Жаҳон тарихида ўчмас из қолдирган бетакрор сиймолардан бири Заҳириддин Муҳаммад Бобур буюк шоир, қомусий олим, давлат арбоби ва моҳир саркарда сифатида бутун дунёда маълум ва машҳурдир. Унинг беқиёс илмий-ижодий мероси нафақат миллий маданиятимиз ва халқимиз адабий-эстетик тафаккурининг шаклланишида, балки жаҳон адабиёти, илм-фани ва давлатчилиги тарихида алоҳида ўринга эга.
Мустақиллик даврида Заҳириддин Муҳаммад Бобурнинг ҳаёти ва фаолиятини ҳар томонлама чуқур ўрганиш, унинг асарларини юртимиз ва хорижий давлатларда тарғиб қилиш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилди. Хусусан, шоир туғилган кун – 14 февраль санаси ҳар йили мамлакатимиз бўйлаб адабиёт ва илм-маърифат байрами сифатида нишонланмоқда. Бобуршунослик соҳасида кўплаб тадқиқотлар, республика ва халқаро миқёсда илмий анжуманлар мунтазам ўтказилмоқда.
Кейинги йилларда Тошкент ва Андижон шаҳарларида Бобур Мирзонинг муаззам ҳайкаллари ўрнатилгани, унинг туғилиб ўсган юрти – Андижон шаҳрида Бобур номидаги халқаро жамоат фонди ва унинг тасарруфидаги “Бобур ва жаҳон маданияти” китоб музейи фаолият кўрсатаётгани, “Бобур энциклопедияси”, “Бобур куллиёти”, “Бабур. Бабуриды. Библиография” деб номланган салмоқли асарларнинг нашрдан чиқарилгани, “Бобур ва дунё” журналининг ташкил қилингани маданий ҳаётимизда катта воқеа сифатида эътироф этилди.
Жонажон Ватанимиз миллий ривожланишнинг янги босқичига – Учинчи Ренессанс даврига қадам қўяётган, ҳаётимизнинг барча жабҳаларида туб ўзгаришлар юз бераётган бугунги кунда Бобур Мирзонинг бебаҳо меросини чуқур ўрганиш ва оммалаштириш янада муҳим аҳамият касб этмоқда.
Буюк аждодимиз асарларининг миллий ва умуминсоний моҳиятини, унинг ёш авлодимиз интеллектуал ва маънавий салоҳиятини ошириш, фарзандларимизни шу асосда Янги Ўзбекистон бунёдкорлари этиб тарбиялаш борасидаги улкан ўрни ва таъсирини инобатга олиб, Бобур Мирзонинг илмий ва ижодий меросини мамлакатимиз ва халқаро миқёсда янада чуқур ўрганиш ва тарғиб этиш мақсадида:
1. Маданият ва туризм вазирлиги, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, Фанлар академияси, Ёзувчилар уюшмаси, Республика Маънавият ва маърифат маркази, Бобур номидаги халқаро жамоат фонди ҳамда жамоатчилик вакилларининг 2023 йилда Заҳириддин Муҳаммад Бобур таваллудининг 540 йиллигини кенг нишонлаш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
2. Заҳириддин Муҳаммад Бобур таваллудининг 540 йиллигини нишонлаш бўйича ташкилий қўмита (кейинги ўринларда – Ташкилий қўмита) тузилсин ва унинг таркиби иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ташкилий қўмита (А.Н.Арипов):
бир ҳафта муддатда Заҳириддин Муҳаммад Бобур таваллудининг 540 йиллигини нишонлаш бўйича амалга ошириладиган чора-тадбирлар дастурини тасдиқласин. Ушбу дастурда қуйидаги масалаларга алоҳида эътибор қаратилсин:
мамлакатимиздаги Заҳириддин Муҳаммад Бобур номи билан боғлиқ обида ва қадамжоларни, жумладан, ёдгорлик мажмуаларини таъмирлаш ва уларнинг ҳудудларини ободонлаштириш;
Бобур Мирзо меросига мансуб қўлёзма, қадимий китоблар, санъат асарлари ва бошқа маданий бойликларни реставрация қилиш, уларни ишончли даражада сақлаш учун зарур шароит яратиш;
хорижий мамлакатларда сақланаётган Заҳириддин Муҳаммад Бобурнинг ҳаёти, илмий-ижодий мероси ҳамда у яшаган даврга оид ноёб қўлёзма асарлар ва бошқа маданий бойликларни аниқлаш, уларнинг нусхаларини Ўзбекистонга олиб келиш ва тадқиқ қилишни давом эттириш;
Заҳириддин Муҳаммад Бобурнинг илмий-ижодий меросини, давлатчилик ва саркардалик фаолиятини кенг ўрганиш мақсадида халқаро миқёсда илмий изланишлар олиб бориш ва уларнинг натижаларини эълон қилиш, янги илмий, бадиий-публицистик асарлар яратиш;
Заҳириддин Муҳаммад Бобурнинг ҳаёти ва фаолиятига бағишланган юқори сифатли медиа маҳсулотлар ҳамда аудиовизуал асарлар яратиш, уларни маҳаллий ва хорижий оммавий ахборот воситаларида эълон қилиш, Интернет ва ижтимоий тармоқларда кенг тарғиб қилиш;
Ўзбекистон Республикасининг хорижий мамлакатлардаги элчихоналари, Ўзбек миллий маданий марказлари, ватандошлар жамиятларида Заҳириддин Муҳаммад Бобур ижодини кенг ўрганиш ва тарғиб қилишга бағишланган маърифий тадбирлар, давра суҳбатлари ташкил этиш.
