Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг еттинчи Маслаҳат учрашуви якунига етди
Бугун Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида, Озарбайжон, Тожикистон, Туркманистон, Қирғизистон ва Қозоғистон Президентлари иштирокида ўтган Маслаҳат учрашувида давлат раҳбарлари Озарбайжон Республикасини ушбу форматга тўла ҳуқуқли иштирокчи сифатида қўшилиши тўғрисида қарор қабул қилдилар.
Учрашувда сўзга чиққан иштирокчи мамлакатлар етакчилари минтақавий шерикликни янада мустаҳкамлаш бўйича муҳим ташаббусларни илгари сурдилар. Якунда кўп томонлама ҳужжатлар имзоланди.
Саммит доирасида 15 ноябрь куни давлатимиз раҳбари Озарбайжон Президенти Илҳом Алиев, Қирғизистон Президенти Садир Жапаров ва Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон билан учрашувлар ўтказди. Шу куни Қозоғистон Президенти Қасим-Жомарт Тоқаевнинг мамлакатимизга давлат ташрифининг асосий тадбирлари бўлиб ўтди.
Тадбир дастуридаги воқеалар якунлангач, “Тошкент-Ҳумо” халқаро аэропортида давлатимиз раҳбари Қозоғистон, Тожикистон, Қирғизистон ва Озарбайжон Президентларини самимий кузатиб қўйди. Улар ўз юртларига жўнаб кетдилар.
Эртага, 17 ноябрь куни Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедовнинг мамлакатимизга давлат ташрифининг асосий тадбирлари бўлиб ўтади.

Седьмая Консультативная встреча глав государств Центральной Азии завершилась
По итогам Консультативной встречи, прошедшей сегодня под председательством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, с участием Президентов Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана, главы государств приняли решение о присоединении Азербайджанской Республики в этот формат в качестве полноправного участника.
Выступившие в ходе встречи лидеры стран-участниц выдвинули важные инициативы по дальнейшему укреплению регионального партнерства. В завершение состоялось подписание многосторонних документов.
На полях саммита 15 ноября глава нашего государства провел встречи с Президентами Азербайджана Ильхамом Алиевым, Кыргызстана Садыром Жапаровым и Таджикистана Эмомали Рахмоном. В этот же день состоялись основные мероприятия государственного визита Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева в нашу страну.
По завершении мероприятий в международном аэропорту «Ташкент-Хумо» глава нашего государства тепло проводил Президентов Казахстана, Таджикистана, Кыргызстана и Азербайджана. Они отбыли в свои страны.
Завтра, 17 ноября, состоятся основные мероприятия государственного визита Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова в нашу страну.