Ўзбекистон – Чехия: меҳнат миграцияси бўйича ҳамкорлик кенгаймоқда
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миграция агентлиги директори Беҳзод Мусаев Чехия Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор Элчиси Любомир Фрэборт билан учрашди.
Мулоқот давомида Чехия меҳнат бозори учун Ўзбекистонда малакали кадрлар тайёрлаш ва ташкилий меҳнат миграциясини ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Айниқса тиббиёт соҳаси мутахассислари — ҳамширалар, қарияларни парваришловчи ходимлар тайёрлаш имкониятига алоҳида эътибор қаратилди.
Маълум қилинишича, Прагада ҳар йили 150 нафар мамлакатимиз фуқароси учун меҳнат визаси квотаси ажратилади.
Ҳамкор томон тиббиёт мутахассисларини хорижда ишлашга тайёрлаш бўйича Тошкентдаги ўқув курслари фаолияти билан танишишга қизиқиш билдирди. Ушбу йўналишда амалий ҳамкорликни давом эттиришга келишиб олинди.

Узбекистан – Чехия: расширяется сотрудничество в сфере трудовой миграции
Директор Агентства миграции при Кабинете Министров Бехзод Мусаев встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Чешской Республики в Узбекистане Любомиром Фребортом.
В ходе диалога обсуждались вопросы подготовки в Узбекистане квалифицированных кадров для рынка труда Чехии и развития организованной трудовой миграции.
Особое внимание было уделено возможности подготовки специалистов в сфере медицины — медицинских сестер и персонала по уходу за престарелыми.
Было отмечено, что в Праге ежегодно выделяется квота на рабочие визы для 150 граждан нашей страны.
Чешская сторона выразила заинтересованность в ознакомлении с деятельностью учебных курсов в Ташкенте по подготовке медицинских специалистов для работы за рубежом. Достигнута договоренность о продолжении практического сотрудничества в этом направлении.