АҚШга амалий ташриф якунланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Америка Қўшма Штатларига амалий ташрифи якунига етди.
Давлатимиз раҳбари Вашингтон шаҳрида Тинчлик кенгашининг дастлабки йиғилишида нутқ сўзлади ва Ғазо секторини ижтимоий-иқтисодий жиҳатдан қайта тиклаш ҳамда минтақада тинчлик ва барқарорликни таъминлаш бўйича ўз қарашлари билан ўртоқлашди.
Шунингдек, Ўзбекистон Президенти АҚШ савдо вазири Ховард Латник, АҚШ савдо вакили Жеймисон Грир, Эксимбанк президенти ва раиси Жон Йованович ва Халқаро молиявий тараққиёт корпорацияси бош ижрочи директори Бэн Блэк билан алоҳида учрашувлар ўтказди.
Ташрифнинг ишбилармонлик дастури доирасида мамлакатимиз етакчиси бир қатор икки томонлама ҳужжатларни имзолаш маросимида ва қўшма лойиҳалар тақдимотида иштирок этди. Тадбирда АҚШ ҳукумати, йирик компаниялари ва молия институтларининг юқори даражали вакиллари ҳамда видеоалоқа орқали Ўзбекистон ҳудудлари раҳбарлари иштирок этдилар.
Ташриф тадбирлари якунлангач, Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент шаҳрига жўнаб кетди. Аэропортда давлатимиз раҳбари ва рафиқасини АҚШ-Ўзбекистон савдо палатаси раиси Керолин Лемм ва бошқа расмий шахслар кузатиб қўйди.

Рабочий визит в США завершился
Программа рабочего визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Соединенные Штаты Америки завершилась.
В ходе пребывания в городе Вашингтоне глава нашего государства выступил на инаугурационном заседании Совета мира и поделился своим видением касательно социально-экономического восстановления сектора Газа, обеспечения мира и стабильности в этом регионе.
Президент Узбекистана также провел отдельные встречи с министром торговли США Говардом Латником, торговым представителем Джеймисоном Гриром, президентом и председателем Эксимбанка Джоном Йовановичем и главным исполнительным директором Корпорации международного финансового развития Бэном Блэком.
В рамках деловой программы визита лидер нашей страны принял участие в церемонии подписания ряда двусторонних документов и презентации совместных проектов. В мероприятии также участвовали представители правительства США, руководители крупных американских компаний и финансовых институтов, а также главы регионов Узбекистана посредством видеосвязи.
По окончании мероприятий визита Президент Шавкат Мирзиёев отбыл в город Ташкент. В аэропорту главу нашего государства и его супругу проводили председатель Американо-Узбекской торговой палаты Кэролин Лэмм и другие официальные лица.