълумотлар рўйхати қуйидаги маълумотлар билан тўлдирилсин:
ҳудудлар кесимида “Ҳаж” тадбирига бориш учун навбатда турган зиёратчиларнинг ягона онлайн навбати тўғрисидаги (зиёратга борувчи шахснинг аризаси навбатга қўйилган сана ва рўйхатдаги тартиб рақами) маълумотлар;
болаларни давлат мактабгача таълим ташкилотларига қабул қилиш учун берилган аризалар навбати (рўйхати) тўғрисидаги (ариза навбатга қўйилган сана, рўйхатдаги тартиб рақами, ёш гуруҳи ҳамда ташкилот рақами) маълумотлар;
давлат органлари ва ташкилотларида давлат харидларини амалга ошириш тартиб-таомилларини белгиловчи харид комиссиясининг ички идоравий тартиби (низом, регламент, йўриқнома ёки бошқа ички идоравий ҳужжат);
марказий, ҳудудий ва тизим ташкилотларида бўш иш ўринлари, ишга қабул қилиш шартлари, номзодларга қўйиладиган талаблар ва тақдим қилиниши лозим бўлган ҳужжатлар тўғрисидаги маълумотлар;
давлат органлари ва ташкилотлари томонидан нодавлат нотижорат ташкилотларга тақдим этилган грант ва ижтимоий буюртма лойиҳалари ҳақидаги маълумотлар, шу жумладан, ғолиб бўлган нодавлат нотижорат ташкилотлари ва уларнинг буюртма доирасида бажарган ишлари юзасидан ҳисоботлари ҳақидаги маълумотлар.
4. Агентликнинг қуйидаги жараёнларни интернет тармоғи орқали жонли эфирга узатиш тартибини жорий этиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин:
а) фалсафа доктори (PhD) ва фан доктори (DSc) илмий даражасини олиш учун илмий кенгаш томонидан ўтказиладиган диссертация ҳимояси (ёпиқ илмий ишлар бундан мустасно);
б) ўрта-махсус ва профессионал таълим муассасаларининг, (шу жумладан, “Темурбеклар мактаблари” ҳарбий-академик лицейларининг) тест синовлари ҳамда Президент, ижод ва ихтисослаштирилган мактабларга кириш имтиҳонлари;
в) олий таълим муассасалари базасидаги ҳарбий таълим факультетларига (ҳарбий кафедра) қабул қилишдаги саралаш танловларининг қуйидаги босқичлари:
умумжисмоний тайёргарликни баҳолаш;
чақириққача бошланғич тайёргарлик дастури бўйича билим даражасини баҳолаш.
5. Агентликка давлат органлари ва ташкилотларининг қайта алоқа тизими самарадорлиги даражасини баҳолаш мақсадида “Қайта алоқанинг сирли мижози” тадбирларини ташкил этиш ва ўтказиш вазифаси юклатилсин.
6. Белгилансинки, “Қайта алоқанинг сирли мижози” тадбири:
давлат органлари ва ташкилотларидаги ишонч телефонларининг (Call-марказ) ҳамда уларнинг расмий веб-сайтларида эълон қилинган телефон рақамларининг доимий равишда ишчи ҳолатдалиги, маълумотлар алмашинуви самарадорлиги, қайта алоқанинг мавжудлиги, шу жумладан, тезкорлиги ва белгиланган муддатларда амалга оширилиши даражасини текшириш мақсадида ўтказилади;
Агентликнинг масъул ходимлари томонидан алоқа воситаларидан (телефон қўнғироқлари, электрон почта ва бошқа алоқа каналлари) фойдаланган ҳолда масофавий тартибда ўтказилади;
натижалари бўйича давлат органлари ва ташкилотларига ўзининг очиқликни таъминлашга оид фаолиятини яхшилаш ҳамда такомиллаштириш учун кўриб чиқилиши мажбурий бўлган тақдимнома юборилади.
