Ўзбекистон Президенти янги форматдаги минтақавий ҳамкорликнинг устувор йўналишларини кўрсатиб ўтди
16 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг еттинчи Маслаҳат учрашуви бўлиб ўтди.
Саммитда Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон, Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, шунингдек, БМТнинг Марказий Осиё мамлакатлари учун превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази раҳбари Каха Имнадзе иштирок этди.
Кун тартибига мувофиқ, минтақавий ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш ҳамда устувор соҳаларда қўшма лойиҳа ва ташаббусларни амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди.
Саммит аввалида давлатимиз раҳбари Озарбайжон Маслаҳат учрашувлари форматига тўла ҳуқуқли аъзо сифатида қўшилганини мамнуният билан эълон қилди. Ўзбекистон етакчиси таъкидлаганидек, бу қарор муштарак тарих, қардошлик ришталари, маънавий ва маданий яқинлик билан узвий боғланган халқларимиз манфаатларига тўлиқ жавоб беради.
Шунингдек, ушбу стратегик қадам Маслаҳат учрашувларига кучли шиддат беришига, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва маданий-гуманитар ҳамкорликни кенгайтириш, барқарор тараққиёт масалалари бўйича ҳамжиҳатликда қарорлар ишлаб чиқиш учун янги уфқлар очишига ишонч билдирди.
– Моҳиятан биз Марказий Осиё ва Жанубий Кавказ ўртасида мустаҳкам кўприк барпо этмоқдамиз, ҳамкорликнинг ягона маконини шакллантиришга йўл очмоқдамиз. Бу икки минтақанинг стратегик боғлиқлиги ва барқарорлигини кучайтириши шубҳасиз, – деди Президент Шавкат Мирзиёев.
Сўнг Ўзбекистон етакчиси кейинги йилларда минтақада амалга оширилаётган интеграция жараёнларини қисқача таҳлил қилди. Очиқ мулоқот ва биргаликдаги фаол саъй-ҳаракатлар туфайли минтақа учун долзарб бўлган қатор муаммоларга самарали ечимлар топилгани таъкидланди.
Ҳудудий масалалар узил-кесил ҳал этилди, чегара пунктлари очилди, сув-энергетика соҳасида ўзаро манфаатли ҳамкорлик йўлга қўйилди, транспорт алоқалари қайта тикланди, фаол савдо-инвестициявий ва гуманитар алоқалар учун қулай шароитлар яратилди.
– Бугунги кунда Марказий Осиё – барқарор ўсиш ва фаровонлик учун олдимизда янги имкониятлар очаётган жадал тараққиёт ва самарали ҳамкорлик маконидир, – деди давлатимиз раҳбари.
Минтақа жаҳон иқтисодиётига фаол интеграциялашмоқда: инвестициявий жозибадорлик ошмоқда, учинчи бозорларга экспорт қилиш имкониятлари кенгаймоқда, транзит салоҳияти ўсмоқда. Ўтган йили минтақа мамлакатлари ўртасидаги ўзаро савдо ҳажми 10,7 миллиард долларга етди, Марказий Осиёга киритилган инвестицияларнинг умумий ҳажми 17 фоизга кўпайди.
Хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш, терроризм ва экстремизм, трансчегаравий жиноятчилик таҳдидларига қарши курашиш масалалари бўйича тизимли чоралар кўрилмоқда.
Минтақанинг халқаро муносабатлар субъекти сифатидаги мавқеи мустаҳкамланиб, глобал масалалардаги роли ортиб бормоқда, “Марказий Осиё плюс” форматидаги муносабатлар кучаймоқда, минтақа нуфузли халқаро майдонларда ягона позиция билан майдонга чиқмоқда.
Форматга Озарбайжоннинг қўшилиши билан минтақанинг жаҳон ҳамжамиятидаги овози янада салмоқли бўлишига ишонч билдирилди.
Ўзбекистон раислиги даврида 20 дан ортиқ йирик тадбирлар ўтказилгани таъкидланди. Бош вазир ўринбосарлари даражасида Ҳудудлараро ҳамкорлик форуми фаолияти йўлга қўйилди, илк бор мудофаа идоралари, махсус хизматлар раҳбарлари, шунингдек, геология, саноат, қишлоқ хўжалиги, экология ва маданият вазирларининг йиғилишлари ўтказилди. Куни кеча Тошкентда Марказий Осиё давлатлари етакчи аёлларининг мулоқоти муваффақиятли ўтказилди.
