Ипакчилик соҳасини янги тизим асосида ривожлантириш чора-тадбирлари тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев ипакчилик соҳасини ривожлантириш чора-тадбирлари юзасидан тақдимот билан танишди.
Мамлакатимизда ипакчилик ва пиллачилик аҳолини даромадли иш билан таъминлаш, қишлоқ жойларда бандликни ошириш ҳамда экспорт салоҳиятини кенгайтиришда муҳим ўрин тутади. Лекин озуқа базасидан бошлаб пиллани чуқур қайта ишлашгача бўлган барча жараёнларда тўпланиб қолган муаммолар соҳа салоҳиятини тўлиқ ишга солишга тўсқинлик қилмоқда.
Хусусан, ипак қурти уруғининг салмоқли қисми импорт ҳисобига тўғри келмоқда. Маҳаллий уруғдан фойдаланиш даражасини 2030 йилгача 75 фоизга етказиш имкони борлиги, бунинг учун наслли уруғчилик станциялари фаолиятини тиклаш зарурлиги қайд этилди.
Тақдимотда Фарғона ва Хоразм вилоятларидаги наслли уруғчилик станцияларида элита уруғлар тайёрлашни йўлга қўйиш, мавжуд 10 та ипак қурти уруғчилик корхонасига қўшимча жорий йилда Бухоро ва Наманганда 2 та янги уруғчилик корхонасини, 2027-2029 йилларда Тошкент, Жиззах, Самарқанд ва Сурхондарё вилоятларида 4 та янги корхона ташкил этиш режалари ҳақида ахборот берилди.
Наслчилик ва уруғчилик корхоналарини қўллаб-қувватлаш мақсадида уларга хорижий малакали мутахассисларни жалб қилиш, мавсумий ишчилар меҳнатига ҳақ тўлаш харажатининг ярмини қоплаб бериш ҳамда уларнинг фаолиятини даромад ва ижтимоий солиқ объекти сифатида ҳисобламаслик таклиф этилди.
Пилла сифатини ошириш учун озуқа базасини яхшилаш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Озуқа базасини 2026-2030 йилларда босқичма-босқич кенгайтириш режалаштирилган. Жумладан, 8 минг гектарда янги тутзорлар барпо қилиш, 41,5 минг гектар майдонда якка қатор тут кўчатларини экиш, 15 минг гектардаги тутзорларни реконструкция қилиш назарда тутилган. Бунинг натижасида 2030 йилга қадар 200 миллионта тут кўчатлари экилиши ва озуқа базаси 30 фоизга ошиши кутилмоқда.
Пилла етиштириш ҳажмлари озуқа базасини таҳлил қилиш асосида прогнозлаштирилади. Хусусан, 2026 йилда 30 минг тонна, 2030 йилга бориб, 36 минг тонна пилла етиштиришга чиқиш режа қилинмоқда.
Соҳадаги ишлар янги тизим асосида ташкил этилади. “Ўзбекипаксаноат” уюшмаси, вилоят ва туман “Агропилла” тузилмалари, ипакчилик кластерлари ўзаро мувофиқлашган тарзда иш юритиб, янги тутзорларни ташкил этишдан тортиб, етиштирилган пиллани сотиб олишгача бўлган барча босқичларда фермерлар, касаначилар ва қурт боқувчилар ишини ташкил этади ҳамда уларга кўмаклашади.
Кам даромадли, ижтимоий реестрга киритилган оилаларни пиллачиликка жалб этиш ва уларни қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилади. Жумладан, жорий йилдан бошлаб “маҳалла еттилиги” орқали аҳолига 1 килограмм пилла қийматининг 35 фоизи миқдорида субсидия, парваришлаш жиҳозлари ва ускуналар харидига 20 миллион сўмгача ссуда ажратиш йўлга қўйилади.
Пиллачиликда саноат усулини кенгайтириш муҳим вазифа сифатида белгиланди. Ҳозирда пилланинг асосий қисми хонадон шароитида етиштирилаётгани қайд этилар экан, махсус қуртхоналар ташкил этиш орқали ҳажм ва сифат барқарорлигини таъминлаш мумкинлиги таъкидланди. Кластерлар томонидан қуртхоналарни қуриш ва ишга туширишни рағбатлантириш, шу жумладан, қуртхоналарни ер ва мол-мулк солиғидан 2029 йил 1 январга қадар озод қилиш таклиф қилинди.
Экспорт ва қўшилган қийматни ошириш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Айни пайтда маҳаллий пилладан юқори сифатли хом ипак олиш ва уни қайта ишлаш улуши пастлигича қолаётгани қайд этилди. Сифатни ошириш ва чуқур қайта ишлашни кенгайтириш ҳисобига экспорт тушумларини 250 миллион долларгача ошириш мумкинлиги кўрсатиб ўтилди. Жумладан, 2030 йилга қадар умумий қиймати 200 миллион долларлик 21 та инвестиция лойиҳасини амалга ошириш хом ипакни қайта ишлаш ҳажмини 3 минг тонна ва даражасини 75 фоизга етказиб, 18,5 миллион погон метр ипак мато ишлаб чиқариш имконини беради.
Экспортда тайёр маҳсулот улушини ошириш, янги бозорларни ўзлаштириш, миллий брендларни шакллантириш ва қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари белгилаб олинди.
