Рақамли технологияларни ривожлантириш бўйича устувор вазифалар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев рақамли технологияларни ривожлантириш соҳасида эришилган натижалар ҳамда 2026 йилга мўлжалланган устувор вазифаларга бағишланган тақдимот билан танишди.
Тақдимотда сўнгги йилларда рақамли иқтисодиётни ривожлантириш, давлат хизматларини рақамлаштириш ва инновацион экотизимни шакллантириш бўйича изчил ишлар амалга оширилгани қайд этилди. Хорижий экспертларнинг таҳлилларига кўра, 2024-2025 йилларда мамлакатимиздаги стартап ва венчур экотизимининг умумий қиймати 3,9 миллиард долларга етди. Маҳаллий стартапларнинг сони 750 тадан ошди. Ҳозирги кунда 15 та венчур фонд фаолият юритмоқда, венчур капитал ҳажми эса 180 миллион доллардан ошди.
Ўзбекистон дунёдаги иккинчи энг тез ўсаётган ва Марказий Осиёдаги энг тез ривожланаётган стартап экотизими деб эътироф этилмоқда.
Тақдимотда 2030 йилга қадар стартапларнинг сонини 5 мингтага, экспорт бозорларига чиққан стартапларнинг сонини 200 тага етказиш, венчур инвестицияларнинг ҳажмини 2 миллиард долларга олиб чиқиш мақсад қилингани таъкидланди.
Шу мақсадда халқаро тажриба асосида стартапларни қўллаб-қувватлашнинг тўрт босқичли тизими жорий этилмоқда. Ғоя, ишлаб чиқиш, ишга тушириш ва масштаблаштириш босқичларида грантлар, солиқ имтиёзлари, қўшма молиялаштириш, экспорт харажатларини қоплаш учун молиявий ресурслар йўналтирилади.
Электрон давлат хизматларини янада ривожлантириш режалари кўриб чиқилди.
Рақамли хизматлар сонини 900 тагача етказиш, “MyGov.uz” мобил иловасининг функционалини кенгайтириш, 50 тадан ортиқ хизматларда сунъий интеллект технологияларини жорий этиш, Аҳолининг ягона реестрини ишлаб чиқиш, тадбиркорлик субъектини очиш, якка тартибдаги тадбиркорлик ходимларини ҳисобга қўйиш, банк пластик картасини очиш, сим-карта олиш, суғурта ва реклама хизматларини рақамлаштириш режалаштирилган.
Тақдимотда сунъий интеллект технологиялари учун инфратузилма яратиш ишларининг бориши ҳақида ахборот берилди.
Хусусан, ҳозирги кунда замонавий кичик супер компьютер ишга туширилди, катта супер компьютерни харид қилиш ва ишга тушириш ишлари фаол босқичда. Лойиҳани амалга ошириш натижасида 15 та олий таълим муассасасида сунъий интеллект лабораториялари ташкил этилади, соҳадаги мутахассисларнинг салоҳияти ошади, маҳаллий СИ ечимларини яратиш ва жорий этиш имкониятлари яратилади.
Мамлакатимиз ҳудудларида замонавий дата-марказлар тармоғини кенгайтириш, маълумотлар хавфсизлиги ва узлуксизлигини таъминлаш зарурлиги қайд этилди.
Телекоммуникация инфратузилмасини ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Бу борада барқарор ўсиш суръатларига эришилаётгани, интернет тезлиги ва қамрови йилдан-йилга ошиб, мобил алоқа хизматларининг сифати яхшилангани таъкидланди. 2026 йилда 5G технологияларини жорий этиш ва аҳоли пунктларини юқори тезликдаги интернет билан қамраб олишни давом эттириш, шунингдек, сунъий йўлдош алоқасидан фойдаланишни кенгайтириш режалаштирилган.
Президентимиз рақамли технологиялар иқтисодиёт тармоқлари рақобатбардошлигини ошириш, давлат бошқарувини самарали қилиш ва аҳоли ҳаёти сифатига бевосита таъсир кўрсатишини таъкидлаб, белгиланган вазифаларни амалга ошириш бўйича мутасаддиларга тегишли топшириқлар берди.

Рассмотрены приоритетные задачи по развитию цифровых технологий
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о достигнутых результатах и приоритетных задачах на 2026 год в сфере развития цифровых технологий.
На презентации было отмечено, что в последние годы в стране реализуются последовательные меры по развитию цифровой экономики, цифровизации государственных услуг и формированию инновационной экосистемы. Согласно исследованиям зарубежных экспертов, в 2024-2025 годах общая стоимость стартап- и венчурной экосистемы страны достигла 3,9 миллиарда долларов. Количество отечественных стартапов превысило 750. Сегодня действуют 15 венчурных фондов, объем венчурного капитала превысил 180 миллионов долларов.
Узбекистан признается второй самой быстрорастущей стартап-экосистемой в мире и лидером по темпам роста в Центральной Азии.
На презентации отмечено, что до 2030 года планируется увеличение числа стартапов до 5 тысяч, количества стартапов, вышедших на внешний рынок, – до 200, доведение объема венчурных инвестиций до 2 миллиардов долларов.
В этих целях на основе международного опыта внедряется четырехэтапная система поддержки стартапов. На этапах идеи, разработки, запуска и масштабирования предусматривается предоставление грантов, налоговых льгот, механизмов софинансирования, а также компенсация экспортных расходов.
Рассмотрены планы по дальнейшему развитию электронных государственных услуг. В частности, намечено довести количество цифровых сервисов до 900, расширить функционал мобильного приложения MyGov.uz, внедрить технологии искусственного интеллекта более чем в 50 услугах, разработать Единый реестр населения, а также полностью цифровизировать процессы открытия бизнеса, учёта работников индивидуальных предпринимателей, оформления банковских пластиковых карт, получения SIM-карт, страховых и рекламных услуг.
В ходе презентации представлена информация о ходе работ по созданию инфраструктуры для технологий искусственного интеллекта. Так, в настоящее время введён в эксплуатацию современный малый суперкомпьютер, а работы по приобретению и запуску крупного суперкомпьютера находятся в активной фазе. В результате реализации проекта в 15 высших учебных заведениях будут созданы лаборатории искусственного интеллекта, повысится потенциал профильных специалистов, а также расширятся возможности для разработки и внедрения отечественных ИИ-решений.
Отмечена необходимость расширения сети современных дата-центров в регионах страны, а также обеспечения безопасности и непрерывности хранения и обработки данных.
Отдельное внимание уделено вопросам развития телекоммуникационной инфраструктуры. Подчеркнуто, что в данной сфере обеспечиваются устойчивые темпы роста: из года в год увеличиваются скорость и охват интернета, улучшается качество мобильной связи. В 2026 году планируется дальнейшее внедрение технологий 5G, расширение охвата населенных пунктов высокоскоростным интернетом, а также более широкое использование спутниковой связи.
Президент отметил, что цифровые технологии напрямую способствуют повышению конкурентоспособности отраслей экономики, эффективности государственного управления и качества жизни населения, и дал ответственным лицам соответствующие поручения по реализации обозначенных задач.