Ушбу тадбирларнинг барчаси минтақавий шерикликнинг институционал асослари ва механизмлари тизимли равишда мустаҳкамланиб бораётганидан яққол далолат экани таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари мураккаб ва олдиндан башорат қилиб бўлмайдиган халқаро сиёсий жараёнлар шароитида минтақа мамлакатларининг ҳамжиҳатлиги ва бир-бирини қўллаб-қувватлашини мустаҳкамлаш алоҳида аҳамият касб этишини таъкидлади.
– Ишончим комилки, бугун биз минтақамизнинг Янги Марказий Осиё сифатидаги тарихий уйғониш даври остонасида турибмиз. Биз ҳамкорлигимизнинг институционал асосларини янада мустаҳкамлаш, хавфсизлик ва барқарор тараққиётга нисбатан таҳдидларга ўзаро мувофиқлаштирилган жавобни ишлаб чиқишни ўз олдимизга вазифа қилиб қўйганмиз. Биз учун ҳозирнинг ўзида минтақамизни бундан 10-20 йилдан кейин қандай кўришни хоҳлашимиз бўйича аниқ тушунчага эга бўлиш муҳимдир, – деди Президент.
Давлатимиз раҳбари минтақавий ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш бўйича қатор ташаббусларни илгари сурди.
Аввало, бугунги учрашувларни минтақавий мулоқотнинг маслаҳатлашув шаклидан “Марказий Осиё ҳамжамияти” стратегик форматига айлантириш таклиф қилинди. Маслаҳат учрашувлари тўғрисидаги низомни ишлаб чиқиш, навбатма-навбат ишлайдиган Котибиятни таъсис этиш, миллий мувофиқлаштирувчилар мақомини Президентларнинг махсус вакиллари даражасига кўтариш бу борадаги дастлабки қадамлар бўлиши мумкинлиги таъкидланди.
Шунингдек, Президентимиз бой ҳаётий тажрибага эга, обрў-эътиборли жамоат арбобларидан иборат Оқсоқоллар кенгашини тузиш ташаббусини илгари сурди, бу авлодлар ўртасидаги боғлиқликни, шунингдек, умумминтақавий ҳамжиҳатлик ва ўзига хосликни мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Ўзбекистон етакчиси савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги даражага олиб чиқиш вазифаси устувор экани, бу ўрта муддатли истиқболда ўзаро савдо ва умумий ташқи савдо айланмаси ҳажмини 1,5-2 баробар ошириш имконини беришини кўрсатиб ўтди.
Маъмурий тўсиқларни бартараф этиш, солиқ ва божхона тартиб-таомилларини соддалаштириш, эркин иқтисодий ва саноат зоналаридан биргаликда фойдаланиш муҳимлиги таъкидланди.
– Бизнинг нуқтаи назаримизда, юқорида кўрсатиб ўтилган барча масалаларни қамраб оладиган, савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича 2035 йилгача бўлган даврга мўлжалланган кенг қамровли минтақавий дастурни ишлаб чиқиш ва қабул қилиш савдо ҳажмларини сезиларли даражада ошириш учун қулай шароит яратиш имконини беради, – деди давлатимиз раҳбари.
Бундан ташқари, минтақада ягона инвестиция муҳитини шакллантириш учун Умумий инвестиция макони тўғрисидаги декларацияни қабул қилиш зарурлиги қайд этилди. Соҳадаги ёндашувларни уйғунлаштириш, виртуал савдо майдончалари ва ишончли рақамли тўлов тизимларини яратишга қаратилган Электрон тижоратни ривожлантириш бўйича қўшма чора-тадбирлар дастурини ишлаб чиқиш зарурлиги қайд этилди.
Минтақанинг юқори технологик инфратузилмаси ва транспорт-логистика салоҳиятини биргаликда ривожлантириш минтақа келажаги учун муҳим аҳамиятга эга экани алоҳида таъкидланди.
– Электр станциялари ва узатиш тармоқлари, автомобиль ва темир йўллар, чегара орқали ўтказиш пунктлари, “яшил йўлаклар”, оптик-толали линиялар ва бошқа объектларни қуриш ва модернизация қилиш бўйича стратегик аҳамиятга эга бўлган умумминтақавий лойиҳаларни амалга ошириш учун саъй-ҳаракатларимизни бирлаштиришни таклиф этамиз, – деди мамлакатимиз етакчиси.
“Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўли ва Трансафғон транспорт йўлаги қурилиши минтақалараро транспорт боғлиқлигининг устувор лойиҳалари сифатида қайд этилди. Ҳудудни Европа давлатлари билан боғлайдиган Транскаспий йўналишлари катта имкониятларга эга эканига эътибор қаратилди.
