Сурхондарё Янги Ўзбекистоннинг жанубдаги мустаҳкам таянч устунига айланмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши, амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари, йирик лойиҳалар билан яқиндан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 26-27 февраль кунлари Сурхондарё вилоятида бўлди.
Ташрифнинг иккинчи куни Президент Шавкат Мирзиёев Сурхондарё вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш масалалари юзасидан йиғилиш ўтказди.
– Сурхондарё нафақат табиати гўзал замин, балки руҳи бақувват, ғайрати баланд, орияти мустаҳкам инсонлар юртидир. Сурхонни ривожлантириш Янги Ўзбекистоннинг жанубий таянч устунини мустаҳкамлаш демакдир, – деди давлатимиз раҳбари сўзининг аввалида.
Ўтган даврда ҳудудда 5 миллиард долларлик 8 мингдан ортиқ лойиҳа ишга тушди. Хитой, АҚШ, Россия, Ҳиндистон, Австрия, Венгрия каби давлатлар билан инвестиция ва савдо бўйича яна 10 миллиард долларлик келишувларга эришилди.
Сўнгги тўққиз йилда боғча қамрови 28 фоиздан 68 фоизга ошди, 23 та янги мактаб қурилди, яна 448 таси таъмирланди. Қўшимча 102 минг ўқувчи ўрни яратилди. Бу даврда қурилган 688 та кўп қаватли уйга 32 минг оила кўчиб ўтди. Ангор, Бойсун, Жарқўрғон, Сариосиё ва Термиз туманларида “Янги Ўзбекистон” массивлари барпо этилди.
“Тўпаланг омбори сувидан фойдаланиш” лойиҳаси ҳисобидан Термиз шаҳри ва 10 та тумандаги 563 минг аҳолининг ичимлик сув таъминоти яхшиланди.
Йиғилишда вилоят ҳокими ҳамда туман ҳокимлари олдида жорий йил инвестицияларни 3 миллиард долларга, экспортни 1 миллиард долларга етказиш вазифаси тургани қайд этилди. Ҳудудда камбағалликни 2,8 фоизгача, ишсизликни 4,5 фоизгача тушириш, Термиз шаҳри, Ангор, Денов, Жарқўрғон, Қизириқ, Музработни камбағаллик ва ишсизликдан холи ҳудудга айлантириш муҳим экани таъкидланди.
Сурхондарё иқтисодиётида саноатнинг улуши сўнгги 9 йилда 5 карра ўсиб, 10 фоизга етди. Лекин бу ҳали ҳам камлиги кўрсатиб ўтилди.
Саноат ҳажмини оширишда вилоятдаги конларни ўзлаштиришни жадаллаштириш зарурлиги қайд этилди.
Жорий йилда Бойсундаги “Санжар”, Олтинсойдаги “Оқсув”, келаси йил “Фангарт” конларида кўмир қазиб олишни бошлаш топширилди. Жанубий Африканинг “Sosol” компанияси кўмирдан полипропилен, полиэтилен ва каучук ишлаб чиқаришга қизиқиш билдирган. Сариосиёдаги “Қоракон”, “Жемсонит”, “Чуқур”, “Байрам-1” конларига ҳам хитойлик инвесторлар 1 миллиард доллар киритишга тайёр. Бойсундаги “Безактоп” конида табиий тош захиралари ўрганилмай турибди. Ушбу конларда зарур ишларни бошлаш вазифаси қўйилди.
Йиғилишда Термиз халқаро савдо маркази натижалари алоҳида қайд этилди. Ўтган йили марказга 800 мингдан ортиқ Афғонистон фуқароси ташриф буюриб, экспорт 320 миллион доллар бўлган.
Марказ ҳудудини 1 минг гектарга етказиш белгиланди. Янги лойиҳалар натижасида тадбиркорлар ва харидорлар каррасига ошиши таъкидланиб, қонун устуворлигини таъминлаш мақсадида марказда махсус прокуратура ва ички ишлар бўлими фаолияти йўлга қўйилади.
