Темир йўлларда юк вагонлари паркини кенгайтириш чора-тадбирлари белгиланди
Президент Шавкат Мирзиёев “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти таркибидаги корхоналарда юк вагонларини қуриш бўйича амалга оширилаётган ишлар ва келгуси йиллар учун режалар тақдимоти билан танишди.
Мамлакатимизда транспорт инфратузилмасини модернизация қилиш, экспорт салоҳиятини кенгайтириш ва иқтисодиёт тармоқларини узлуксиз логистика хизматлари билан таъминлаш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири ҳисобланади.
Темир йўл транспортида кенг кўламли янгиланиш жараёнлари амалга оширилмоқда. Улар соҳани тубдан модернизация қилиш, ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ҳамда вагон паркини босқичма-босқич янгилашга хизмат қилмоқда.
Хусусан, 2023-2025 йилларда қиймати 105 миллион доллар бўлган лойиҳа доирасида 1590 дона ярим очиқ юк вагони ишлаб чиқарилди. Бу эса ички ва халқаро ташувларда юк айланмасини ошириш, логистика занжирларининг барқарорлигини таъминлаш имконини бермоқда.
Шунингдек, 2025-2026 йилларга мўлжалланган 150 миллион долларлик янги босқичда юк ва йўловчи вагонларини қуриш, шу билан бирга, “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ таркибидаги вагон ишлаб чиқариш корхоналарини модернизация қилиш ишлари олиб борилмоқда. Лойиҳа доирасида 954 дона юк ва 70 дона йўловчи вагонининг қурилиши бошланган.
Бугунги кунга қадар ушбу лойиҳа доирасида 45 дона йўловчи вагони ва 340 дона цистерна ишлаб чиқарилди. Жорий йил якунига қадар қўшимча равишда 614 дона юк ва 25 дона йўловчи вагонлари ишлаб чиқарилади.
Келгуси йилларда юк вагонларини ишлаб чиқариш ҳажмларини кескин ошириш учун яқинда Президентимиз алоҳида қарорни имзолаган эди. Ҳужжатга мувофиқ, қўшимча 100 миллион доллар маблағ ажратилиб, 1350 дона юк вагони етказиб берилади. Бунинг учун шу йилнинг ўзида саноат корхоналари қувватларини 1,5 баробарга ошириш ва 2 мингта юк вагонларини ишлаб чиқариш вазифаси қўйилди.
Давлатимиз раҳбари вагон паркини янгилаш, ташиш ҳажмларни ошириш ҳамда харажатларни мақбуллаштириш юзасидан мутасаддиларга тегишли топшириқлар берди.

Определены меры по расширению парка грузовых вагонов на железных дорогах
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о производстве грузовых вагонов на предприятиях в составе акционерного общества «Узбекистон темир йуллари» и планах на ближайшие годы.
Модернизация транспортной инфраструктуры, расширение экспортного потенциала и обеспечение отраслей экономики бесперебойной логистикой входят в число приоритетов государственной политики нашей страны.
В железнодорожной отрасли осуществляются масштабные преобразования. Они способствуют кардинальной модернизации сферы, расширению производственных мощностей и поэтапному обновлению вагонного парка.
В частности, в 2023-2025 годах в рамках проекта стоимостью 105 миллионов долларов было произведено 1590 полуоткрытых грузовых вагонов. Это позволило увеличить грузооборот на внутренних и международных перевозках и обеспечить стабильность логистических цепочек.
Стартовал рассчитанный на 2025-2026 годы второй этап проекта стоимостью 150 миллионов долларов по производству грузовых и пассажирских вагонов и модернизации вагоностроительных предприятий в составе АО «Узбекистон темир йуллари». Предусмотрен выпуск 954 грузовых и 70 пассажирских вагонов.
На сегодняшний день в рамках проекта произведено 45 пассажирских вагонов и 340 цистерн. До конца этого года будет произведено еще 614 грузовых вагонов и 25 пассажирских вагонов.
Для дальнейшего наращивания производства грузовых вагонов в ближайшие годы Президентом нашей страны недавно было подписано отдельное постановление. В соответствии с документом будет дополнительно выделено 100 миллионов долларов и обеспечена поставка 1 350 грузовых вагонов. Для этого поставлена задача увеличить мощности промышленных предприятий в 1,5 раза и выйти на производство 2 тысяч грузовых вагонов уже в этом году.
Глава нашего государства дал ответственным лицам поручения по модернизации вагонного парка, увеличению объема перевозок и оптимизации затрат.