Бунда қуйидагилар тақиқланади:
“Қайта алоқанинг сирли мижози” тадбирини ўтказишда ҳуқуқбузарликлар содир этишга оғдириш ва ундаш, шу жумладан, низоли, баҳсли ҳолатларни ва камчиликларни сунъий равишда келтириб чиқариш;
“Қайта алоқанинг сирли мижози” тадбирини ўтказишда Агентлик масъул ходимларидан ташқари бошқа шахслардан фойдаланиш;
ўрганиш объектига ташриф буюриш.
Тадбир натижалари бўйича аниқланган камчиликлар вазирлик ва идоралар ходимларини жавобгарликка тортиш учун асос бўлмайди, иш берувчи томонидан шахсий ташаббус кўрсатилган ҳолатлар бундан мустасно.
7. Агентлик (А.Бурханов) халқаро ташкилотлар ва хорижий экспертларни жалб этган ҳолда:
уч ой муддатда давлат органлари ва ташкилотларининг очиқликни таъминлашга масъул ходимларини очиқлик соҳасидаги миллий қонунчилик ва халқаро стандартлар талаблари бўйича ўқитишга қаратилган онлайн малака ошириш тизимини электрон платформа асосида йўлга қўйсин;
электрон платформа орқали ўқитилиши лозим бўлган давлат органлари ва ташкилотлари, шунингдек, уларнинг масъул ходимлари рўйхати ва аниқ муддатларини ишлаб чиқиб, Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
электрон платформа ўқув модулларини якуни бўйича ҳар бир тингловчи эгаллаган билим ва малакаси тест синовидан ўтказилиб, натижаларини тўпланган баллар рейтинги асосида очиқ эълон қилиб бориш тартибини жорий этсин;
электрон платформа модуллари қонунчилик ҳужжатларида белгиланган талаблар, хорижий мамлакатларнинг илғор тажрибаси ва халқаро стандартлар талабларидан келиб чиқиб, мунтазам такомиллаштириб (тўлдириб) борсин.
8. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 16 июндаги “Давлат органлари ва ташкилотларининг фаолияти очиқлигини таъминлаш, шунингдек, жамоатчилик назоратини самарали амалга оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-6247-сон Фармонига 2-иловага мувофиқ қўшимча киритилсин.
9. Агентлик уч ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу Фармондан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
10. Мазкур Фармоннинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори А.Э.Бурханов белгилансин.
11. Фармон ижроси учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

О мерах по дальнейшему совершенствованию системы противодействия коррупции и повышению эффективностисистемы общественного контроля за деятельностьюгосударственных органов и организаций
В целях повышения эффективности проводимой работы в сфере предотвращения и противодействия коррупции, дальнейшего расширения масштаба и обеспечения беспрепятственного доступа к открытым данным по важным социальным вопросам, а также реализации задач, определенных Стратегией «Узбекистан – 2030»:
1. Одобрить предложение Национального совета по противодействию коррупции Республики Узбекистан (далее – Национальный совет), Агентства по противодействию коррупции (далее – Агентство) и Генеральной прокуратуры о внедрении следующей системы предотвращения коррупционных преступлений:
Агентство ежеквартально проводит анализ совершенных коррупционных преступлений в разрезе государственных органов и организаций и в целях определения неотложных мер вносит подлежащие обязательному рассмотрению с участием сотрудников Агентства представления в государственные органы и организации, допустившие увеличение показателей коррупционных преступлений;
на заседаниях Национального совета каждые полгода проводится критическое обсуждение принимаемых мер по предотвращению преступлений и устранению факторов, создающих условия для них, с участием первых руководителей соответствующих государственных органов и организаций.
2. Утвердить Государственную программу по противодействию коррупции на 2023–2024 годы согласно приложению № 1.