Шунингдек, энди марказ ҳудудидаги товар савдоси ва хизматлар экспорт сифатида баҳоланиши, уларга нисбатан қўшилган қиймат солиғи “ноль” ставкада қўлланиши қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари қишлоқ хўжалиги имкониятларига тўхталар экан, вилоятдаги 35 минг гектар томорқада 3-4 марта ҳосил олинаётгани, бундай кўрсаткич бошқа бирорта вилоятда йўқлигини таъкидлади.
Термиз туманидаги “Томорқа мактаби”нинг ижобий тажрибасини бутун Сурхондарёда йўлга қўйиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди. Шу муносабат билан Ангор, Узун, Деновда ҳам “Томорқа мактаблари”ни ташкил этиш, ҳар бир вилоятда 2 тадан “Инновацион томорқа мактаблари”ни ишга тушириш топширилди.
Сурхондарё шароитида иссиқхонадан маҳсулот олиш бошқа жойларга нисбатан 2-3 баробар арзон тушиши таъкидланди. Бу йил Испаниянинг Альмерия ҳудуди тажрибаси асосида 1 минг гектарда қуёшда иситиладиган иссиқхоналар ташкил этилиши, бундай иссиқхона қурадиган тадбиркорларга ер 5 йилга бепул ижарага берилиши, ер ости суви учун тўловдан 3 йилга озод қилиниши қайд этилди.
Вилоятда фойдаланилмай турган яна бир катта имконият яйловлар экани таъкидланди. Жумладан, Бойсунда 197 минг гектар яйлов борлиги, агар Дарбанд дарёсидаги насослар тикланиб, сув чиқарилса, 10 минг гектар яйловни фойдаланишга киритиш имкони мавжудлиги айтилди.
Захирадаги яйлов ерларини ўзлаштириш учун бошланғич нарх норматив қийматнинг 1 фоизи миқдорида белгиланиб, аукционга чиқарилиши таъкидланди. Аукциондан ер олган тадбиркорларга 10 йилга, 4 йиллик имтиёзли давр билан 14 фоизли кредит ажратилиши, ҳар ўн гектарга сув олиб келиш учун 120 миллион сўмгача субсидия берилади.
Вилоятда паррандачилик, чорвачилик, асаларичилик лойиҳаларини амалга ошириш чора-тадбирлари ҳам белгилаб олинди.
Йўл ва транспорт инфратузилмаси вилоятдаги энг оғриқли масалалардан бири экани қайд этилди. Ҳозирда Бойсун ва Деновни боғловчи йўлнинг 111 километри цемент-бетон қопламага ўтказиш лойиҳаси амалга оширилмоқда. Бу йўл ишга тушса, юк ҳажми 2 карра ошиши, ташиш вақти 3 соатдан 1,5 соатга қисқариши айтилди.
Жорий йилда юртимизни Афғонистон ва Тожикистон билан боғлайдиган 178 километрлик магистрални капитал таъмирлаш, “Тошғузор – Бойсун – Қумқўрғон” участкасини тезюрар поездга мослаш, “Қумқўрғон – Қудуқли” темир йўлининг электрлаштириш ишлари бошланади. Термиз – Истанбул, Термиз – Дубай йўналишларида янги рейслар ташкил этилади.
Янги автобуслар олиб келиниб, Шўрчи, Денов, Сариосиё, Шеробод ва Бойсундан Термизга олиб борувчи йўлларда қатновга қўйилади.
Йил охиригача Музработдаги 56 минг аҳолига илк бор марказлашган ичимлик суви етказиб бериш лойиҳаси якунига етказилиши, Музработ, Олтинсой, Ангор, Қизириқ ва Бойсун марказларига канализация олиб бориш лойиҳалари бошланиши маълум қилинди.
“Мустақилликнинг 25 йиллиги” йирик газни қайта ишлаш мажмуасидаги технологик мураккаб масалага ҳамкорлар билан илмий ечим топилгани қайд этилди.
– Биз аварияни ҳам тўхтатамиз, Сурхондарё иқтисодиётига катта туртки берадиган лойиҳани ҳам бошлаймиз, – деди Президентимиз.
