Korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirish hamda davlat organlari va tashkilotlari faoliyati ustidan jamoatchilik nazorati tizimi samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
Korrupsiyani oldini olish va unga qarshi kurashish sohasida olib borilayotgan ishlarning natijadorligini oshirish, muhim ijtimoiy masalalarga oid ochiq ma’lumotlar ko‘lamini yanada kengaytirish, ulardan to‘siqlarsiz foydalanishni ta’minlash, shuningdek, “O‘zbekiston – 2030” strategiyasida belgilangan vazifalarni amalga oshirish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashi (keyingi o‘rinlarda – Milliy kengash), Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi (keyingi o‘rinlarda – Agentlik), Bosh prokuraturaning korrupsiyaga oid jinoyatlarning oldini olish bo‘yicha quyidagi tizimni joriy etish haqidagi taklifi ma’qullansin:
har chorakda Agentlik davlat organlari va tashkilotlari kesimida sodir etilgan korrupsiyaga oid jinoyatlarni tahlil qiladi va ushbu jinoyatlar ko‘rsatkichi oshgan davlat organlari va tashkilotlariga kechiktirib bo‘lmaydigan chora-tadbirlar belgilash uchun Agentlik xodimlari ishtirokida ko‘rib chiqilishi majburiy bo‘lgan taqdimnoma kiritib boradi;
har yarim yilda jinoyatlarning oldini olish hamda ularga imkon bergan omillarni bartaraf etish bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar Milliy kengash yig‘ilishlarida tegishli davlat organlari va tashkilotlarining birinchi rahbarlari ishtirokida tanqidiy muhokama qilib boriladi.
2. Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha 2023-2024 yillarga mo‘ljallangan davlat dasturi 1-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
3. 2023 yil 1 dekabrdan boshlab Ochiq ma’lumotlar sifatida joylashtirilishi kerak bo‘lgan ijtimoiy ahamiyatga molik ma’lumotlar ro‘yxati quyidagi ma’lumotlar bilan to‘ldirilsin:
hududlar kesimida “Haj” tadbiriga borish uchun navbatda turgan ziyoratchilarning yagona onlayn navbati to‘g‘risidagi (ziyoratga boruvchi shaxsning arizasi navbatga qo‘yilgan sana va ro‘yxatdagi tartib raqami) ma’lumotlar;
bolalarni davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlariga qabul qilish uchun berilgan arizalar navbati (ro‘yxati) to‘g‘risidagi (ariza navbatga qo‘yilgan sana, ro‘yxatdagi tartib raqami, yosh guruhi hamda tashkilot raqami) ma’lumotlar;
davlat organlari va tashkilotlarida davlat xaridlarini amalga oshirish tartib-taomillarini belgilovchi xarid komissiyasining ichki idoraviy tartibi (nizom, reglament, yo‘riqnoma yoki boshqa ichki idoraviy hujjat);
markaziy, hududiy va tizim tashkilotlarida bo‘sh ish o‘rinlari, ishga qabul qilish shartlari, nomzodlarga qo‘yiladigan talablar va taqdim qilinishi lozim bo‘lgan hujjatlar to‘g‘risidagi ma’lumotlar;
davlat organlari va tashkilotlari tomonidan nodavlat notijorat tashkilotlarga taqdim etilgan grant va ijtimoiy buyurtma loyihalari haqidagi ma’lumotlar, shu jumladan, g‘olib bo‘lgan nodavlat notijorat tashkilotlari va ularning buyurtma doirasida bajargan ishlari yuzasidan hisobotlari haqidagi ma’lumotlar.
4. Agentlikning quyidagi jarayonlarni internet tarmog‘i orqali jonli efirga uzatish tartibini joriy etish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin:
a) falsafa doktori (PhD) va fan doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun ilmiy kengash tomonidan o‘tkaziladigan dissertatsiya himoyasi (yopiq ilmiy ishlar bundan mustasno);
b) o‘rta-maxsus va professional ta’lim muassasalarining, (shu jumladan, “Temurbeklar maktablari” harbiy-akademik litseylarining) test sinovlari hamda Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarga kirish imtihonlari;
v) oliy ta’lim muassasalari bazasidagi harbiy ta’lim fakultetlariga (harbiy kafedra) qabul qilishdagi saralash tanlovlarining quyidagi bosqichlari:
umumjismoniy tayyorgarlikni baholash;
chaqiriqqacha boshlang‘ich tayyorgarlik dasturi bo‘yicha bilim darajasini baholash.
5. Agentlikka davlat organlari va tashkilotlarining qayta aloqa tizimi samaradorligi darajasini baholash maqsadida “Qayta aloqaning sirli mijozi” tadbirlarini tashkil etish va o‘tkazish vazifasi yuklatilsin.