3. Маданият ва туризм вазирлиги Ташкилий қўмитанинг ишчи органи этиб белгилансин ва мазкур қарорда белгиланган вазифалар бўйича вазирлик ва идоралар фаолиятини мувофиқлаштириб борсин.
4. Ташкилий қўмита қуйидаги тадбирлар:
Андижон вилояти ҳокимлиги томонидан Бобур номидаги халқаро жамоат фонди билан биргаликда Андижон шаҳрида “Заҳириддин Муҳаммад Бобур ижодий меросининг башарият маънавий-маърифий тараққиётидаги ўрни” мавзусидаги халқаро илмий-амалий конференция;
Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги томонидан Алишер Навоий номидаги Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университетида “Заҳириддин Муҳаммад Бобур меросининг Шарқ давлатчилиги ва маданияти ривожида тутган ўрни” мавзусида халқаро илмий-назарий анжуман;
Тошкент шаҳар ҳокимлиги, Маданият ва туризм вазирлиги томонидан Тошкент шаҳрида Заҳириддин Муҳаммад Бобур таваллудининг 540 йиллигига бағишланган адабий-бадиий анжуман;
Маданий мерос агентлиги ва Бобур номидаги халқаро жамоат фонди томонидан Андижон шаҳридаги “Бобур ва жаҳон маданияти” китоб музейида Бобурнинг ҳаёти, илмий ва ижодий фаолиятига бағишланган асарларнинг қўлёзма ва нашр нусхаларининг кўргазмаси;
Бадиий академия ва “Ҳунарманд” уюшмаси томонидан мавзуга бағишланган тасвирий санъат асарлари, миниатюралар, халқ амалий санъати намуналари кўргазмалари юқори савияда ўтказилишини таъминласин.
5. Заҳириддин Муҳаммад Бобурнинг ибратли ҳаёти ва бой меросини аҳоли орасида кенг тарғиб қилиш мақсадида:
а) Маданият ва туризм вазирлиги Бобур номидаги халқаро жамоат фонди билан биргаликда:
“Бобур мероси” халқаро сайёҳлик тарғибот дастурини амалга оширсин;
2023 йилда Заҳириддин Муҳаммад Бобур ҳаёти ва асарлари асосида янги спектакллар яратиш, шоир ғазаллари билан ижро этиладиган энг яхши қўшиқлар танловлари ҳамда “Назм ва наво” мақом кечаларини ташкил этишни таъминласин;
давлат буюртмаси асосида Заҳириддин Муҳаммад Бобурнинг болалик даврига бағишлаб суратга олинаётган “Йўлбарснинг туғилиши” бадиий фильмини якунига етказиш чораларини кўрсин;
б) Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси 2023-2024 йилларда болалар учун Бобур Мирзо ҳақидаги спектакль ва кўп қисмли мультипликацион фильмни яратсин.
6. Ташкилий қўмита Фанлар академияси, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги, Жамоат хавфсизлиги университети, Бобур номидаги халқаро жамоат фонди, Ёзувчилар уюшмаси билан биргаликда:
ўзбек, рус ва инглиз тилларида Заҳириддин Муҳаммад Бобур ҳаёти ва ижодига доир “Бобур энциклопедияси”нинг тўлдирилган учинчи нашри, “Бобур” китоб-альбоми, шунингдек, Бобур асарлари луғати, Бобур девонининг мукаммал нашрини;
“Бобурнома” асарининг замонавий ўзбек ва қорақалпоқ тилларига табдилини яратиш;
“Бобурга армуғон” рукни остида шоир асарлари, унинг ҳаёти ва ижоди ҳақидаги илмий ва оммабоп китоблар туркумини тайёрлаш ва чоп қилиш чораларини кўрсин.
7. Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги Ёзувчилар уюшмаси, Республика Маънавият ва маърифат маркази, Бобур номидаги халқаро жамоат фонди билан биргаликда:
икки ой муддатда Заҳириддин Муҳаммад Бобур ҳаёти ва ижодий меросини тадқиқ этиш бўйича илмий-тадқиқот ишларига давлат буюртмаси талабларига мувофиқ илмий лойиҳалар танловини эълон қилсин;
ушбу қарорнинг 6-бандида белгиланган адабиётларни тайёрлаш билан боғлиқ ишлар учун давлат илмий дастурлари доирасида мақсадли маблағлар ажратилишини таъминласин;
талабалар ҳамда тадқиқотчилар ўртасида Бобур Мирзо ҳаёти ва ижодига бағишланган янги илмий-публицистик ҳамда бадиий асарлар танловини ўтказсин;
Бобур Мирзо ҳаёти ва фаолиятига бағишланган асарларнинг ўзбек тилидан хорижий тилларга ҳамда хорижий тиллардан ўзбек тилига босқичма-босқич таржима қилиниши ва чоп этилишини таъминласин.
8. 2023/2024 ўқув йилидан бошлаб олий таълим муассасалари талабалари учун тарих ва география йўналишларида Заҳириддин Муҳаммад Бобур номидаги давлат стипендияси таъсис этилсин.
Вазирлар Маҳкамаси уч ой муддатда мазкур давлат стипендиясини тайинлаш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқласин.
9. Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги, Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда 2023 йил давомида қуйидаги вазифаларни ўз ичига олган “Бобур ва ёшлар” махсус дастурини амалга оширсин:
умумий ўрта таълим муассасалари ўқувчилари ўртасида “Бобур асарларининг билимдонлари” танлови ва “Бобурни англаш” мавзусида иншолар танловини ўтказиш ва ғолибларни муносиб тақдирлаш;
замонавий ахборот ва тарғибот технологиялари асосида Заҳириддин Муҳаммад Бобур асарларини ёшлар ўртасида кенг оммалаштириш.
10. Андижон вилояти ҳокимлиги Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, Фанлар академияси, Бобур номидаги халқаро жамоат фонди билан биргаликда 2023 йил 1 августга қадар маҳаллий бюджет маблағлари ҳисобидан ўзбек, рус, инглиз тилларида фаолият юритадиган халқаро илмий бобуршунослик электрон платформаси ва унинг мобиль иловасини яратсин. Бунда, мазкур платформанинг келгусида самарали юритилиши Бобур номидаги халқаро жамоат фонди томонидан амалга оширилиши белгилаб қўйилсин.
11. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари, Республика Маънавият ва маърифат маркази, Ёзувчилар уюшмаси, Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳамда бошқа вазирлик, идора ва ташкилотлар Заҳириддин Муҳаммад Бобурнинг илмий-ижодий меросига бағишланган ижодий учрашувлар, давра суҳбатлари, китоблар тақдимотлари ҳамда бошқа тадбирларни ташкил қилсин.
12. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентилиги, Ўзбекистон миллий медиа ассоциацияси ва бошқа оммавий ахборот воситаларига Заҳириддин Муҳаммад Бобур таваллудининг 540 йиллигини нишонлаш билан боғлиқ тадбирларни кенг ёритиш тавсия этилсин.
13. Мазкур қарорда назарда тутилган чора-тадбирларни молиялаштириш манбалари этиб маҳаллий бюджетларнинг қўшимча манбалари, ижрочиларга ажратилган маблағлар доирасида Давлат бюджети маблағлари, ташкилотчиларнинг ўз маблағлари ҳамда қонунчилик ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа манбалар белгилансин.
14. Ушбу қарор ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси О.Қ.Абдурахманов зиммасига юклансин.

Захириддин Мухаммад Бабур является одной из выдающихся личностей, оставивших немеркнущий след в мировой истории, известен всему миру как великий поэт, ученый-энциклопедист, государственный деятель и талантливый полководец. Его бесценное научное и творческое наследие занимает особое место не только в формировании национальной культуры и литературно-эстетического мышления нашего народа, но и в истории мировой литературы, науки и государственности.
