Ўзбекистон Президенти Покистоннинг ҳарбий саноати салоҳияти билан танишди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Исломобод шаҳрига келгач, “Глобал саноат ва мудофаа ечимлари” компаниясининг бош қароргоҳига ташриф буюриб, Мудофаа кучлари Олий Бош қўмондони – Қуролли Кучларнинг қуруқликдаги қўшинлари қўмондони, фельдмаршал Асим Мунир билан учрашув ўтказди.
Ўзбекистон билан Покистон ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик ва стратегик шериклик муносабатларини янада ривожлантиришнинг асосий жиҳатлари муҳокама қилинди.
Ҳарбий ва ҳарбий-техник соҳалардаги ҳамкорликни кенгайтириш, шунингдек, бугунги кунда хавфсизликка таҳдид солаётган хавф-хатарларга қарши курашиш бўйича саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Икки мамлакатнинг етакчи мудофаа саноати корхоналари ўртасидаги кооперация алоқаларини фаоллаштириш, ҳарбий мутахассисларни тайёрлаш дастурларини кенгайтириш, тажриба алмашиш ва қўшма ўқув тадбирларини ўтказиш муҳимлиги таъкидланди.
Транспорт ва логистика соҳасида истиқболли инфратузилмавий лойиҳаларни амалга оширишни жадаллаштириш масалалари ҳам кун тартибида бўлди.
Ҳарбий ва ҳарбий-техник ҳамкорликни ривожлантириш бўйича алоҳида “йўл харитаси”ни тайёрлаш юзасидан келишувга эришилди.
Ўзбекистон Президенти учрашув якунида “Глобал саноат ва мудофаа ечимлари” компаниясининг ишланмалари, жумладан, Покистоннинг замонавий ҳарбий техникаси ва қурол-яроғ намуналари билан танишди.

Президент Узбекистана ознакомился с военно-промышленным потенциалом Пакистана
По прибытии в город Исламабад Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил штаб-квартиру компании «Глобальные промышленные и оборонные решения», где провел встречу с Главнокомандующим Силами обороны – командующим Сухопутными войсками Вооруженных Сил Пакистана фельдмаршалом Асимом Муниром.
Были рассмотрены ключевые аспекты дальнейшего развития узбекско-пакистанского многопланового сотрудничества и стратегического партнерства.
Особое внимание уделено расширению взаимодействия в военной и военно-технической сферах, а также координации усилий по противодействию современным вызовам и угрозам безопасности.
Подчеркнута важность активизации кооперационных связей между ведущими предприятиями оборонно-промышленного комплекса двух стран, расширения программ подготовки военных специалистов, обмена опытом и проведения совместных учебных мероприятий.
Отдельно обсуждены вопросы ускорения реализации перспективных инфраструктурных проектов в транспортно-логистической сфере.
Достигнута договоренность о подготовке отдельной «дорожной карты» по развитию военного и военно-технического сотрудничества.
По итогам встречи Президент Узбекистана ознакомился с разработками компании «Глобальные промышленные и оборонные решения», в том числе образцами современной пакистанской военной техники и вооружений.