Ушбу йўналишлардаги ишларни мувофиқлаштириш учун Бош вазир ўринбосарлари даражасида Инфратузилмани ривожлантириш кенгашини тузиш таклиф қилинди.
Минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш нуқтаи назаридан саммитда қабул қилинаётган ҳужжатлар – Минтақавий хавфсизлик ва барқарорлик концепцияси ҳамда Таҳдидлар ва хатарлар каталоги юқори баҳоланди.
Афғонистондаги вазиятнинг хавфсизликка таъсирини ҳисобга олган ҳолда ва бутун минтақанинг барқарор ривожланиши учун ушбу мамлакатни минтақавий инфратузилма, энергетика ҳамда транспорт лойиҳаларига интеграция қилиш муҳимлиги таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари яқинда ўтказилган “Фарғона тинчлик форуми”ни анъанавий халқаро форумга айлантириш зарурлигини билдирди.
Минтақа мамлакатлари учун экология, иқлим ва сув ресурслари тақчиллиги масалалари тобора долзарб бўлиб бораётгани шароитида Марказий Осиёнинг “яшил” тараққиёт концепциясини тез фурсатда қабул қилиш муҳимлиги қайд этилди.
Минтақада сув танқислиги ортиб бораётганини ҳисобга олиб, 2026-2036 йилларни “Марказий Осиёда сувдан оқилона фойдаланиш бўйича амалий ҳаракатлар ўн йиллиги” деб эълон қилиш таклиф этилди.
Қўшни Афғонистонни Амударё ҳавзаси сув ресурсларидан биргаликда фойдаланиш бўйича минтақавий мулоқотга фаол жалб қилиш мақсадга мувофиқлиги таъкидланди.
Сув хўжалиги соҳасида кадрларни профессионал тайёрлашга сармоя киритиш мақсадида Ўзбекистон Президенти Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизатсиялаш муҳандислари институти негизида Сув хўжалиги соҳасидаги минтақавий ваколатлар марказини ташкил этиш ташаббусини илгари сурди.
Давлатимиз раҳбари келгуси йили юртимизда ўтказилиши режалаштирилган сувни тежаш бўйича Бутунжаҳон форумида фаол иштирок этишга чақирди.
Маданий-гуманитар ҳамкорликни кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Шу маънода, Ислом цивилизацияси маркази ёшлар, уларнинг илмий ва маънавий маърифати учун жозибадор масканга айланишига умид билдирилди.
Шунингдек, саммит арафасида пойтахтимизда илк бор ўтказилган Маънавий мерос ва маърифат масалалари бўйича халқаро конгрессни мунтазам ўтказиб бориш таклиф этилди.
Ушбу мавзуни ривожлантириш мақсадида Ўзбекистон Президенти минтақамизнинг атоқли олим ва мутафаккирларининг глобал маърифат ривожига қўшган ҳиссасига бағишланган БМТ Бош Ассамблеясининг махсус резолюциясини қабул қилиш ташаббусини илгари сурди.
Илмий-таълим кооперацияси доирасида давлатлараро лойиҳаларни молиялаштириш, академик ҳамжамиятни рағбатлантириш ва сунъий интеллект технологияларини жорий қилиш имкониятларини кенгайтириш учун Илмий тадқиқотлар фондини ташкил этиш таклиф қилинди.
Ўзбекистон етакчиси сўзининг якунида бугун қабул қилинаётган ҳужжатлар ва илгари сурилаётган ташаббусларда барқарор, хавфсиз ва фаровон Марказий Осиёни барпо этишдек умумий мақсад мужассам эканини таъкидлади.
– Алоҳида таъкидламоқчиман: бизнинг кучимиз – бирликда, муваффақият сари йўлимиз – дўстлик ва ҳамкорликда. Фақат ҳамжиҳат бўлиб, ўзаро ҳурмат, бирдамлик ва стратегик ёндашувларга таяниб, эзгу мақсадларимизга эришишимиз мумкин, – деди Президент Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари, шунингдек, Туркманистон Президентини 2026 йилда давлат раҳбарларининг “Марказий Осиё ва Озарбайжон” янги форматида бўлиб ўтадиган Маслаҳат учрашувига раисликни қабул қилиб олгани билан табриклади.
Сўнг Марказий Осиё давлатлари ва Озарбайжон етакчилари сўзга чиқди. БМТнинг Марказий Осиё мамлакатлари учун превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази раҳбари Каха Имнадзе БМТ Бош котиби Антониу Гутерришнинг мурожаатини ўқиб эшиттирди.

