Ўзбекистон Президентининг Туркияга расмий ташрифи бошланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев рафиқаси билан бирга расмий ташриф билан Анқара шаҳрига келди.
“Эсенбоға” халқаро аэропортида олий мартабали меҳмонларни Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған ва рафиқаси кутиб олди.
Икки давлат байроқлари кўтарилди, фахрий қоровул саф тортди.
Давлат раҳбарлари ва биринчи хонимлар қисқа учрашув ўтказдилар.
Суҳбатда Ўзбекистон билан Туркия ўртасидаги кенг қамровли стратегик шериклик муносабатларини кенгайтириш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Бугун Оқсарой қароргоҳида олий даражадаги Стратегик ҳамкорлик кенгашининг тўртинчи йиғилиши бўлиб ўтади.
Музокараларда сиёсат, савдо-иқтисодиёт, инвестиция, транспорт, энергетика, маданият, гуманитар соҳа ва бошқа устувор йўналишларда амалий ҳамкорликни кенгайтириш билан боғлиқ масалалар атрофлича кўриб чиқилади.
Анқара шаҳридаги тадбирлар доирасида Хатай вилоятининг Арсуз туманида “Ўзбекистон” турар жой мажмуасининг очилиши ва Истанбулда ўзбек мактабининг қурилишини бошлашга бағишланган маросим ҳам бўлиб ўтади.

Начался официальный визит Президента Узбекистана в Турцию
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вместе с супругой прибыл с официальным визитом в город Анкару.
В международном аэропорту «Эсенбога» высоких гостей встретили Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган с супругой.
Сегодня в резиденции «Ак сарай» состоится четвертое заседание Совета стратегического сотрудничества высшего уровня.
В ходе переговоров будут всесторонне рассмотрены вопросы расширения практического взаимодействия в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортной, энергетической, культурно-гуманитарной и других приоритетных сферах.
В городе Анкаре также состоится церемония открытия жилого комплекса «Узбекистан» в районе Арсуз провинции Хатай и запуск строительства узбекской школы в Стамбуле.