Соҳага рақамли технологияларни кенг жорий қилиш зарурлиги қайд этилди. Озуқа базасининг ҳисоби, корхоналар реестри, соҳадаги ҳисоботлар ва ҳисоб-китобларни электрон шаклда юритиш, уруғлик ва пилла хомашёси ҳажмлари, пилла қабул қилиш пунктларини реал вақт режимида мониторинг қилиш жараёнларини қамраб олган ягона ахборот тизими ишлаб чиқилиши белгиланди.
Президентимиз ипакчиликни ривожлантириш бўйича таклифларни маъқуллаб, озуқа базасини мустаҳкамлаш, маҳаллий уруғчиликни кенгайтириш, саноат усулини жорий этиш ва тайёр маҳсулот улушини ошириш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берди.

Представлены меры по развитию шелковой промышленности на основе новой системы
В нашей стране шелководство и заготовка коконов шелкопряда играют важную роль в обеспечении населения доходной работой, увеличении занятости в сельской местности и расширении экспортного потенциала. Тем не менее, проблемы, накопившиеся на всех этапах – от кормовой базы до переработки коконов, – препятствуют полному раскрытию потенциала отрасли.
В частности, значительная часть грен тутового шелкопряда импортируется. Отмечено, что до 2030 года можно увеличить уровень использования местной грены до 75 процентов, для чего требуется восстановить деятельность станций племенного греноводства.
В ходе презентации доложено о планах по созданию станций племенной грены в Ферганской и Хорезмской областях и производству ими грены элитных сортов, а также созданию в этом году 2 новых предприятий по производству грены в Бухаре и Намангане в дополнение к 10 существующим и еще 4 новых предприятий в Ташкентской, Джизакской, Самаркандской и Сурхандарьинской областях в 2027-2029 годах.
Для поддержки предприятие племенного дела и греноводства предложено внедрить практику покрытия половины их расходов на привлечение иностранных квалифицированных специалистов и оплату труда сезонных рабочих, а также не рассматривать деятельность сезонных работников как объект налогообложения по подоходному и социальному налога.
Указано, что для повышения качества коконов необходимо улучшать кормовую базу.
В 2026-2030 годах планируется поэтапное расширение кормовой базы. В частности, на 8 тысячах гектарах планируется создать новые тутовые плантации, на 41,5 тысячах гектарах – организовать посадки тутовника в один ряд, а также на 15 тысячах гектарах – восстановить плантации шелковицы. В результате ожидается, что к 2030 году будет высажено 200 миллионов саженцев шелковицы, а кормовая база увеличится на 30 процентов.
Объемы выращивания шелкопряда будут прогнозироваться на основе анализа кормовой базы. В частности, планируется вырастить 30 тысяч тонн коконов в 2026 году и 36 тысяч тонн к 2030 году.
Работа в отрасли будет организована на основе новой системы. Ассоциация «Узбекипаксаноат», областные и районные структуры «Агропилла», а также шелководческие кластеры будут работать согласованно, организуя работу фермеров, надомников и коконопроизводителей и оказывая им поддержку на всех этапах от создания новых тутовых плантаций до выкупа выращенных коконов.
Особое внимание уделят привлечению в шелководство и поддержке малообеспеченных и включенных в социальный реестр семей. В частности, начиная с этого года, через «махаллинскую семёрку» населению будет предоставляться субсидия в размере 35 процентов от стоимости 1 килограмма заготовленных коконов, а также ссуды в размере до 20 миллионов сумов на приобретение оборудования и инвентаря для выращивания шелкопряда.
Важное задачей определено расширение выращивания коконов промышленным методом. Сейчас коконы шелкопряда заготавливаются в основном в домашних условиях, однако имеется возможность обеспечить стабильность производства и качества путем организации специализированных шелковичных ферм. Предложено поощрять строительство и эксплуатацию кластерами шелковичных ферм, в том числе освободить фермы от земельного налога и налога на имущество на срок до 1 января 2029 года.
Особое внимание уделено вопросам увеличения экспорта и добавленной стоимости в отрасли.
Отмечено, что сегодня доля получения из местных коконов высококачественного шелка-сырца и его переработки остается низкой. Указано, что за счет повышения качества и расширения глубокой переработки можно увеличить экспортные поступления до 250 миллионов долларов. В частности, реализация 21 инвестиционного проекта общей стоимостью 200 миллионов долларов до 2030 года увеличит уровень переработки шелка-сырца до 75 процентов, доведя объем до 3 тысяч тонн. Это позволит производить 18,5 миллионов погонных метров шелковой ткани.
Определены меры по увеличению доли готовой продукции в экспорте, освоению новых рынков, а также формированию и поддержке национальных брендов.
Отмечена необходимость широкого внедрения цифровых технологий в отрасли. Принято решение разработать единую информационную систему, охватывающую учет кормовой базы, реестр предприятий, ведение отчетности и расчетов в электронном виде, а также процессы мониторинга в режиме реального времени объемов грены и урожая, пунктов приема коконов.
Одобрив предложения по развитию шелководства, Президент дал ответственным лицам поручения по укреплению кормовой базы, расширению отечественного греноводства, внедрению промышленных методов и увеличению доли готовой продукции.