Ўзбекистон Президенти ва Покистон Бош вазири стратегик шерикликни янада ривожлантиришнинг устувор йўналишларини белгилаб бердилар
5 февраль куни Исломобод шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Шаҳбоз Шариф тор доирада музокара ҳамда олий даражадаги Стратегик ҳамкорлик кенгашининг биринчи йиғилишини ўтказдилар.
Давлатимиз раҳбари учрашув аввалида Бош вазирни яқинлашиб келаётган муқаддас Рамазон ойи ва Покистон куни байрами билан табриклади.
Олий даражада эришилган келишувларни амалга ошириш доирасида Ўзбекистон – Покистон стратегик шериклик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини янада кенгайтириш ва мустаҳкамлашнинг амалий жиҳатлари атрофлича муҳокама қилинди.
Сўнгги йилларда ўзаро алоқалар фаол тус олгани мамнуният билан қайд этилди. Сиёсий мулоқот мустаҳкамланиб, парламентлараро ва идоралараро алмашинувлар жадал ривожланмоқда.
Ўтган йил якунларига кўра ўзаро савдо ҳажми салкам 500 миллион долларга етди. Ўзбекистонда Покистон капитали иштирокидаги 230 га яқин корхона фаолият юритмоқда. Икки мамлакат ўртасидаги авиақатновлар кўпайди. Банклараро корреспондентлик муносабатлари мустаҳкамланмоқда.
Тўқимачилик, фармацевтика, кимё, қишлоқ хўжалиги ва бошқа соҳаларда кооперация лойиҳалари муваффақиятли амалга оширилмоқда.
Томонлар ушбу ташриф арафасида ўтказилган сиёсий маслаҳатлашувлар ва Ҳукуматлараро комиссия йиғилишининг натижаларини олқишладилар.
Ташриф доирасида Ўзбекистон саноат маҳсулотларининг кўргазмаси ўтказилмоқда.
Икки мамлакат ташқи ишлар вазирликлари Мувофиқлаштирувчи қўмитасининг биринчи йиғилишини яқин кунларда Тошкентда ўтказиш зарурлиги таъкидланди.
Ишбилармон доиралар ўртасида узоқ муддатли ҳамкорлик ўрнатиш мақсадида Ўзбекистон – Покистон Ишбилармонлар кенгашини ташкил этиш юзасидан келишувга эришилди.
Яқин келажакда ўзаро товар айирбошлашни 2 миллиард долларга етказиш вазифаси қўйилди. Амалдаги Имтиёзли савдо битими доирасидаги маҳсулотлар турини, шунингдек, Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари учун фитосанитария рухсатномалари рўйхатини янада кенгайтириш ҳамда Ўзбекистоннинг Лаҳор ва Карачидаги савдо уйларидан фаол фойдаланиш тўғрисида қарорлар қабул қилинди.
Ташрифга тайёргарлик доирасида қишлоқ хўжалиги, электротехника, геология, фармацевтика, енгил саноат, озиқ-овқат маҳсулотларини қайта ишлаш ва бошқа соҳаларда қарийб 3,5 миллиард долларлик лойиҳалар портфели шакллантирилди.
Транспорт ва логистика алоқаларини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди. Трансафғон темир йўли лойиҳасини амалга оширишни жадаллаштириш ва “Покистон – Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” транспорт йўлагини ривожлантириш муҳимлиги таъкидланди.
Икки мамлакат ҳудудларининг ўзаро алоқалари иқтисодий ҳамкорлик ривожининг асосий драйверларидан бири сифатида белгиланди.
Ўзбекистон – Покистон ҳудудлараро форумини ташкил этишга келишилиб, унинг биринчи учрашувини шу йил Хоразм вилоятида ўтказиш таклифи билдирилди.