Давлатимиз раҳбари туризм салоҳиятига тўхталиб, вилоятда Ал-Ҳаким ат-Термизий, Султон Саодат, Кокилдор ота, Қирқ қиз каби 150 дан зиёд маданий мерос объектлари борлиги, Ҳисор, Бойсунтоғ, Кўҳитанг, Боботоғда альпинизм, треккинг, экотуризм учун катта имкониятлар мавжудлигини айтди. Буни тўлиқ ишга солиб, йилига 1 миллиард долларлик тушум қилиш мумкинлиги таъкидланди.
Эски Термиз ёдгорлиги тўлиқ ўрганилмагани қайд этилди. Буддизм маданиятига оид Фаёзтепа, Қоратепа, Далварзин, Зурмала каби ёдгорликларнинг туризм салоҳиятидан фойдаланиб, Япония, Корея, Хитой, Таиланддан йилига 500 минг сайёҳни жалб қилиш имконияти борлиги кўрсатиб ўтилди.
Сурхондарёда 8 мингдан ортиқ ёшлар кураш билан доимий шуғулланмоқда. Жорий йилда Деновдаги “Замондош” оромгоҳи негизида курашчилар учун замонавий ўқув-машғулот базасини қуриб бериш топширилди. Бойсундаги мактаб-интернатда янги ўқув йилидан спорт билан бирга мактаб дарсларини ҳам йўлга қўйиш кераклиги қайд этилди.
Йиғилишда вилоят фаоллари, ёшлар ва нуронийлар билан мулоқот қилинди, ҳокимлар ва мутасаддиларнинг ҳисоботлари тингланди. Давлатимиз раҳбари белгиланган вазифалар ижросини қатъий назоратга олиш, ҳар бир йўналишда аниқ натижага эришиш бўйича тегишли топшириқлар берди.
Шундан сўнг Президент Шавкат Мирзиёев Термиз туманида жойлашган “Surkhon Sandwich” корхонасининг базальт маҳсулотлари ишлаб чиқариш линияси билан танишди.
Мамлакатимизнинг барча ҳудудларида кенг кўламли бунёдкорлик ишлари амалга оширилмоқда. Сўнгги йилларда ҳар бир йирик лойиҳа ва инфратузилма объектларида энергия тежамкорлигига устувор эътибор қаратилмоқда. Шу боис, базальт хомашёси ва ундан тайёрланадиган энергия самарадор плита ҳамда қурилиш материалларига талаб ортиб бормоқда.
Шу эҳтиёждан келиб чиқиб ташкил этилган корхона қиймати 26 миллион долларга тенг. Лойиҳа доирасида йилига 30 минг тонна базальт хомашёсини қайта ишлаш қуввати яратилган. Бу 345 миллиард сўмлик тайёр маҳсулот ишлаб чиқариш имконини беради.
Маҳсулотлар ички бозор билан бирга Тожикистон ва Афғонистонга ҳам экспорт қилинмоқда.
Ишлаб чиқариш жараёни учун талаб этиладиган хомашёнинг 95 фоизи вилоятнинг Олтинсой туманидаги конлардан таъминланади. Корхонага Хитойнинг замонавий технологик ускуналари ўрнатилган. Бу ерда 200 киши ишли бўлди.
Президент ишлаб чиқариш жараёнлари билан танишар экан, маҳсулотлар сифатини янада ошириш, маҳаллийлаштириш даражасини кенгайтириш ва экспортбоп йўналишларни ривожлантириш муҳимлигини таъкидлади.
Умуман, юртимизда қурилиш соҳасининг илмий асосларини мустаҳкамлаш, бунинг учун қурилиш материаллари бўйича илмий-тадқиқот институтини ташкил этиш зарурлиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари шу ерда вилоятнинг қурилиш материаллари саноати маҳсулотлари тақдимоти билан танишди.
Шу билан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Сурхондарё вилоятига ташрифи якунланди.

Сурхандарья становится прочной опорой на юге Нового Узбекистана
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев с целью ознакомления с ходом социально-экономических реформ на местах, проводимой созидательной работой, крупными проектами и диалога с народом 26-27 февраля посетил Сурхандарьинскую область.
