Ўзбекистон Президенти “JOGMEC” ва “ITOCHU Corporation” билан ҳамкорликни кенгайтириш режаларини муҳокама қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Япониянинг “JOGMEC” ва “ITOCHU” ташкилотлари раҳбарлари Ичиро Такахара ва Джун Иноматани қабул қилди.
Ҳамкорликни янада кенгайтириш ва Япониянинг энг илғор технологияларини қўллаган ҳолда қўшма лойиҳаларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
“JOGMEC” “ITOCHU Corporation” билан биргаликда Навоий ва Қашқадарё вилоятларидаги уран конларини ўзлаштиришда иштирок этаётгани юқори баҳоланди. Компанияларнинг мамлакатимиз ҳудудларидаги истиқболли конлардан қимматбаҳо металларни қазиб олиш режалари кўриб чиқилди.
Ўзбекистон ва “ITOCHU” корпорацияси машинасозлик, геология ва инфратузилма соҳаларида кўп йиллик ҳамкорлик тажрибасига эга. Японияга ўта муҳим минералларни экспорт қилиш бўйича узоқ муддатли келишувларга эришилгани мамнуният билан қайд этилди.
Сувни тозалаш, автомобилсозлик, ҳаво ҳаракатини бошқариш тизимини модернизация қилиш ҳамда ижтимоий соҳада давлат-хусусий шериклик лойиҳаларини амалга ошириш каби ҳамкорликнинг янги йўналишларига алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Узбекистана обсудил планы расширения сотрудничества с JOGMEC и ITOCHU Corporation
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял руководителей японских организаций JOGMEC и ITOCHU Ичиро Такахару и Джун Иномату.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения практического сотрудничества и реализации совместных проектов с применением новейших японских технологий.
Дана высокая оценка участию JOGMEC совместно с ITOCHU Corporation в освоении урановых месторождений в Навоийской и Кашкадарьинской областях. Рассмотрены планы компаний по добыче драгоценных металлов на перспективных месторождениях в регионах нашей страны.
Узбекистан имеет многолетний опыт работы с ITOCHU Corporation в сферах машиностроения, геологии и инфраструктуры. С удовлетворением отмечены достигнутые долгосрочные договоренности об экспорте критических минералов в Японию.
Особое внимание уделено новым направлениям сотрудничества, включая реализацию проектов в сфере водоочистки, автомобилестроения, модернизации систем управления воздушным движением, а также проектов государственно-частного партнерства в социальной сфере.