В годы независимости осуществлена масштабная работа по глубокому изучению жизни и деятельности Захириддина Мухаммада Бабура, популяризации его произведений в стране и зарубежных государствах. В частности, день рождения поэта – 14 февраля ежегодно отмечается в нашей стране как праздник литературы, науки и просвещения. Проводится множество исследований в области бабуроведения, регулярно организуются республиканские и международные научные конференции.
В последние годы в городах Ташкенте и Андижане установлены величественные памятники Бабуру Мирзо, также в Андижане, где он родился и вырос, действуют Международный общественный фонд имени Бабура и открытый при нем книжный музей «Бабур и мировая культура», изданы такие значимые труды, как «Энциклопедия Бабура», полное собрание сочинений Бабура, «Бабур. Бабуриды. Библиография», создан журнал «Бабур и мировое наследие». Все это стало большим событием в культурной жизни страны.
Сегодня, когда наша Родина вступает в новый этап национального развития, эпоху третьего Ренессанса и во всех сферах нашей жизни происходят коренные преобразования, всестороннее изучение и популяризация уникального наследия Бабура Мирзо приобретают еще большую актуальность.
Учитывая огромное национальное и общечеловеческое значение произведений нашего великого предка, его выдающуюся роль и влияние в повышении интеллектуального и духовного потенциала молодого поколения, воспитании наших детей на этой основе созидателями Нового Узбекистана, в целях дальнейшего глубокого изучения и популяризации в республиканском и международном масштабах научного и творческого наследия Бабура Мирзо:
1. Одобрить предложения Министерства культуры и туризма, Министерства высшего образования, науки и инноваций, Академии наук, Союза писателей, Республиканского центра духовности и просветительства, Международного общественного фонда имени Бабура и представителей общественности о широком праздновании в 2023 году 540-летия Захириддина Мухаммада Бабура.
2. Создать организационный комитет по празднованию 540-летия Захириддина Мухаммада Бабура (далее – Организационный комитет) и утвердить его состав согласно приложению.
Организационному комитету (Арипов А.Н.):
в недельный срок утвердить программу мероприятий по празднованию 540-летия Захириддина Мухаммада Бабура. В данной программе уделить особое внимание таким вопросам, как:
ремонт и благоустройство памятников и мест поклонения, в том числе мемориальных комплексов в нашей стране, связанных с именем Захириддина Мухаммада Бабура;
реставрация рукописейдревних книгпроизведений искусства и других артефактов, относящихся к наследию Бабура Мирзо, создание необходимых условий для их надежного сохранения;
поиск хранящихся в зарубежных странах уникальных рукописей и других культурных ценностей, связанных с жизнью и научно-творческим наследием Захириддина Мухаммада Бабура, а также относящихся к эпохе, когда он жил, создание их копий, ввоз в Узбекистан и тщательное исследование;
в целях широкого изучения научно-творческого наследия Захириддина Мухаммада Бабура, его деятельности как правителя и полководца проведение научных исследований в международном масштабе и опубликование их результатов, создание новых научных трудов и художественно-публицистических произведений;
выпуск высококачественной медиа-продукции и аудиовизуальных произведений, посвященных жизни и деятельности Захириддина Мухаммада Бабура, их опубликование в отечественных и зарубежных средствах массовой информации, широкая пропаганда в интернете и социальных сетях;
организация в посольствах Республики Узбекистан в зарубежных странах, узбекских национальных культурных центрах, обществах соотечественников просветительских мероприятий, бесед за круглым столом, посвященных широкому изучению и популяризации творчества Захириддина Мухаммада Бабура.
3. Определить Министерство культуры и туризма рабочим органом Организационного комитета, ответственным за координацию деятельности министерств и ведомств по выполнению задач, определенных настоящим постановлением.
4. Организационному комитету обеспечить проведение на высоком уровне следующих мероприятий:
хокимиятом Андижанской области совместно с Международным общественным фондом имени Бабура в городе Андижане – международной научно-практической конференции на тему «Роль творческого наследия Захириддина Мухаммада Бабура в духовно-просветительском развитии человечества»;
Министерством высшего образования, науки и инноваций в Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Навои – международной научно-теоретической конференции на тему «Роль наследия Захириддина Мухаммада Бабура в развитии государственности и культуры
на Востоке»;
хокимиятом города Ташкента, Министерством культуры и туризма в городе Ташкенте – литературно-художественного мероприятия, посвященного 540-летию Захириддина Мухаммада Бабура;
Агентством культурного наследия и Международным общественным фондом имени Бабура в книжном музее «Бабур и мировая культура» в городе Андижане – выставки рукописных и печатных изданий, посвященных жизни, научной и творческой деятельности Бабура;
Академией художеств и Ассоциацией «Хунарманд» – тематических выставок произведений изобразительного искусстваминиатюробразцов народно-прикладного искусства.