Во второй день поездки Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по вопросам социально-экономического развития Сурхандарьинской области.
– Сурхандарья – не только живописный край, но и земля людей с крепким духом, высокой инициативой и сильным чувством достоинства. Развитие Сурхандарьи – это укрепление южной опоры Нового Узбекистана, – отметил глава государства в начале выступления.
За прошедший период в регионе введено в строй свыше 8 тысяч проектов общей стоимостью 5 миллиардов долларов. Достигнуты договоренности по инвестициям и торговле еще на 10 миллиардов долларов с Китаем, США, Россией, Индией, Австрией, Венгрией и другими государствами.
За последние девять лет охват дошкольным образованием вырос с 28 до 68 процентов. Построено 23 новые школы, еще 448 отремонтированы. Создано дополнительно 102 тысячи ученических мест. За этот период 32 тысячи семей получили жилье в 688 многоквартирных домах. В Ангорском, Байсунском, Джаркурганском, Сарыасийском и Термезском районах созданы массивы «Янги Узбекистон».
Благодаря проекту использования воды Тупалангского водохранилища улучшено обеспечение питьевой водой 563 тысяч жителей города Термеза и десяти районов области.
На совещании отмечено, что перед хокимами области и районов в текущем году стоят задачи довести объем инвестиций до 3 миллиардов долларов, экспорт – до 1 миллиарда долларов. Подчеркнута важность снижения уровня бедности до 2,8 процента и безработицы до 4,5 процента, а также превращения Термезского, Ангoрского, Денауского, Джаркурганского, Кызырыкского и Музрабадского районов в территории, свободные от бедности и безработицы.
Доля промышленности в экономике области за последние 9 лет выросла в 5 раз и достигла 10 процентов, однако этот показатель остается недостаточным. В целях дальнейшего наращивания промышленного производства указано на необходимость ускорить освоение месторождений.
Поручено в текущем году начать добычу угля на месторождениях «Санжар» в Байсунском районе и «Оксув» в Алтынсайском районе, а в следующем году – месторождении «Фангарт». Южноафриканская компания Sosol проявила интерес к производству из угля полипропилена, полиэтилена и каучука. Китайские инвесторы готовы вложить 1 миллиард долларов в месторождения «Каракон», «Жемсонит», «Чукур», «Байрам-1» в Сарыасийском районе. Отмечено, что на месторождении «Безактоп» в Байсунском районе остаются неразведанными запасы природного камня. Поставлена задача начать необходимые работы на таких участках.
Отдельно отмечены результаты деятельности Международного торгового центра в Термезе. В прошлом году его посетили более 800 тысяч граждан Афганистана, объем экспорта составил 320 миллионов долларов.
Решено расширить территорию центра до 1 тысячи гектаров. Подчеркнуто, что с реализацией новых проектов кратно возрастут масштабы предпринимательской активности и поток покупателей. В целях обеспечения верховенства закона на территории центра будет организована деятельность специальной прокуратуры и подразделения органов внутренних дел.
Также отмечено, что торговля товарами и услуги на территории центра будут оцениваться как экспорт, и к ним будет применяться нулевая ставка налога на добавленную стоимость.
Говоря о возможностях сельского хозяйства, Президент подчеркнул, что на 35 тысячах гектаров приусадебных участков области урожай снимают 3-4 раза в год – такого показателя нет ни в одном другом регионе.
Указано на необходимость распространить по всей области положительный опыт школы приусадебного хозяйства в Термезском районе. Поручено создать такие школы также в Ангорском, Узунском и Денауском районах, а в каждой области страны запустить по две инновационные школы приусадебного хозяйства.
Отмечено, что в условиях Сурхандарьи производство тепличной продукции обходится в 2-3 раза дешевле, чем в других регионах. В этом году на основе опыта испанской Альмерии планируется создать на 1 тысяче гектаров теплицы с солнечным обогревом. Предпринимателям, строящим такие теплицы, земля будет предоставляться в бесплатную аренду сроком на 5 лет, а от платы за подземные воды они будут освобождены на 3 года.
