Ўзбекистон Республикаси Президенти Япония Вакиллар палатаси Спикери билан учрашди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Токио шаҳрига расмий ташрифи доирасида Япония Парламентининг Вакиллар палатаси спикери Фукуширо Нукага билан учрашув ўтказди.
Ўзбекистон – Япония стратегик шериклигини янада мустаҳкамлаш ва кўп қиррали, жумладан, парламентлараро ҳамкорликни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Икки мамлакат парламент делегациялари ўртасидаги ўзаро ташриф ва учрашувлар фаол тус олгани катта мамнуният билан қайд этилди. Парламентларда дўстлик гуруҳлари фаол иш олиб бормоқда. Май ойида Токиода навбатдаги парламентлараро форум муваффақиятли ўтказилди.
Парламентларнинг қўмиталари, халқ депутатлари маҳаллий кенгашлари ва Япония префектуралари ассамблеялари ўртасида ҳамкорлик ўрнатиш, шунингдек, рақамли технологиялар ва сунъий интеллект соҳасида қонун ижодкорлиги бўйича тажриба алмашиш муҳимлиги таъкидланди.

Президент Республики Узбекистан встретился со спикером Палаты представителей Парламента Японии
В рамках программы официального визита в город Токио Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу со спикером Палаты представителей Парламента Японии Фукуширо Нукагой.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-японских отношений стратегического партнерства и наращивания многопланового сотрудничества, в том числе по линии парламентов.
С глубоким удовлетворением отмечена интенсивность взаимных визитов и встреч парламентских делегаций двух стран. В парламентах активно действуют группы дружбы. В мае в Токио успешно проведен очередной межпарламентский форум.
Отмечена важность налаживания взаимодействия между профильными парламентскими комитетами, местными кенгашами народных депутатов и ассамблеями префектур Японии, а также обмена законотворческим опытом в сфере цифровых технологий и искусственного интеллекта.