Ўзбекистон Президенти ва Иордания Подшоҳи ўртасида телефон суҳбати бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 4 март куни Иордания Ҳошимийлар Подшоҳлиги Подшоҳи Абдулла II ибн aл-Ҳусайн билан телефон орқали суҳбатлашди.
Мулоқот давомида сўнгги кунларда Яқин Шарқда кузатилаётган жараёнларнинг кескин тус олиши минтақавий хавфсизлик, барқарорлик ҳамда давлатлараро муносабатларга жиддий путур етказаётгани алоҳида таъкидланди.
Бутун мусулмон уммати учун муқаддас бўлган Рамазон ойида мамлакатлар суверенитети, фуқаролар тинчлиги ҳамда осойишталигига хавф туғдирадиган ҳар қандай хатти-ҳаракатларни зудлик билан тўхтатиш, низо ва муаммоларни тинч ва дипломатик йўллар билан ҳал этиш зарурлиги қайд этилди.
Мамлакатимиз етакчиси бундай синовли дамларда Иордания раҳбарияти ва халқи билан якдил ва бирдамлигини таъкидлади.
Ўз ўрнида Иордания Подшоҳи ушбу синовли кунларда чин дўстлик, самимий қўллаб-қувватлаш ва ҳамжиҳатлик сўзлари учун Президентимизга чуқур миннатдорлик изҳор этди. Яқин истиқболда Амманга бўлажак олий даражадаги тарихий ташриф юксак савияда ва сермаҳсул ўтишига қатъий ишонч билдирди.

Состоялся телефонный разговор между Президентом Узбекистана и Королем Иордании
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 4 марта провел телефонный разговор с Королем Иорданского Хашимитского Королевства Абдаллой II ибн аль-Хусейном.
В ходе беседы особо подчеркнуто, что наблюдаемое в последние дни резкое обострение событий на Ближнем Востоке серьезно подрывает региональную безопасность и стабильность, а также наносит ощутимый ущерб межгосударственным отношениям.
Отмечена необходимость немедленного прекращения в священный для всей мусульманской уммы месяц Рамазан любых действий, угрожающих суверенитету государств, миру и спокойствию граждан, а также решения конфликтов и проблем мирными и дипломатическими путями.
Лидер нашей страны выразил солидарность и поддержку руководству и народу Иордании в эти трудные времена.
В свою очередь Король Иордании поблагодарил Президента нашей страны за дружеское отношение, искренние слова поддержки и солидарности. Выразил твердую уверенность, что предстоящий исторический визит на высшем уровне в Амман будет успешным и плодотворным.