Президент Узбекистана обозначил ряд приоритетных направлений практического регионального взаимодействия в новом формате
16 ноября под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева прошла седьмая Консультативная встреча глав государств Центральной Азии.
В саммите приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов, а также глава Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для стран Центральной Азии Каха Имнадзе.
В соответствии с повесткой дня рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления регионального сотрудничества, а также реализации совместных проектов и инициатив в приоритетных сферах.
В начале саммита глава нашего государства с удовлетворением объявил о присоединении Азербайджана к формату Консультативных встреч в качестве полноправного участника. Как подчеркнул лидер Узбекистана, это решение полностью отвечает интересам наших народов, прочно связанных общей историей, родственными узами, духовной и культурной близостью.
Он также выразил уверенность, что этот стратегический шаг придаст Консультативным встречам мощный импульс, откроет новые горизонты для расширения торгово-экономического, инвестиционного и культурно-гуманитарного сотрудничества, а также выработки консолидированных решений по вопросам устойчивого развития.
– По сути, мы построим прочный мост между Центральной Азией и Южным Кавказом, проложим путь к формированию единого пространства сотрудничества, что, безусловно, усилит стратегическую взаимосвязанность и устойчивость обоих регионов, – заявил Президент Шавкат Мирзиёев.
Далее лидер Узбекистана дал краткую оценку интеграционным процессам в регионе за последние годы. Подчеркнуто, что благодаря открытому диалогу и активным совместным усилиям найдены эффективные решения по целому ряду актуальных для региона проблем.
Окончательно урегулированы территориальные вопросы, открылись пограничные пункты, налажено взаимовыгодное сотрудничество в водно-энергетической сфере, возобновлено транспортное сообщение, созданы благоприятные условия для активных торгово-инвестиционных и гуманитарных контактов.
– Сегодня Центральная Азия – это пространство динамичного развития и плодотворного сотрудничества, открывающее перед нами новые возможности для устойчивого роста и процветания, – подчеркнул глава государства.
Регион ускоренными темпами интегрируется в мировую экономику: растет его инвестиционная привлекательность, расширяются возможности экспорта на рынки третьих стран, наращивается транзитный потенциал. В прошлом году объем взаимной торговли между странами региона достиг 10,7 миллиарда долларов, совокупный объем инвестиций в Центральную Азию увеличился на 17 процентов.
Принимаются системные меры по вопросам обеспечения безопасности и стабильности, противодействия угрозам терроризма и экстремизма, трансграничной преступности.
Укрепляется международная субъектность и повышается роль региона в глобальных вопросах, усиливается взаимодействие в форматах «Центральная Азия плюс», регион выступает с единой позицией на авторитетных международных площадках.
Выражена уверенность, что с присоединением к формату Азербайджана голос региона в мировом сообществе станет еще более значимым.
Отмечено, что в период председательства Узбекистана проведено более 20 крупных мероприятий. Запущена работа Форума межрегионального сотрудничества на уровне вице-премьеров, впервые прошли заседания глав оборонных ведомств, руководителей специальных служб, а также министров геологии, промышленности, сельского хозяйства, экологии и культуры. Накануне в Ташкенте успешно проведен Диалог женщин–лидеров Центральной Азии.
Было подчеркнуто, что все эти мероприятия ярко свидетельствуют о системном наращивании институциональных основ и механизмов регионального партнерства.
Глава нашего государства отметил, что на фоне сложных и непредсказуемых международно-политических процессов особое значение приобретает укрепление сплоченности и взаимной поддержки стран региона.
– Убежден, что сегодня мы стоим на пороге исторического возрождения региона как Новой Центральной Азии. Мы поставили перед собой задачу дальнейшего укрепления институциональных основ нашего сотрудничества, выработки скоординированного ответа на вызовы безопасности и устойчивого развития. Нам уже сейчас важно иметь чёткое понимание того, каким мы хотели бы видеть регион через 10-20 лет, – заявил Президент.
Далее, лидер нашей страны выдвинул ряд инициатив по дальнейшему укреплению регионального сотрудничества.
Прежде всего, предложено преобразовать нынешние встречи из консультативной формы регионального диалога в стратегический формат «Сообщество Центральной Азии». Отмечено, что первыми шагами к этому могут стать разработка Положения о Консультативных встречах, учреждение действующего на ротационной основе Секретариата, повышение статуса национальных координаторов до специальных представителей президентов.
Президент также выступил за создание Совета старейшин из числа авторитетных общественных деятелей с богатым жизненном опытом, что будет способствовать усилению связи между поколениями, а также укреплению общерегиональной солидарности и идентичности.