6. Belgilansinki, “Qayta aloqaning sirli mijozi” tadbiri:
davlat organlari va tashkilotlaridagi ishonch telefonlarining (Call-markaz) hamda ularning rasmiy veb-saytlarida e’lon qilingan telefon raqamlarining doimiy ravishda ishchi holatdaligi, ma’lumotlar almashinuvi samaradorligi, qayta aloqaning mavjudligi, shu jumladan, tezkorligi va belgilangan muddatlarda amalga oshirilishi darajasini tekshirish maqsadida o‘tkaziladi;
Agentlikning mas’ul xodimlari tomonidan aloqa vositalaridan (telefon qo‘ng‘iroqlari, elektron pochta va boshqa aloqa kanallari) foydalangan holda masofaviy tartibda o‘tkaziladi;
natijalari bo‘yicha davlat organlari va tashkilotlariga o‘zining ochiqlikni ta’minlashga oid faoliyatini yaxshilash hamda takomillashtirish uchun ko‘rib chiqilishi majburiy bo‘lgan taqdimnoma yuboriladi.
Bunda quyidagilar taqiqlanadi:
“Qayta aloqaning sirli mijozi” tadbirini o‘tkazishda huquqbuzarliklar sodir etishga og‘dirish va undash, shu jumladan, nizoli, bahsli holatlarni va kamchiliklarni sun’iy ravishda keltirib chiqarish;
“Qayta aloqaning sirli mijozi” tadbirini o‘tkazishda Agentlik mas’ul xodimlaridan tashqari boshqa shaxslardan foydalanish;
o‘rganish ob’ektiga tashrif buyurish.
Tadbir natijalari bo‘yicha aniqlangan kamchiliklar vazirlik va idoralar xodimlarini javobgarlikka tortish uchun asos bo‘lmaydi, ish beruvchi tomonidan shaxsiy tashabbus ko‘rsatilgan holatlar bundan mustasno.
7. Agentlik (A.Burxanov) xalqaro tashkilotlar va xorijiy ekspertlarni jalb etgan holda:
uch oy muddatda davlat organlari va tashkilotlarining ochiqlikni ta’minlashga mas’ul xodimlarini ochiqlik sohasidagi milliy qonunchilik va xalqaro standartlar talablari bo‘yicha o‘qitishga qaratilgan onlayn malaka oshirish tizimini elektron platforma asosida yo‘lga qo‘ysin;
elektron platforma orqali o‘qitilishi lozim bo‘lgan davlat organlari va tashkilotlari, shuningdek, ularning mas’ul xodimlari ro‘yxati va aniq muddatlarini ishlab chiqib, Vazirlar Mahkamasiga kiritsin;
elektron platforma o‘quv modullarini yakuni bo‘yicha har bir tinglovchi egallagan bilim va malakasi test sinovidan o‘tkazilib, natijalarini to‘plangan ballar reytingi asosida ochiq e’lon qilib borish tartibini joriy etsin;
elektron platforma modullari qonunchilik hujjatlarida belgilangan talablar, xorijiy mamlakatlarning ilg‘or tajribasi va xalqaro standartlar talablaridan kelib chiqib, muntazam takomillashtirib (to‘ldirib) borsin.
8. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 16 iyundagi “Davlat organlari va tashkilotlarining faoliyati ochiqligini ta’minlash, shuningdek, jamoatchilik nazoratini samarali amalga oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-6247-son Farmoniga 2-ilovaga muvofiq qo‘shimcha kiritilsin.
9. Agentlik uch oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu Farmondan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
10. Mazkur Farmonning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori A.E.Burxanov belgilansin.
11. Farmon ijrosi uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему совершенствованию системы противодействия коррупции и повышению эффективностисистемы общественного контроля за деятельностьюгосударственных органов и организаций
1358
В целях повышения эффективности проводимой работы в сфере предотвращения и противодействия коррупции, дальнейшего расширения масштаба и обеспечения беспрепятственного доступа к открытым данным по важным социальным вопросам, а также реализации задач, определенных Стратегией «Узбекистан – 2030»:
1. Одобрить предложение Национального совета по противодействию коррупции Республики Узбекистан (далее – Национальный совет), Агентства по противодействию коррупции (далее – Агентство) и Генеральной прокуратуры о внедрении следующей системы предотвращения коррупционных преступлений:
Агентство ежеквартально проводит анализ совершенных коррупционных преступлений в разрезе государственных органов и организаций и в целях определения неотложных мер вносит подлежащие обязательному рассмотрению с участием сотрудников Агентства представления в государственные органы и организации, допустившие увеличение показателей коррупционных преступлений;
на заседаниях Национального совета каждые полгода проводится критическое обсуждение принимаемых мер по предотвращению преступлений и устранению факторов, создающих условия для них, с участием первых руководителей соответствующих государственных органов и организаций.
