Оҳангаронда замонавий электротехника маҳсулотлари ишлаб чиқарилмоқда
Президент Шавкат Мирзиёев Оҳангарон туманига ташрифи давомида “Premier” маиший техника маҳсулотларини ишлаб чиқариш корхонаси фаолияти билан ҳам танишди.
Кейинги йилларда мамлакатимизда электротехника саноатини ривожлантириш ҳар томонлама қўллаб-қувватланмоқда. Натижада тармоққа тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ва замонавий технологияларни жалб этиш, маҳаллий хомашё ресурсларини чуқур қайта ишлаш, импорт ўрнини босувчи, экспорт бозорларида рақобатбардош ва юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш кенгайди.
Хусусан, Оҳангарондаги мазкур лойиҳа ҳам Бирлашган Араб Амирликларининг “Fajr Al Mustaqbal General Trading” корхонаси билан ҳамкорликда 10 гектар майдонда амалга оширилаётган бўлиб, умумий қиймати 30 миллион долларни ташкил қилади.
Лойиҳа доирасида 250 та янги иш ўрни яратилади, 4 миллион доллар экспорт амалга оширилади. Айни вақтда қурилиш ишлари 95 фоизга бажарилиб, 11,3 миллион доллар инвестиция ўзлаштирилган.
Мазкур корхонада ишлаб чиқариладиган маҳсулотлар Озарбайжон, Қозоғистон, Тожикистон, Россия, Қирғиз Республикаси, Афғонистон каби давлатларга экспорт қилинади.
Айни пайтда бу каби корхона Ўзбекистонда иккита, Марказий Осиёда эса тўртта бўлиб, уларнинг орасида мазкур лойиҳа маҳсулот ишлаб чиқариш ҳажми бўйича иккинчи ўринда туради.
Келгусида мажмуа тўлиқ ишга тушишининг ҳисобига 87 миллион долларлик импорт ўрнини босувчи маҳсулот ишлаб чиқарилиши кутиляпти.
Давлатимиз раҳбари корхонанинг иш жараёни, маҳсулотлари сифатини кўздан кечирди. Мутахассислар ва ишчилар билан суҳбатлашди.
Шу ернинг ўзида корхонанинг 2026-2027 йилларга мўлжалланган ривожланиш дастури тақдимот қилинди. Мамлакатимиздаги электротехника маҳсулотлари ишлаб чиқарувчи корхоналарнинг кўргазмаси билан танишилди.

В Ахангаране производится современная электротехническая продукция
В ходе визита в Ахангаранский район Президент Шавкат Мирзиёев также ознакомился с деятельностью предприятия «Premier», специализирующегося на производстве бытовой техники.
В последние годы в нашей стране развитию электротехнической отрасли оказывается всесторонняя поддержка. В результате расширяются возможности привлечения прямых иностранных инвестиций и современных технологий, глубокой переработки местного сырья, а также производства импортозамещающей и конкурентоспособной на экспортных рынках продукции с высокой добавленной стоимостью.
В частности, данный проект в Ахангаране реализуется совместно с компанией «Fajr Al Mustaqbal General Trading» на площади 10 гектаров, а его общая стоимость составляет 30 миллионов долларов.
В рамках этой инициативы будет создано 250 новых рабочих мест, а экспорт составит 4 миллиона долларов. На данный момент строительные работы выполнены на 95 процентов, освоено 11,3 миллиона долларов инвестиций.
Выпускаемая на данном предприятии продукция будет экспортироваться в такие страны, как Азербайджан, Казахстан, Таджикистан, Россия, Кыргызстан и Афганистан.
В настоящее время подобных предприятий насчитывается всего два в Узбекистане и четыре – в Центральной Азии. По объёмам производства в рамках данного проекта предприятие займёт второе место среди них.
В дальнейшем, после выхода предприятия на полную мощность, ожидается производство импортозамещающей продукции на сумму 87 миллионов долларов.
Глава нашего государства осмотрел производственный процесс и качество продукции предприятия, побеседовал со специалистами и рабочими.
Здесь же была презентована ​​программа развития предприятия на 2026-2027 годы. Организована выставка электротехнической продукции, произведенной отечественными предприятиями.