Подчеркнуто, что еще одним значительным резервом области являются пастбища. В частности, в Байсуне имеется 197 тысяч гектаров пастбищ. Если восстановить насосы на реке Дарбанд и возобновить водоснабжение, появится возможность ввести в пользование 10 тысяч гектаров пастбищ.
Отмечено, что для освоения резервных пастбищ стартовая цена на аукционах будет установлена в размере 1 процента от нормативной стоимости. Предпринимателям, приобретшим землю на аукционе, будет выделяться кредит сроком на 10 лет с льготным периодом 4 года под 14 процентов. Также предусмотрена субсидия до 120 миллионов сумов на подведение воды на каждые 10 гектаров.
Определены меры по реализации проектов в сферах птицеводства, животноводства и пчеловодства.
Подчеркнуто, что одной из наиболее острых проблем региона остается дорожная и транспортная инфраструктура. В настоящее время реализуется проект по покрытию цементобетоном 111 километров автодороги, соединяющей Байсун и Денау. Ожидается, что после ввода дороги грузопоток увеличится в 2 раза, а время перевозки сократится с 3 часов до 1,5 часа.
В текущем году начнутся капитальный ремонт 178-километровой магистрали, соединяющей нашу страну с Афганистаном и Таджикистаном, адаптация участка «Ташгузар – Байсун – Кумкурган» под скоростное движение поездов, а также работы по электрификации железной дороги «Кумкурган – Кудукли». Планируется открыть новые авиарейсы по направлениям Термез – Стамбул и Термез – Дубай.
Также будут поставлены на маршруты новые автобусы, прежде всего на направлениях из Шурчи, Денау, Сарыасии, Шерабада и Байсуна в Термез.
Сообщено, что до конца года будет завершен проект по первому в истории Музрабадского района обеспечению централизованной питьевой водой 56 тысяч жителей. Начнутся проекты по подведению канализации к центрам Музрабадского, Алтынсайского, Ангорского, Кызырыкского и Байсунского районов.
Отмечено, что по технологически сложной проблеме на крупном газоперерабатывающем комплексе «25-летие независимости» совместно с партнерами найдено научное решение.
– Мы остановим аварию и одновременно запустим проект, который даст мощный импульс экономике Сурхандарьи, – сказал Президент.
Глава государства также остановился на туристическом потенциале области.
Отмечено, что в регионе имеется более 150 объектов культурного наследия, в том числе комплексы Аль-Хакима ат-Термези, Султана Саодата, Кокилдор ота, Кырккыз. В горах Гиссара, Байсунтага, Кухитанга и Бабатага имеются большие возможности для альпинизма, треккинга и экотуризма. При полном использовании этого потенциала возможно обеспечить туристические поступления до 1 миллиарда долларов в год.
Подчеркнуто, что памятник Эски Термез еще не изучен полностью. За счет развития туризма на территориях, где расположены памятники буддийской культуры Фаязтепа, Каратепа, Дальверзинтепа, Зурмала, можно привлечь до 500 тысяч туристов в год из Японии, Республики Корея, Китая и Таиланда.
Отмечено, что в Сурхандарье более 8 тысяч молодых людей постоянно занимаются курашом. В текущем году поручено создать современную учебно-тренировочную базу для борцов в лагере «Замондош» в Денау. В байсунской школе-интернате со следующего учебного года необходимо организовать программу, совмещающую спорт и общеобразовательные занятия.
В ходе совещания состоялся диалог с активом области, молодежью и представителями старшего поколения, заслушаны отчеты хокимов и ответственных руководителей. Президент дал поручения по обеспечению жесткого контроля за исполнением поставленных задач и достижению конкретных результатов по каждому направлению.
Затем Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с производственной линией базальтовых изделий предприятия «Surkhon Sandwich», расположенного в Термезском районе.
Знакомясь с производственными процессами, Президент нашей страны отметил важность дальнейшего повышения качества продукции, уровня локализации и развития экспортоориентированных направлений.
Здесь же глава нашего государства ознакомился с выставкой индустрии строительных материалов региона.
На этом поездка Президента  Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Сурхандарьинскую область завершилась.