2. Утвердить Государственную программу по противодействию коррупции на 2023–2024 годы согласно приложению № 1.
3. Дополнить с 1 декабря 2023 года Перечень социально значимых сведений, подлежащих размещению в качестве открытых данных, сведениями:
о единой онлайн-очереди паломников, состоящих в очереди для выезда в «Хадж», в разрезе регионов (дате постановки в очередь заявления лица, выезжающего для осуществления паломничества, его порядковом номере в списке);
об очереди (списке) заявлений, поданных для приема детей в государственные дошкольные образовательные организации (дате постановки заявления в очередь, порядковом номере в списке, возрастной группе и номере организации);
о внутриведомственном порядке закупочной комиссии (положении, регламенте, инструкции или ином внутриведомственном акте), устанавливающем процедуры осуществления государственных закупок в государственных органах и организациях;
о вакансиях в центральных, региональных организациях и организациях системы, условиях приема на работу, требованиях к кандидатам, о подлежащих представлению документах;
о грантах и проектах социального заказа, предоставленных государственными органами и организациями негосударственным некоммерческим организациям, в том числе о негосударственных некоммерческих организациях-победителях и отчетах о проведенной ими работе в рамках заказа.
4. Одобрить предложение Агентства о внедрении порядка трансляции в прямом эфире в сети Интернет процессов проведения:
а) защиты диссертаций на соискание ученой степени доктора философии (PhD) и доктора наук (DSc), проводимых Научным советом (за исключением закрытых научных работ);
б) тестирования во всех средних специальных и профессиональных образовательных учреждениях (в том числе военно-академических лицеях «Темурбеклар мактаби»), а также вступительных экзаменов в Президентские, творческие и специализированные школы;
в) следующих этапов конкурсного отбора при приеме на факультеты военного обучения (военную кафедру) на базе высших образовательных учреждений:
оценки общей физической подготовки;
оценки уровня знаний по программе допризывной начальной подготовки.
5. Возложить на Агентство задачу по организации и проведению мероприятий «Тайный покупатель обратной связи» в целях оценки степени эффективности системы обратной связи государственных органов и организаций.
мероприятия «Тайный покупатель обратной связи» проводятся в целях проверки уровня непрерывности функционирования «телефона доверия» Call-центров государственных органов и организаций и номеров телефонов, опубликованных на их официальных веб-сайтах, эффективности обмена данными, функционирования обратной связи, включая ее оперативность и осуществление в установленные сроки;
мероприятия «Тайный покупатель обратной связи» проводятся ответственными сотрудниками Агентства в дистанционном формате с использованием телефонных звонков, электронной почты и других средств связи;
по результатам мероприятий «Тайный покупатель обратной связи» в государственные органы и организации направляются обязательные к рассмотрению представления по улучшению и совершенствованию их деятельности в части обеспечения открытости.
При этом категорически запрещается:
подкупать и склонять к совершению правонарушений, в том числе искусственно создавать спорные, конфликтные ситуации и допускать недостатки во время проведения мероприятий «Тайный покупатель обратной связи»;
привлекать к проведению мероприятий «Тайный покупатель обратной связи» других лиц, кроме ответственных сотрудников Агентства;
посещать объекты изучения.
Недостатки, выявленные в результате мониторинга, не являются основанием для привлечения к ответственности работников министерств и ведомств, за исключением случаев проявления личной инициативы работодателями.
7. Агентству (Бурханов А.) с привлечением международных организаций и зарубежных экспертов:
в трехмесячный срок на базе электронной платформы создать систему повышения квалификации в режиме онлайн, направленную на обучение работников государственных органов и организаций, ответственных за обеспечение открытости, требованиям национального законодательства и международных стандартов в сфере открытости;
разработать и внести в Кабинет Министров список ответственных работников государственных органов и организаций, подлежащих обучению посредством электронной платформы, а также конкретные сроки обучения;
внедрить порядок проведения тестовых испытаний по оценке знаний и навыков каждого слушателя по итогам обучения посредством электронной платформы, а также открытого опубликования результатов на основании накопленных рейтинговых баллов;
регулярно совершенствовать (дополнять) модули электронной платформы исходя из требований, определенных актами законодательства, передового опыта зарубежных стран и требований международных стандартов.
8. Внести дополнение в Указ Президента Республики Узбекистан от 16 июня 2021 года № УП–6247 «О дополнительных мерах по обеспечению открытости деятельности государственных органов и организаций, а также эффективной реализации общественного контроля» согласно приложению № 2.
9. Агентству в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего Указа.
10. Возложить на директора Агентства Бурханова А.Э. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего Указа.
11. Осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за исполнение настоящего Указа, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.