Андижон вилоятида ислоҳотлар натижадорлиги ва устувор вазифалар муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 12 февраль куни Андижон вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича олиб борилаётган ишлар ва 2026 йил учун устувор вазифалар юзасидан йиғилиш ўтказди.
Йиғилиш аввалида қайд этилганидек, Андижон – аҳолиси энг зич жойлашган ҳудуд. Вилоятда 3,5 миллиондан ортиқ аҳоли истиқомат қилади, ҳар йили 80 мингга яқин туғилиш қайд этилмоқда.
Ер ресурслари чекланган шароитда ҳар бир гектар ер, ҳар бир лойиҳа ҳамда ҳар бир инвестиция юқори қўшилган қиймат ва барқарор иш ўрни яратиши шартлиги таъкидланди. Бу вилоят раҳбарияти олдидаги энг асосий вазифа экани кўрсатиб ўтилди.
2025 йил якунларига кўра, ялпи ҳудудий маҳсулот 107,7 триллион сўмни ташкил этиб, 6,8 фоизга ошди. Саноат маҳсулотларини ишлаб чиқаришда 7,2 фоиз, хизматлар ҳажмида 15,1 фоиз, қишлоқ хўжалигида 4,7 фоиз ўсиш қайд этилди.
Жорий йилда иқтисодиёт ва саноатни 8 фоизга, хизматларни 16,3 фоизга, қишлоқ хўжалигини 5,9 фоизга ошириш мақсад қилинган. Хорижий инвестицияларни 2025 йилдаги 2,5 миллиард доллардан 2026 йилда 3,5 миллиард долларга, экспортни 1,3 миллиард доллардан 1,5 миллиард долларга етказиш режалаштирилган.
2025 йилда 383 минг аҳолининг бандлиги таъминланган бўлса, 2026 йилда 489,5 минг аҳолининг бандлигини таъминлаш, ишсизликни 3,6 фоизга, камбағалликни 2,4 фоизга тушириш муҳимлиги таъкидланди.
Асака, Олтинкўл, Хўжаобод, Шаҳрихон туманлари ҳамда Андижон шаҳрини ишсизлик ва камбағалликдан холи ҳудудларга айлантириш вазифаси қўйилди. “Оғир” тоифадаги Бўстон, Пахтаобод ва Улуғнор туманларида камбағалликни камида икки баробар қисқартириш белгиланди.
Жорий йилда вилоятда 798 миллион долларлик лойиҳаларни ишга тушириш режалаштирилгани таъкидланди.
Жумладан, Асака, Булоқбоши ва Шаҳрихон туманларида чарм-пойабзал, қурилиш материаллари ҳамда дастгоҳлар ишлаб чиқаришга ихтисослашган 3 та микросаноат маркази ташкил этилади. 110 та қишлоқ ҳамда 26 та чегараолди ва олис маҳаллаларда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш, кичик совиткичли омборлар ташкил қилиш ва микросаноат лойиҳалари амалга оширилади.
Андижон туманидаги “Ипак йўли” эркин иқтисодий зонасида 100 гектардан ортиқ ер майдони бўш турибди. Ер ресурслари чекланган шароитда тайёр инфратузилмаси бор майдонларда юқори қўшилган қийматли лойиҳаларни жойлаштириш, минглаб иш ўринларини яратиш имкониятидан тўлиқ фойдаланиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Вилоятда қишлоқ хўжалигини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Жорий йилда пахтачиликда ҳосилдорликни ошириш мақсадида хорижий навлар жойлаштириладиган ва илғор “76х10” схемаси асосида экиладиган пахта майдонларини кенгайтириш, 472 дона янги техника харид қилиш режалаштирилган. 2 минг гектар кам самарали эски боғлар интенсив боғларга айлантирилади, 6,8 минг гектар ер фойдаланишга қайта киритилади.
Янги тажриба сифатида Олтинкўлда гулчилик, Избосканда кўчатчилик, Асакада иссиқхоначилик, Қўрғонтепада сабзавотчилик, Булоқбошида узумчилик бўйича томорқа мактаблари ташкил этилади.
