Ўзбекистон Президенти Покистондаги етакчи университетнинг фахрий доктори ва профессори бўлди
Стратегик ҳамкорлик кенгашининг биринчи йиғилиши доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевга Покистон Миллий фан ва технологиялар университетининг фахрий доктори ва профессори унволарини бериш маросими бўлиб ўтди.
Бош вазир Шаҳбоз Шариф давлатимиз раҳбарига бу ҳақдаги тегишли сертификатни топширди.
Ушбу унвонлар Ўзбекистон етакчисининг ижтимоий-иқтисодий ва таълим соҳаларидаги ислоҳотлар, мамлакатни изчил модернизация қилиш, фан ва технологияларни ривожлантириш, халқаро ҳамкорлик ҳамда академик алоқаларни мустаҳкамлашга қўшган улкан ҳиссаси учун берилди.
Маросимда Шавкат Мирзиёев Покистон Бош вазири, университет раҳбарияти ва академик ҳамжамиятига юксак унвонлар учун миннатдорлик билдириб, таълим соҳасидаги алоқаларни янада мустаҳкамлаш ва юқори малакали мутахассисларни биргаликда тайёрлаш муҳимлигини таъкидлади.
1991 йилда ташкил этилган Миллий фан ва технологиялар университети илмий изланишлар ва инновацион фаолият, магистр ва докторларни тайёрлаш ҳамда саноат ва иқтисодиёт эҳтиёжларига мўлжалланган амалий тадқиқотларни олиб бориш каби йўналишларни ўзида мужассам этган.

Президент Узбекистана стал почетным доктором и профессором ведущего вуза Пакистана
В рамках первого заседания Совета стратегического сотрудничества состоялась церемония присвоения Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву почетных званий доктора и профессора Национального университета науки и технологий Пакистана.
Соответствующий сертификат главе нашего государства вручил Премьер-министр Шахбаз Шариф.
Звания присвоены за выдающийся вклад лидера Узбекистана в социально-экономические и образовательные реформы, устойчивую модернизацию страны, развитие науки и технологий, а также укрепление международного сотрудничества и академических связей.
В ходе церемонии Шавкат Мирзиёев выразил благодарность Премьер-министру Пакистана, руководству и академическому сообществу университета за присвоение высоких званий, отметил значимость дальнейшего укрепления образовательных связей и взаимной подготовки высококвалифицированных специалистов.
Основанный в 1991 году Национальный университет науки и технологий, объединяет исследовательскую и инновационную деятельность, подготовку магистров и докторантов, а также продвижение прикладных исследований, ориентированных на потребности промышленности и экономики.