Қишлоқ хўжалигида янги ерларни ўзлаштириш ҳамда илм-фанни ривожлантиришга қаратилган таклифлар тақдимот қилинди
94
Президент Шавкат Мирзиёев 9 февраль куни қишлоқ хўжалигида янги ерларни ўзлаштириш ва соҳада илм-фанни янги босқичга олиб чиқиш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди.
Ирригация ва мелиорация тадбирлари натижасида сўнгги беш йилда 826,5 минг гектар ер қишлоқ хўжалиги фойдаланишига киритилди. Шунинг 409 минг гектари суғориладиган ерлар ҳисобига, 418 минг гектари эса лалми ва яйлов ерларда ер ости сувларидан фойдаланиш ҳамда кам сув талаб қиладиган экинларни жойлаштириш орқали ўзлаштирилди.
2030 йилгача яна 938 минг гектар яйловларни ўзлаштириш ва ҳолатини яхшилаш режалари тақдимот қилинди.
Хусусан, 2026-2027 йилларда 620 минг гектар яйлов тикланиб, шунинг 300 минг гектарида яйлов ўсимликлари экилади, 130 минг гектарида қудуқлар ўрнатилади. Натижада 960 минг бош майда шохли мол боқиш, гўшт ва жун ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш имконияти яратилади.
Янги ерларни ўзлаштиришда ҳар бир ҳудуд бўйича аниқ инвестор ва лойиҳа асосида иш ташкил қилиш зарурлиги қайд этилди.
Қишлоқ хўжалигида илм-фанни янги босқичга олиб чиқиш учун амалдаги институционал инфратузилмани ўзгартириш вақти келгани қайд этилди. Шу мақсадда соҳадаги 22 та илмий марказ, 260 та лаборатория ҳамда 2,5 мингдан ортиқ олим ва илмий ходимларни ягона тузилма – Қишлоқ хўжалиги фанлари академиясига бирлаштирилиши белгиланган.
Тақдимотда биотехнология ва молекуляр биология, ген инженерияси ва гибрид уруғчилиги, “ақлли” қишлоқ хўжалиги, космик ва дрон технологиялари, ерлар деградацияси ҳамда соғлом тупроқ, органик қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат хавфсизлиги, ветеринария, рақамли қишлоқ хўжалигини академия фаолиятининг устувор йўналишлари сифатида белгилаш таклиф этилди.
Академия фаолиятини самарали йўлга қўйиш бўйича чора-тадбирлар белгилаб олинди.
Қишлоқ хўжалиги учун кадрлар тайёрлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Ҳозирда Тошкент давлат аграр университетида 13,6 минг талаба таҳсил олаётгани, бироқ ўқув жараёнининг амалиёт билан етарлича боғланмагани сабабли битирувчиларнинг атиги 55 фоизи ўз соҳасида ишлаётгани кўрсатиб ўтилди.
Шу муносабат билан таълим, илмий тадқиқот ва ишлаб чиқаришни узвий боғлайдиган тизим яратиш, меҳнат бозори талабига мос етук мутахассислар тайёрлаш вазифалари белгиланди.
Жумладан, келгусида университет талабаларининг 6,8 минг нафари ишлаб чиқарувчи ташкилотлар, корхоналар ва агрокластерларда, 2,6 мингдан зиёди Қишлоқ хўжалиги вазирлиги тизимидаги 22 та илмий-тадқиқот институтида амалиёт ўтайди.
Шунингдек, фермер ҳамда унинг ходимлари фарзандларининг тест синовларида баллари қабул параметрларига етмаганда, миқдори камайтирилган тўлов-контракт асосида университетга қабул қилиш, еттита таълим йўналиши бўйича ўқиш давомийлигини 4 йилдан 3 йилга қисқартириш таклиф этилди. Талабаларни тракторчи-машинист гувоҳномаси ва агродронлардан фойдаланишга ўқитиш йўлга қўйилади.
Тақдимотда Агросаноатни ривожлантириш агентлигининг фаолияти кўриб чиқилди.
Ўтган йилда 44 минг гектар самарасиз ерларда интенсив ва саноатлашган боғ ҳамда токзорлар ташкил қилиб, 37 минг иш ўрни яратилди.
Бу ерларда ташкил этилган боғ ва токзорлар 2027 йилдан ҳосил беришни бошлаб, йилига 660 миллион доллар мева-сабзавот экспорт қилиш имконияти пайдо бўлади. Масалан, Сўхда 500 гектарда олма, малина ва ўрик, Термиз туманида 164 гектарда ўрик ва шафтоли, Оҳангарон туманида 309 гектар, Булунғурда 550 гектар ҳамда Қувада 60 гектар ерда узумнинг “Аватар” нави, Поп туманидаги 504 гектарда эса шафтоли ва олхўри плантациялари ташкил этилди.
Мазкур ишларни давом эттириб, 2026 йилда 25,5 минг гектар мевали боғлар ва 5 минг гектар узумзорлар ташкил қилиб, 48 минг доимий ҳамда мавсумий иш ўринларини яратиш зарурлиги қайд этилди.
Ҳар йили мамлакатимизга 60 миллион долларлик кўчатлар импорт қилинмоқда. Ушбу кўчатларни Европа стандартлари асосида ўзимизда тайёрлаш учун барча имкониятлар мавжудлиги кўрсатиб ўтилди.
