Ўзбекистон Президенти ОТБ билан стратегик шерикликни янада кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 18 ноябрь куни Осиё тараққиёт банки президенти Масато Кандо бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Суҳбат аввалида ОТБ раҳбари мамлакатимиз етакчисини стратегик шерикликнинг 30 йиллиги ҳамда 2025-2026 йилларда банкнинг Бошқарувчилар кенгашига раислик Ўзбекистонга ўтгани билан табриклади.
Мамлакатимизда ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар дастурини амалга ошириш доирасида кенг кўламли ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Ҳамкорликда юксак даражага эришилгани мамнуният билан қайд этилди. Ўзбекистон банкнинг минтақадаги энг йирик ҳамкори бўлиб қолмоқда – қўшма лойиҳалар портфели 15 миллиард доллардан ошди. Шунингдек, “яшил” энергетика, транспорт, рақамли трансформация, таълим ва бошқа йўналишларда умумий қиймати 3 миллиард доллардан зиёд лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда. Суверен бўлмаган молиялаштириш механизмлари фаол жорий этилмоқда.
ОТБ Бошқарувчилар кенгашининг 2026 йил май ойида Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган йиллик йиғилишига тайёргарлик кўришга алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон Президенти бўлажак тадбир доирасида ОТБ билан Кенгайтирилган стратегик шериклик дастурини имзолаш, унда инфратузилмани ривожлантириш, техник ва муҳандислик кадрларини тайёрлаш, хотин-қизлар ва ёшларни янги касбларга ўқитиш, камбағалликни қисқартириш, ипотека бозори ва хусусий секторни ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратиш ташаббусини илгари сурди.
Банкнинг йирик миллий ва минтақавий ташаббусларни қўллаб-қувватлашда, шунингдек, Марказий Осиё минтақасида транспорт, энергетика ва савдо лойиҳаларини илгари суришда фаол иштирок этиши муҳим экани таъкидланди.
ОТБ президенти Масато Кандо мамлакатимиздаги кенг кўламли янгиланишлар натижаларини юксак баҳолади ҳамда Янги Ўзбекистонда ортга қайтмас тус олган ислоҳотлар дастурини амалга оширишга ҳар томонлама кўмаклашишга тайёрлигини билдирди.

Президент Узбекистана выступил за дальнейшее расширение стратегического партнерства с АБР
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 18 ноября принял делегацию Азиатского банка развития во главе с его президентом Масато Кандой.
В начале беседы глава АБР поздравил лидера нашей страны с 30-летием стратегического партнерства и переходом к Узбекистану председательства в Совете управляющих банка в 2025-2026 годах.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения полномасштабного сотрудничества в контексте реализации программы социально-экономических реформ в нашей стране.
С удовлетворением отмечен достигнутый высочайший уровень взаимодействия. Узбекистан остается крупнейшим партнером Банка в регионе – портфель совместных проектов превысил 15 миллиардов долларов. Дополнительно прорабатываются проекты на более чем 3 миллиарда долларов в сферах «зеленой» энергетики, транспорта, цифровой трансформации, образования и других направлениях. Активно внедряются механизмы несуверенного финансирования.
Особое внимание уделено подготовке ежегодного заседания Совета управляющих АБР в мае 2026 года в городе Самарканде.
Президент Узбекистана выступил за подписание в рамках предстоящего мероприятия Программы расширенного стратегического партнерства с АБР, уделив особое внимание вопросам развития инфраструктуры, подготовки технических и инженерных кадров, обучения женщин и молодежи новым профессиям, сокращения бедности, а также развития ипотечного рынка и частного сектора.
Подчёркнута важность активного участия Банка в поддержке крупных национальных и региональных инициатив, а также продвижении транспортных, энергетических и торговых проектов в регионе Центральной Азии.
Президент АБР Масато Канда высоко оценил результаты широкомасштабных преобразований в стране и выразил готовность к всестороннему содействию реализации программы необратимых реформ в Новом Узбекистане.