Зиёрат туризми соҳасида тизимли ҳамкорликни йўлга қўйиш масалалари алоҳида муҳокама қилинди. Икки мамлакат халқлари ўртасидаги дўстликни мустаҳкамлаш мақсадида жорий йилда Покистонда Ўзбекистон маданияти ҳафталиклари ва Ўзбекистон киноси кунларини ўтказишга келишиб олинди.
Шунингдек, давлатимиз раҳбари Бобурийлар меросини тарғиб қилиш учун Лаҳорда қўшма маданият марказини ташкил этишни таклиф қилди.
Музокаралар давомида халқаро ва минтақавий кун тартибидаги долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилиб, кўп томонлама тузилмалар доирасида яқин ҳамкорликни давом эттиришга қатъий интилиш билдирилди.

Президент Узбекистана и Премьер-министр Пакистана обозначили приоритеты дальнейшего углубления стратегического партнерства
5 февраля в городе Исламабаде Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Исламской Республики Пакистан Шахбаз Шариф провели переговоры в узком составе и первое заседание Совета стратегического сотрудничества высшего уровня.
В начале встречи глава нашего государства поздравил Премьер-министра с наступающими священным месяцем Рамазан и Днем Пакистана.
Были предметно рассмотрены практические вопросы дальнейшего расширения и укрепления узбекско-пакистанских отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества в контексте реализации договоренностей на высшем уровне.
С удовлетворением отмечен достигнутый в последние годы высокий уровень взаимодействия. Активно укрепляется политический диалог, динамично развиваются межпарламентские и межведомственные обмены.
По итогам прошлого года объем взаимной торговли достиг почти 500 миллионов долларов. В Узбекистане функционируют порядка 230 предприятий с участием пакистанского капитала. Увеличилось количество авиарейсов между двумя странами. Укрепляется межбанковские корреспондентские отношения.
Успешно реализуются проекты кооперации в текстильной, фармацевтической, химической промышленности, сельском хозяйстве и других отраслях.
Стороны приветствовали плодотворные итоги состоявшихся в преддверии настоящего визита политических консультаций и заседания Межправительственной комиссии.
В рамках визита проходит выставка промышленной продукции Узбекистана.
Отмечена необходимость проведения в ближайшее время в городе Ташкенте первого заседания Координационного комитета внешнеполитических ведомств двух стран.
В целях налаживания долгосрочных партнёрских связей между деловыми кругами достигнута договоренность о создании узбекско-пакистанского Делового совета.
Обозначена задача по доведению взаимного товарооборота до 2 миллиардов долларов в ближайшее время. Приняты решения о кратном расширении товарной номенклатуры в рамках действующего Соглашения о преференциальной торговле, а также перечня фитосанитарных разрешений для узбекской сельскохозяйственной продукции, активном использовании торговых домов Узбекистана в Лахоре и Карачи.
В рамках подготовки к визиту сформирован портфель проектов на почти 3,5 миллиарда долларов в сферах сельского хозяйства, электротехники, геологии, фармацевтики, легкой и пищевой промышленности и других.
Отдельное внимание уделено вопросам развития транспортно-логистической взаимосвязанности. Подчеркнута важность ускорения реализации проекта строительства Трансафганской железной дороги, а также продвижения транспортного коридора «Пакистан – Китай – Кыргызстан – Узбекистан».
Одним из ключевых драйверов развития экономического сотрудничества определено межрегиональное взаимодействие.
Согласовано создание узбекско-пакистанского Форума регионов, первое заседание которого предложено организовать в текущем году в Хорезмской области.
Отдельно обсуждены вопросы налаживания системного взаимодействия в сфере паломнического туризма. В целях дальнейшего сближения народов двух стран условлено провести в этом году в Пакистане Недели культуры Узбекистана и Дни узбекского кино.
Глава нашего государства также предложил создать в городе Лахоре совместный культурный центр по продвижению наследия Бабуридов.
В ходе переговоров состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки, подтверждена приверженность продолжению тесного взаимодействия в рамках многосторонних структур.