Ўзбекистон Президенти Франция делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 27 ноябрь куни Транскаспий транспорт йўлаги бўйича инвесторлар форумида иштирок этиш учун Тошкентга келган Франция Республикаси транспорт вазири Филипп Табарони қабул қилди.
Учрашув аввалида юқори мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Франция Республикаси Президенти Эммануэль Макроннинг самимий саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Жорий йил март ойида Парижга амалга оширилган олий даражадаги тарихий ташриф давомида эришилган келишувларни амалга ошириш орқали Ўзбекистон ва Франция ўртасидаги стратегик шериклик, айниқса, транспорт-логистика соҳасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Учрашувда фуқаролик авиациясида алоқаларни кенгайтириш, транспорт соҳасида юқори малакали мутахассисларни тайёрлаш, шу жумладан, яқинда ташкил этилган Ўзбекистон – Франция университети имкониятларидан фойдаланишга алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Узбекистана принял делегацию Франции
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 ноября принял министра транспорта Французской Республики Филиппа Табаро, прибывшего в город Ташкент для участия в Форуме инвесторов Транскаспийского коридора.
В начале встречивысокий гость передал главе нашего государства теплые приветствия и наилучшие пожелания Президента Французской Республики Эммануэля Макрона.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего углубления отношений стратегического партнерства между Узбекистаном и Францией, прежде всего в транспортно-логистической сфере, в контексте договоренностей, достигнутых в ходе исторического визита на высшем уровне в Париж в марте этого года.
Особое внимание уделено наращиванию взаимодействия в области гражданской авиации, подготовки высококвалифицированных специалистов в сфере транспорта, в том числе на базе созданного накануне Узбекско-Французского университета.