Ўзбекистон Президенти ва Баҳрайн Подшоҳи ўртасида телефон суҳбати бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 4 март куни Баҳрайн Подшоҳи Ҳамад бин Исо Ол Халифа билан телефон орқали суҳбатлашди.
Мулоқот давомида Яқин Шарқда кузатилаётган сўнгги жараёнлар, минтақавий хавфсизлик ва барқарорликка салбий таъсир кўрсатаётган масалалар муҳокама қилинди.
Муқаддас Рамазон ойида мусулмон уммати ҳамжиҳатлик, яқин биродарлик, ўзаро ҳурмат ва бағрикенглик тамойиллари асосида бир-бирига ҳамфикр ва мададкор бўлиши лозимлиги қайд этилди.
Мамлакат тинчлиги ва фуқаролар осойишталигига жиддий хавф соладиган, бегуноҳ инсонларнинг азият чекишига сабаб бўлаётган ҳар қандай хатти-ҳаракатларни зудлик билан тўхтатиш, барча муаммоларни фақат дипломатик ва музокаралар йўли орқали ҳал этиш зарурлиги таъкидлаб ўтилди.
Мамлакатимиз етакчиси бундай мураккаб ва синовли шароитда Баҳрайн раҳбарияти ва халқи билан бирдам ва ҳамжиҳат эканлигини изҳор этди.
Ўз навбатида, Подшоҳ Ҳамад бин Исо Ол Халифа давлатимиз раҳбарига шундай синовли кунларда эътибор кўрсатиб, қилган телефон қўнғироғи, кўрсатган чин дўстлиги ва самимий қўллаб-қувватлови учун чуқур миннатдорлик билдирди.

Состоялся телефонный разговор между Президентом Узбекистана и Королем Бахрейна
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 4 марта провел телефонный разговор с Королем Бахрейна Хамадом бин Исой Аль Халифой.
Были обсуждены последние события на Ближнем Востоке последние события, оказывающие негативное влияние на региональную безопасность и стабильность.
Отмечено, что в священный месяц Рамазан мусульманская умма должна быть единодушна и поддерживать друг друга на основе принципов солидарности, братства, взаимного уважения и великодушия.
Подчеркнуто, что любые действия, серьезно угрожающие миру в стране и благополучию граждан, становящиеся причиной страдания невинных людей, должны быть немедленно прекращены, все проблемы должны решаться исключительно дипломатическим путем и переговорами.
Президента нашей страны высказал слова поддержки и солидарности руководству и народу Бахрейна.
В свою очередь Король Хамад бин Иса Аль Халифа выразил глубокую благодарность главе нашего государства за телефонный звонок, проявленные внимание и искреннюю поддержку в эти сложные времена.