Бу борада агентлик томонидан 200 дан ортиқ мева турларининг вирусдан холи, юқори ҳосилли оналик навлари коллекцияси яратилган. Ушбу мева турларини кўпайтириш ва барча ҳудудларга етказиб бериш мақсадида Бектемир туманида 50 гектар, Юқори Чирчиқ туманида эса 75 гектарлик “ин-витро” лабораториялари ва оналик кўчатхоналаридан иборат мажмуалар ташкил этилмоқда. Ушбу мажмуаларни йил якунигача ишга тушириб, йиллик 27 миллион дона кўчат тайёрлаш вазифаси қўйилди.
Президентимиз тақдимотда муҳокама қилинган масалалар юзасидан мутасаддиларга тегишли топшириқлар берди.

Представлены предложения по освоению новых земель и развитию науки в сельском хозяйстве
Президент Шавкат Мирзиёев 9 февраля ознакомился с презентацией предложений по освоению новых земель для сельского хозяйства и выведению научной деятельности в сфере на новый уровень.
В результате ирригационно-мелиоративных работ за последние пять лет в сельскохозяйственный оборот было введено 826,5 тысячи гектаров земель. Из них 409 тысяч гектаров составили орошаемые земли, еще 418 тысяч гектаров были освоены благодаря использованию подземных вод на богарных и пастбищных территориях, а также выращиванию культур с низким уровнем водопротребления.
На презентации представлены планы по освоению и улучшению состояния еще 938 тысяч гектаров пастбищ до 2030 года.
К примеру, в 2026-2027 годах планируется восстановить 620 тысяч гектаров пастбищ. В частности, на 300 тысячах гектарах высадят пастбищные культуры, а на 130 тысячах гектарах установят водозаборные скважины. В результате будет создана возможность для выпаса 960 тысяч голов мелкого рогатого скота, а также увеличения объемов производства мяса и шерсти.
Подчеркнуто, что пришло время изменить действующую институциональную инфраструктуру сельскохозяйственной науки и вывести ее на новый уровень. С этой целью предусмотрено объединение 22 научных центров, 260 лабораторий и более 2,5 тысяч ученых и научных сотрудников в единую структуру – Академию сельскохозяйственных наук.
На презентации предложено обозначить приоритетными в деятельности академии такие направления, как биотехнологии и молекулярная биология, генная инженерия и гибридное семеноводство, “умное” сельское хозяйство, космические и дроновые технологии дронов, деградация земель и здоровье почвы, органическое сельское хозяйство и продовольственная безопасность, ветеринария, а также цифровое сельское хозяйство.
Определены меры по эффективной организации деятельности академии.
Особое внимание уделено подготовке кадров для сельского хозяйства. Указано, что в Ташкентском государственном аграрном университете в настоящее время обучаются 13,6 тысячи студентов, однако по причине слабой связи учебного процесса с практикой лишь 55 процентов выпускников работают по специальности.
В этой связи определены задачи по созданию системы, которая органично свяжет образование, научные исследования и производство, а также по подготовке квалифицированных специалистов, соответствующих требованиям рынка труда.
В частности, в дальнейшем 6,8 тысячи студентов университета будут проходить практику в производственных организациях, на предприятиях и в агрокластерах, а более 2,6 тысячи – в 22 научно-исследовательских институтах в системе Министерства сельского хозяйства.
Кроме того, предложено зачислять в университет детей фермеров и их работников, не набравших в ходе вступительных тестов необходимое для поступления количество баллов, по сниженному контракту, а также сократить срок обучения по семи образовательным направлениям с 4 лет до 3 лет. Студенты будут такж будут обучаться на права тракториста-машиниста и по эксплуатации агродронов.
Была рассмотрена деятельность Агентства по развитию агропромышленности.
В прошлом году на 44 тысячах гектарах неэффективных земель организованы интенсивные и индустриализированные сады и виноградники, что позволило создать 37 тысяч рабочих мест.
Сады и виноградники, созданные на этих землях, начнут давать урожай с 2027 года, что позволит экспортировать плодоовощную продукцию на 660 миллионов долларов в год. Например, в Сохе на 500 гектарах посажены яблоки, малина и абрикосы, в Термезском районе на 164 гектарах – абрикосы и персики, виноград сорта “Аватар” выращивают в Ахангаранском районе на 309 гектарах, в Булунгуре – на 550 гектарах и в Куве – на 60 гектарах. В Папском районе на 504 гектарах организованы плантации персиков и сливы.
Отмечено, что в продолжение этой работы в 2026 году необходимо создать 25,5 тысячи гектаров фруктовых садов и 5 тысяч гектаров виноградников, организовать 48 тысяч постоянных и сезонных рабочих мест.
Ежегодно в нашу страну импортируются саженцы на 60 миллионов долларов. Отмечено, что существуют все условия для их местного производства по европейским стандартам.
Для этого агентством создана коллекция из более чем 200 свободных от вирусов, высокоурожайных материнских сортов фруктов. С целью размножения саженцев этих сортов и обеспечения поставок во все регионы на 50 гектарах в Бектемирском районе и на 75 гектарах в Юкоричирчикском районе создаются комплексы, состоящие из лабораторий in vitro и материнских питомников. Поручено к концу года ввести эти комплексы в эксплуатацию и обеспечить производство 27 миллионов саженцев в год.