Ўзбекистон Президенти Иордания билан парламентлараро алоқаларни янада ривожлантириш муҳимлигини таъкидлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 4 февраль куни Иордания Ҳошимийлар Подшоҳлиги Сенати Раиси Файсал Ақиф Мисқал ал-Фаёз бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашув аввалида юқори мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Иордания Подшоҳи Абдулла II ибн ал-Ҳусайннинг самимий саломи ва тилакларини етказди.
Ўтган йили Самарқандда олий даражада эришилган келишувларни амалга ошириш доирасида Ўзбекистон – Иордания кенг қамровли шериклик муносабатларини янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Икки томонлама алоқалар ва алмашинувлар фаол тус олгани мамнуният билан қайд этилди. Ўзаро савдо ҳажми ва қўшма корхоналар сони ортиб бормоқда.
Парламентларда ташкил этилган “дўстлик гуруҳлари” ишини “йўл харитаси” асосида фаоллаштириш, уларнинг давлат раҳбарлари ўртасида эришилган келишувларнинг самарали амалга оширилишини таъминлашдаги ролини кучайтириш муҳимлиги таъкидланди.
Савдо, саноат кооперацияси, туризм ва маданий-гуманитар соҳалардаги ўзаро ҳамкорликни кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Хусусан, жорий йилда Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган Ҳукуматлараро комиссиянинг биринчи йиғилиши ва етакчи компаниялар бизнес форумини натижадор қилиб ўтказиш зарурлиги таъкидланди.

Президент Узбекистана выступил за дальнейшее развитие межпарламентских связей с Иорданией
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 4 февраля принял делегацию Сената Иорданского Хашимитского Королевства во главе с его Председателем Файсалом Акифом Мискалом аль-Файезом.
В начале встречи высокий гость передал главе нашего государства теплые приветствия и искренние пожелания Короля Иордании Абдаллы II ибн аль-Хусейна.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-иорданских отношений всеобъемлющего партнерства в контексте реализации договорённостей, достигнутых на высшем уровне в прошлом году в городе Самарканде.
С удовлетворением отмечены интенсивные двусторонние контакты и обмены. Растут объемы взаимной торговли и количество совместных предприятий.
Подчеркнута важность активизации работы созданных «групп дружбы» в парламентах на основе «дорожной карты», усиления их роли в обеспечении эффективной реализации договоренностей глав двух государств.
Особое внимание уделено наращиванию взаимодействия в сфере торговли, промышленной кооперации, туризма, культурно-гуманитарного сотрудничества.
В данном контексте указано на необходимость результативного проведения предстоящих в этом году первого заседания Межправительственной комиссии и бизнес-форума ведущих компаний в городе Ташкенте.