2025 йилда вилоятга 460 минг хорижий ва 1,8 миллион маҳаллий турист келган. Жорий йилда хорижий туристлар сонини 700 мингга, маҳаллий сайёҳларни эса 2,5 миллионга етказиш мақсад қилинган.
Шу мақсадда Булоқбошидаги “Ширмонбулоқ”, Хўжаободдаги “Имом ота” ва Хонободдаги туризм марказларини ривожлантириш учун алоҳида дирекция очилади. Туман ва шаҳар марказларидаги 91 та маҳаллани боғловчи гавжум кўчаларда савдо, дам олиш ва кўнгилочар масканлар барпо этилади.
Андижонда уй-жой масаласи бошқа ҳудудларга нисбатан анча долзарб. Жорий йилда вилоятдаги “Янги Ўзбекистон” массивларида 54 та, бошқа ҳудудларда эса 158 та кўп қаватли уйлар қурилиши кутилмоқда.
“Қурилишга тайёр ер” тизимини жорий этиш орқали лойиҳаларни бошлаш муддатини 120 кундан 30 кунгача қисқартириш мумкинлиги кўрсатиб ўтилди. Жалақудуқда ушбу янги тизим асосида замонавий уй-жойлар қуриш бўйича тажриба бошланади.
Вилоятда 11 та олий таълим муассасаси фаолият юритмоқда, 94 мингдан ортиқ талаба таҳсил олмоқда, 56 та техникумда 46 минг нафар ўқувчи касбларга ўргатилмоқда. Олийгоҳлардаги илмий салоҳиятни ошириш, дуал таълим қамровини кенгайтириш чоралари белгилаб олинди.
Тиббиёт техникумларига тил ўргатиш бўйича илғор хусусий таълим ташкилотларини жалб қилиб, йилига 4 мингдан зиёд ёшларнинг Европа давлатларига ишлашга боришига кўмаклашиш ташаббуси қўллаб-қувватланди.
Ёшларни қўллаб-қувватлаш мақсадида Ижтимоий реестрга кирмаган оилаларнинг иқтидорли фарзандларига ҳам спорт, маданият ва санъат соҳасидаги ташаббуслари учун “Ёшлар дафтари” жамғармасидан 41 миллион сўмгача субсидия бериш таклиф қилинди. Президентимиз ушбу тартибни Андижон вилоятидан бошлашни топширди.
Давлатимиз раҳбари йиғилиш якунида белгиланган вазифалар ижроси Андижон аҳолиси ҳаётида аниқ ва сезиларли натижа бериши шартлигини таъкидлаб, мутасаддиларга тегишли топшириқлар берди.

Обсуждены результаты реформ и приоритетные задачи в Андижанской области
Президент Шавкат Мирзиёев 12 февраля провел совещание по вопросам социально-экономического развития Андижанской области и приоритетным задачам на 2026 год.
В начале встречи отмечено, что Андижан – самый густонаселенный регион страны. В области проживает более 3,5 миллиона человек, ежегодно рождается около 80 тысяч детей. В условиях ограниченности земельных ресурсов каждый гектар земли, каждый проект и каждая инвестиция должны обеспечивать высокую добавленную стоимость и создавать устойчивые рабочие места. Подчеркнуто, что это ключевая задача руководства области.
По итогам 2025 года валовой региональный продукт составил 107,7 триллиона сумов, увеличившись на 6,8 процента. В промышленности зафиксирован рост на 7,2 процента, в сфере услуг – на 15,1 процента, в сельском хозяйстве – на 4,7 процента.
В 2026 году намечено обеспечить рост экономики и промышленности на 8 процентов, сферы услуг – на 16,3 процента, сельского хозяйства – на 5,9 процента. Планируется увеличить объем иностранных инвестиций с 2,5 миллиарда долларов в 2025 году до 3,5 миллиарда долларов в 2026 году, а экспорт – с 1,3 до 1,5 миллиарда долларов.