3. Дополнить с 1 декабря 2023 года Перечень социально значимых сведений, подлежащих размещению в качестве открытых данных, сведениями:
о единой онлайн-очереди паломников, состоящих в очереди для выезда в «Хадж», в разрезе регионов (дате постановки в очередь заявления лица, выезжающего для осуществления паломничества, его порядковом номере в списке);
об очереди (списке) заявлений, поданных для приема детей в государственные дошкольные образовательные организации (дате постановки заявления в очередь, порядковом номере в списке, возрастной группе и номере организации);
о внутриведомственном порядке закупочной комиссии (положении, регламенте, инструкции или ином внутриведомственном акте), устанавливающем процедуры осуществления государственных закупок в государственных органах и организациях;
о вакансиях в центральных, региональных организациях и организациях системы, условиях приема на работу, требованиях к кандидатам, о подлежащих представлению документах;
о грантах и проектах социального заказа, предоставленных государственными органами и организациями негосударственным некоммерческим организациям, в том числе о негосударственных некоммерческих организациях-победителях и отчетах о проведенной ими работе в рамках заказа.
4. Одобрить предложение Агентства о внедрении порядка трансляции в прямом эфире в сети Интернет процессов проведения:
а) защиты диссертаций на соискание ученой степени доктора философии (PhD) и доктора наук (DSc), проводимых Научным советом (за исключением закрытых научных работ);
б) тестирования во всех средних специальных и профессиональных образовательных учреждениях (в том числе военно-академических лицеях «Темурбеклар мактаби»), а также вступительных экзаменов в Президентские, творческие и специализированные школы;
в) следующих этапов конкурсного отбора при приеме на факультеты военного обучения (военную кафедру) на базе высших образовательных учреждений:
оценки общей физической подготовки;
оценки уровня знаний по программе допризывной начальной подготовки.
5. Возложить на Агентство задачу по организации и проведению мероприятий «Тайный покупатель обратной связи» в целях оценки степени эффективности системы обратной связи государственных органов и организаций.
мероприятия «Тайный покупатель обратной связи» проводятся в целях проверки уровня непрерывности функционирования «телефона доверия» Call-центров государственных органов и организаций и номеров телефонов, опубликованных на их официальных веб-сайтах, эффективности обмена данными, функционирования обратной связи, включая ее оперативность и осуществление в установленные сроки;
мероприятия «Тайный покупатель обратной связи» проводятся ответственными сотрудниками Агентства в дистанционном формате с использованием телефонных звонков, электронной почты и других средств связи;
по результатам мероприятий «Тайный покупатель обратной связи» в государственные органы и организации направляются обязательные к рассмотрению представления по улучшению и совершенствованию их деятельности в части обеспечения открытости.
При этом категорически запрещается:
подкупать и склонять к совершению правонарушений, в том числе искусственно создавать спорные, конфликтные ситуации и допускать недостатки во время проведения мероприятий «Тайный покупатель обратной связи»;
привлекать к проведению мероприятий «Тайный покупатель обратной связи» других лиц, кроме ответственных сотрудников Агентства;
посещать объекты изучения.
Недостатки, выявленные в результате мониторинга, не являются основанием для привлечения к ответственности работников министерств и ведомств, за исключением случаев проявления личной инициативы работодателями.
7. Агентству (Бурханов А.) с привлечением международных организаций и зарубежных экспертов:
в трехмесячный срок на базе электронной платформы создать систему повышения квалификации в режиме онлайн, направленную на обучение работников государственных органов и организаций, ответственных за обеспечение открытости, требованиям национального законодательства и международных стандартов в сфере открытости;
разработать и внести в Кабинет Министров список ответственных работников государственных органов и организаций, подлежащих обучению посредством электронной платформы, а также конкретные сроки обучения;
внедрить порядок проведения тестовых испытаний по оценке знаний и навыков каждого слушателя по итогам обучения посредством электронной платформы, а также открытого опубликования результатов на основании накопленных рейтинговых баллов;
регулярно совершенствовать (дополнять) модули электронной платформы исходя из требований, определенных актами законодательства, передового опыта зарубежных стран и требований международных стандартов.
8. Внести дополнение в Указ Президента Республики Узбекистан от 16 июня 2021 года № УП–6247 «О дополнительных мерах по обеспечению открытости деятельности государственных органов и организаций, а также эффективной реализации общественного контроля» согласно приложению № 2.
9. Агентству в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего Указа.
10. Возложить на директора Агентства Бурханова А.Э. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего Указа.
11. Осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за исполнение настоящего Указа, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.