Пойтахтда урбанизация жараёнлари ва яшил ҳудудларни кенгайтириш бўйича таклифлар тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент шаҳрида урбанизация жараёнларини ривожлантириш ва яшил ҳудудларни кенгайтириш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди.
Сўнгги йилларда пойтахт иқтисодиёти ва агломерацияси жадал ўсиб, Тошкент шаҳрининг доимий аҳолиси 3,1 миллион нафардан ошди. Шу билан бирга, 2045 йилга бориб, шаҳар аҳолиси икки баробардан зиёдга ортиши прогноз қилинмоқда. Бу эса урбанизация жараёнларини уй-жой, транспорт-логистика, муҳандислик тармоқлари ҳамда ижтимоий инфратузилмага тушаётган юкламага мутаносиб ҳолда ривожлантиришни талаб этади.
Шунингдек, шаҳар муҳитини соғломлаштириш ва турмуш сифатини яхшилаш мақсадида яшил ҳудудларни кенгайтириш устувор вазифа сифатида белгиланган. Хусусан, Тошкент шаҳри ва унинг атрофида яшил зоналар майдонини уч бараварга ошириб, 25 минг гектарга етказиш, аҳоли жон бошига яшил майдонлар ҳажмини 3 квадрат метрдан 6 квадрат метргача кўпайтириш мақсад қилинган.
Ўтган даврда ташаббускорлар томонидан қурилиш бўйича умумий майдони 2 минг 679 гектар бўлган 85 та лойиҳа таклифи келиб тушган. Тақдимотда ушбу лойиҳаларни комплекс кўриб чиқишнинг натижалари ҳақида ахборот берилди.
Ўрганиш давомида ҳар бир лойиҳани шаҳарсозликнинг ягона ёндашуви асосида баҳолаш, ҳудуднинг камида 30 фоизида яшил майдонлар ташкил этиш имконияти, реновация орқали эскирган ҳудудларни комплекс янгилаш ҳамда ер майдони 1 гектаргача бўлган кичик ва зич қурилишлар амалиётидан воз кечиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Кўриб чиқиш якунларидан келиб чиқиб, 18 та лойиҳани амалга оширишга рухсат бериш, 12 та лойиҳанинг ер майдони, қаватлар сони ва лойиҳа концепциясига ўзгартириш киритган ҳолда мақбуллаштириш таклиф этилган, 54 та лойиҳани эса концептуал жиҳатдан тўлиқ қайта кўриб чиқиш зарур деб топилган.
Янгиҳаёт туманидаги “Янги авлод” махсус саноат зонасини кенгайтириш режалари муҳокама қилинди. Бунинг ҳисобига Тошкент шаҳри марказидан йирик саноат корхоналарини босқичма-босқич кўчириш, юқори қўшилган қиймат яратадиган ва экология талабларига жавоб берадиган ишлаб чиқаришларни жойлаштириш муҳим экани қайд этилди.
Маъқулланган лойиҳаларни амалга ошириш натижасида ҳар йили қурилиш ҳисобидан қўшимча 1,5 миллиард доллар ялпи ҳудудий маҳсулот, бюджетга 3,5 триллион сўм тушумлар шаклланиши ва 260 минг иш ўрни яратилиши кутилмоқда.
Тақдимотда яшил ҳудудларни кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Лойиҳаларнинг камида 30 фоизида, яъни 400 гектарда яшил майдонлар ташкил этиш шартлиги кўрсатиб ўтилди. Бундан ташқари, Тошкент шаҳрининг 9 та ҳудудида умумий майдони 134 гектар бўлган алоҳида янги жамоат парклари барпо этиш режалари кўриб чиқилди ва маъқулланди.
Лойиҳалардан ундириладиган инфратузилма тўловларидан тушган маблағлар, биринчи навбатда, янги яшил ҳудудлар барпо этишга, ортган қисми эса шаҳар инфратузилмаси объектларини қуришга сарфланиши зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Президентимиз пойтахтдаги урбанизация жараёнларини жамоатчилик манфаатлари, соғлом муҳит ва экология талаблари билан боғлаган ҳолда ривожлантириш бўйича мутасаддиларга кўрсатмалар берди.

Представлены предложения по развитию процессов урбанизации и расширению зеленых территорий в столице
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по развитию урбанизационных процессов и расширению зеленых территорий в городе Ташкенте.
В последние годы экономика и агломерация столицы динамично развиваются, численность постоянного населения города Ташкента превысила 3,1 миллиона человек. Вместе с тем прогнозируется, что к 2045 году население города увеличится более чем вдвое. Это требует развития урбанизационных процессов пропорционально нагрузке на жилищный фонд, транспортно-логистические и инженерные сети, а также социальную инфраструктуру.
В целях оздоровления городской среды и повышения качества жизни расширение зеленых территорий определено в качестве приоритетной задачи. В частности, в городе Ташкенте и на прилегающих территориях планируется увеличить площадь зеленых зон в три раза – до 25 тысяч гектаров, а также повысить обеспеченность зелеными насаждениями на душу населения с 3 до 6 квадратных метров.
За прошедший период инициаторами представлено 85 проектных предложений по строительству общей площадью 2 679 гектаров. На презентации была представлена информация о результатах их комплексного рассмотрения.
В ходе изучения особое внимание было уделено оценке каждого проекта на основе единого градостроительного подхода, наличию возможности обустройства зеленых зон не менее чем на 30 процентах территории, комплексному обновлению устаревших участков посредством реновации, а также отказу от практики точечной застройки на земельных участках площадью до одного гектара.
По итогам рассмотрения предложено разрешить реализацию 18 проектов, 12 проектов оптимизировать с внесением изменений в площадь земельных участков, этажность и концепцию, а 54 проекта признаны требующими полного концептуального пересмотра.
Отдельно рассмотрены планы по расширению специальной промышленной зоны «Янги авлод» в Янгихаётском районе. Подчеркнута важность поэтапного переноса крупных промышленных предприятий из центральной части Ташкента и размещения производств с высокой добавленной стоимостью, отвечающих экологическим требованиям.
В результате реализации одобренных проектов ожидается ежегодное формирование дополнительного валового регионального продукта в размере 1,5 миллиарда долларов, поступление в бюджет 3,5 триллиона сумов и создание 260 тысяч рабочих мест.
Особое внимание на презентации было уделено вопросам расширения зеленых территорий.
Отмечено, что не менее 30 процентов территории проектов, что составляет порядка 400 гектаров, должно быть отведено под зеленые зоны. Кроме того, в девяти локациях города Ташкента планируется создание новых общественных парков общей площадью 134 гектара. Данные предложения были одобрены.
Указано, что средства, поступающие от инфраструктурных платежей по реализуемым проектам, в первую очередь должны направляться на создание новых зеленых территорий, а оставшаяся часть – на строительство объектов городской инфраструктуры.
Президент дал поручения по развитию урбанизационных процессов в столице в увязке с общественными интересами, требованиями здоровой городской среды и экологическими стандартами.