Если в 2025 году была обеспечена занятость 383 тысяч человек, то в 2026 году предстоит трудоустроить 489,5 тысячи жителей, снизить уровень безработицы до 3,6 процента и уровень бедности до 2,4 процента.
Поставлена задача превратить Асакинский, Алтынкульский, Ходжаабадский, Шахриханский районы и город Андижан в территории, свободные от безработицы и бедности. В районах с тяжелыми условиями – Бустонском, Пахтаабадском и Улугнорском – необходимо сократить уровень бедности как минимум вдвое.
Отмечено, что в текущем году в области планируется запустить проекты на сумму 798 миллионов долларов.
В частности, в Асакинском, Булакбашинском и Шахриханском районах будут созданы три микроцентра промышленности, специализирующихся на производстве кожевенно-обувной продукции, строительных материалов и оборудования. В 110 сельских населенных пунктах, а также в 26 приграничных и отдаленных махаллях будут реализованы проекты по переработке сельхозпродукции, созданию малых холодильных складов и развитию микропроизводств.
Отдельное внимание обращено на неэффективное использование более 100 гектаров свободных земель в свободной экономической зоне «Ипак йули» в Андижанском районе. В условиях ограниченности земельных ресурсов необходимо максимально использовать участки с готовой инфраструктурой для размещения проектов с высокой добавленной стоимостью и создания тысяч рабочих мест.
Существенное внимание уделено развитию сельского хозяйства. В текущем году для повышения урожайности в хлопководстве планируется расширить площади под иностранными сортами и внедрять передовую схему посева «76х10», а также закупить 472 единицы новой техники. Две тысячи гектаров низкоурожайных старых садов будут преобразованы в интенсивные, 6,8 тысячи гектаров земель будут возвращены в хозяйственный оборот.
В качестве нового подхода в Алтынкульском районе будут созданы школы приусадебного хозяйства по цветоводству, в Избасканском – по выращиванию саженцев, в Асакинском – по тепличному хозяйству, в Кургантепинском – по овощеводству, в Булакбашинском – по виноградарству.
В 2025 году область посетили 460 тысяч иностранных и 1,8 миллиона внутренних туристов. В текущем году планируется довести число иностранных туристов до 700 тысяч, а внутренних – до 2,5 миллиона.
Для этого будет создана отдельная дирекция по развитию туристических центров «Ширмонбулок» в Булакбашинском районе, «Имам ота» в Ходжаабадском районе и туристической зоны в Ханабаде. В 91 махалле, соединенной центральными улицами городов и районов, будут обустроены торговые, развлекательные и рекреационные объекты.
Отмечено, что жилищный вопрос в Андижане остается особенно актуальным. В текущем году планируется строительство 54 многоквартирных домов в массивах «Янги Узбекистон» и еще 158 таких домов в других локациях.
Внедрение системы «готовая к строительству земля» позволит сократить сроки запуска проектов со 120 до 30 дней. В Джалакудукском районе начнется пилотная реализация современного жилищного строительства по данной модели.
В области функционируют 11 высших учебных заведений, в которых обучаются более 94 тысяч студентов, а в 56 техникумах профессиями овладевают 46 тысяч учащихся. Определены меры по повышению научного потенциала вузов и расширению охвата дуальным образованием.
Поддержана инициатива привлечения передовых частных образовательных организаций для обучения иностранным языкам в медицинских техникумах и содействия ежегодному трудоустройству более 4 тысяч молодых людей в странах Европы.
В целях поддержки молодежи предложено предоставлять субсидии до 41 миллиона сумов из фонда «Ёшлар дафтари» талантливым детям из семей, не включенных в социальный реестр, для реализации их инициатив в сфере спорта, культуры и искусства. Президент поручил начать внедрение данного порядка с Андижанской области.
В завершение совещания глава государства подчеркнул, что реализация намеченных задач должна привести к конкретным и ощутимым изменениям в жизни жителей Андижана, и дал соответствующие поручения ответственным лицам.