5. В целях широкой популяризации поучительной жизни и богатого наследия Захириддина Мухаммада Бабура:
а) Министерству культуры и туризма совместно с Международным общественным фондом имени Бабура:
реализовать международную туристическую пропагандистскую программу «Наследие Бабура»;
обеспечить в 2023 году постановку новых спектаклей на основе жизни и произведений Захириддина Мухаммада Бабура, организацию конкурсов лучших песен на стихи поэта, вечеров макома;
принять меры по завершению съемок на основе государственного заказа художественного фильма «Йулбарснинг тугилиши» («Рождение тигра»), посвященного детству Захириддина Мухаммада Бабура;
б) Фонду развития культуры и искусства в 2023–2024 годах создать для детей спектакль и многосерийный мультипликационный фильм
о Бабуре Мирзо.
6. Организационному комитету совместно с Академией наук, Министерством высшего образования, науки и инноваций, Агентством информации и массовых коммуникаций, Университетом общественной безопасности, Международным общественным фондом имени Бабура, Союзом писателей подготовить и организовать выпуск:
на узбекском, русском и английском языках третьего, дополненного издания «Энциклопедия Бабура» и книги-альбома «Бабур», посвященных жизни и творчеству Захириддина Мухаммада Бабура, а также словаря произведений Бабурасборника поэтических произведений Бабура;
нового издания «Бабурнаме» на современном узбекском, а также каракалпакском языках;
серии поэтических произведенийнаучно-популярных книг о его жизни и творчестве под рубрикой «Посвящение Бабуру».
7. Министерству высшего образования, науки и инноваций совместно с Союзом писателей, Республиканским центром духовности и просветительства, Международным общественным фондом имени Бабура:
в двухмесячный срок объявить конкурс научных проектов по проведению научно-исследовательских работ о жизни и творческом наследии Захириддина Мухаммада Бабура на основе требований государственного заказа;
обеспечить выделение целевых средств в рамках государственных научных программ для работ, связанных с подготовкой литературы, предусмотренной пунктом 6 настоящего постановления;
провести среди студентов и исследователей конкурс новых научно-публицистических и художественных произведений, посвященных жизни
и творчеству Бабура Мирзо;
обеспечить поэтапный перевод посвященных жизни и деятельности Бабура Мирзо произведений на узбекском языке – на иностранные языки и на иностранных языках – на узбекский язык, а также их издание.
8. Начиная с 2023/2024 учебного года учредить государственную стипендию имени Захириддина Мухаммада Бабура для студентов высших образовательных учреждений по направлениям «история» и «география».
Кабинету Министров в трехмесячный срок утвердить положение о порядке назначения данной государственной стипендии.
9. Министерству молодежной политики и спорта, Министерству дошкольного и школьного образования совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами реализовать в 2023 году специальную программу «Бабур и молодежь», предусматривающую:
проведение среди учащихся учреждений общего среднего образования конкурса «Знатоки произведений Бабура», конкурса сочинений «Осмысление наследия Бабура» и достойное награждение победителей;
широкую популяризацию среди молодежи произведений Захириддина Мухаммада Бабура посредством современных информационных и пропагандистских технологий.
10. Хокимияту Андижанской области совместно с Министерством высшего образования, науки и инноваций, Академией наук, Международным общественным фондом имени Бабура до 1 августа 2023 года создать международную научную электронную платформу по бабуроведению и ее мобильное приложение на узбекском, русском и английском языках за счет средств местного бюджета. При этом установить, что эффективное управление данной платформой в дальнейшем будет осуществлять Международный общественный фонд имени Бабура.
11. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента, Республиканскому центру духовности и просветительства, Союзу писателей, Министерству дошкольного и школьного образования, Министерству высшего образования, науки и инноваций, а также другим министерствам, ведомствам и структурам организовать творческие встречи, беседы за круглым столом, презентации книг и другие мероприятия, посвященные научно-творческому наследию Захириддина Мухаммада Бабура.
12. Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Агентству информации и массовых коммуникаций, Национальной медиа-ассоциации Узбекистана и другим средствам массовой информации рекомендовать широкое освещение мероприятий, приуроченных к празднованию 540-летия Захириддина Мухаммада Бабура.
13. Определить источниками финансирования мероприятий, предусмотренных настоящим постановлением, дополнительные источники местных бюджетов, средства государственного бюджета в рамках средств, выделенных исполнителям, собственные средства организаторов и иные источники, не запрещенные актами законодательства.
14. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Абдурахманова О.К.