Лидер Узбекистана указал на приоритетность задачи выхода на качественно новый уровень торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, что позволит увеличить в среднесрочной перспективе объемы взаимной торговли и общего внешнеторгового оборота в 1,5-2 раза.
Подчеркнута важность устранения административных барьеров, упрощения налоговых и таможенных процедур, совместного использования свободных экономических и промышленных зон.
– На наш взгляд, разработка и принятие Всеобъемлющей региональной программы торгово-экономического взаимодействия на период до 2035 года, охватывающей вышеуказанные вопросы, позволит создать благоприятные условия для значительного увеличения объемов торговли, – заявил глава государства.
Кроме того, отмечена необходимость принятия Декларации об общем инвестиционном пространстве для формирования единого инвестиционного климата в регионе. Указано на востребованность разработки Программы совместных мер по развитию электронной коммерции, направленной на гармонизацию подходов в этой сфере, создание виртуальных торговых площадок и надежных цифровых платежных систем.
Особо выделено важнейшее значение для будущего региона совместного развития высокотехнологичной региональной инфраструктуры и транспортно-логистического потенциала.
– Предлагаем консолидировать усилия для реализации стратегически значимых общерегиональных проектов по строительству и модернизации электростанций, линий передач, автомобильных и железных дорог, пунктов пропуска через границу, «зеленых коридоров», оптоволоконных линий и других, – отметил лидер нашей страны.
В качестве приоритетных проектов межрегиональной транспортной взаимосвязанности обозначено строительство железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан и Трансафганского транспортного коридора. Обращено внимание на большие возможности Транскаспийских маршрутов, связывающих регион со странами Европы.
Для координации работы в этих направлениях предложено создать Совет по инфраструктурному развитию на уровне заместителей премьер-министров.
В контексте обеспечения региональной безопасности и стабильности дана высокая оценка принимаемым на саммите документам – Концепции региональной безопасности и стабильности, а также Каталогу рисков и угроз.
С учетом влияния ситуации в Афганистане на безопасность и устойчивое развитие всего региона, подчеркнута важность интеграции этой страны в региональные инфраструктурные, энергетические и транспортные проекты.
Глава Узбекистана также выступил за превращение недавно проведённого «Ферганского форума мира» в регулярный международный форум.
На фоне усиления актуальности для стран региона вопросов экологии, климата и дефицита водных ресурсов отмечена важность ускоренного принятия Концепция «зеленого» развития Центральной Азии.
Учитывая нарастающий водный дефицит в регионе, предложено объявить 2026-2036 годы «Десятилетием практических действий по рациональному использованию воды в Центральной Азии».
Подчеркнута целесообразность активного вовлечения соседнего Афганистана в региональный диалог по совместному использованию водных ресурсов бассейна Амударьи.
В целях инвестирования в профессиональную подготовку кадров в водной сфере Президент Узбекистана выступил с инициативой создать Региональный центр компетенций в области водного хозяйства на базе Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства.
Глава государства также призвал к активному участию во Всемирном форуме по водосбережению, который планируется провести в следующем году в нашей стране.
Особое внимание обращено на расширение культурно-гуманитарного сотрудничества. В данном контексте выражена надежда, что Центр исламской цивилизации в Ташкенте станет местом притяжения для молодежи, её научного и духовного просвещения.
Также предложено регулярно проводить Международный конгресс по вопросам духовного наследия и просвещения, который впервые состоялся накануне саммита в нашей столице.
В развитие этой темы Президент Узбекистана выступил с инициативой принятия Специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН, посвящённой вкладу видных учёных и мыслителей нашего региона в развитие глобального просветительства.
В рамках научно-образовательной кооперации предложено создать Фонд научных исследований для финансирования межгосударственных проектов, поощрения академического сообщества и расширения возможностей по внедрению технологий искусственного интеллекта.
В завершение своего выступления лидер Узбекистана отметил, что в принимаемых сегодня документах и выдвинутых инициативах воплощена общая для всех цель построения устойчивой, безопасной и процветающей Центральной Азии.
– Хочу особо подчеркнуть: наша сила – в единстве, наш путь к успеху – в дружбе и сотрудничестве. Только сплотившись, опираясь на взаимное уважение, солидарность и стратегическое видение, мы сможем достичь наших благородных целей, – заявил Президент Шавкат Мирзиёев.
Глава государства также поздравил Президента Туркменистана в связи с принятием председательства в Консультативной встрече глав государств в 2026 году, которая пройдет уже в новом формате «Центральная Азия и Азербайджан».
Далее выступили лидеры государств Центральной Азии и Азербайджана, а также глава Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для стран Центральной Азии Каха Имнадзе, который зачитал обращение Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша.