Ўзбекистон Президенти “Росатом” корпорацияси бош директорини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 27 январь куни “Росатом” атом энергияси бўйича давлат корпорацияси бош директори Алексей Лихачёвни қабул қилди.
Мамлакатимизда интеграциялашган атом электр станциясини қуриш лойиҳасини рўёбга чиқаришнинг амалий жиҳатлари, шунингдек, атом энергиясидан тинчлик мақсадларида фойдаланиш борасидаги ҳамкорликни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Ўтган йилнинг октябрь ойида биринчи кам қувватли реактор биноси учун пойдевор қўйиш ишлари бошлангани мамнуният билан қайд этилди. Электр станцияни лойиҳалаштириш ишлари давом этмоқда.
Бундан ташқари, ўтган йили “ММФИ” миллий тадқиқот ядро университетининг Тошкентдаги филиали негизида атом энергетикаси ва ядро технологиялари бўйича илғор муҳандислик мактаби ишга туширилди.
Шунингдек, қишлоқ хўжалиги ва тиббиётда ядро технологияларини қўллаш, соҳада малакали кадрларни тайёрлаш, фанни ривожлантириш ҳамда ижтимоий лойиҳаларни амалга ошириш борасида ҳамкорликни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Республики Узбекистан принял генерального директора корпорации «Росатом»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 января принял генерального директора Государственной корпорации по атомной энергии «Росатом» Алексея Лихачёва.
Были рассмотрены практические аспекты реализации проекта строительства интегрированной атомной электростанции в нашей стране, а также расширения сотрудничества в сфере мирного атома.
С удовлетворением отмечено начало в октябре прошлого года закладки фундамента здания первого реактора малой мощности. Продолжаются работы по проектированию электростанции.
На базе действующего в городе Ташкенте филиала Национального исследовательского ядерного университета «МИФИ» в декабре прошлого года запущена передовая инженерная школа по атомной энергетике и ядерным технологиям.
Особое внимание также уделено развитию сотрудничества в сфере применения ядерных технологий в сельском хозяйстве и медицине, подготовке квалифицированных кадров в отрасли, развитию науки и реализации социальных проектов.