Ўзбекистон Президенти Озарбайжон билан амалий ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлигини қайд этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 15 ноябрь куни Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг еттинчи Маслаҳат учрашувида иштирок этиш учун мамлакатимизга келган Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев билан учрашув ўтказди.
Суҳбат аввалида Илҳом Алиев Ўзбекистон етакчисига Маслаҳат учрашувида иштирок этиш таклифи учун миннатдорлик билдирди.
Давлатимиз раҳбари, ўз навбатида, қардош Озарбайжон Президенти ва халқини жорий йил 8 октябрь куни нишонланган Ғалабанинг беш йиллиги билан самимий табриклади.
Ўзбекистон Президентининг шу йил июль ойида Озарбайжонга давлат ташрифи давомида эришилган келишувларни амалга ошириш доирасида Ўзбекистон – Озарбайжон стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада ривожлантириш ҳамда мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Барча даражаларда самарали алмашинувлар давом этмоқда. Жорий йил бошидан товар айирбошлаш ҳажми 15 фоизга ошди. Автомобилсозлик, энергетика, туризм ва бошқа тармоқларда саноат кооперацияси бўйича қўшма лойиҳалар фаол паллага кирган.

Президент Узбекистана отметил важность наращивания практического сотрудничества с Азербайджаном
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 ноября провел встречу с Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, прибывшим в нашу страну для участия в седьмой Консультативной встрече глав государств Центральной Азии.
В начале встречи Ильхам Алиев поблагодарил лидера Узбекистана за приглашение принять участие в Консультативной встрече.
В свою очередь, глава нашего государства сердечно поздравил Президента и братский народ Азербайджана с прошедшей 8 октября этого года пятой годовщиной Победы.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-азербайджанских отношений стратегического партнерства и союзничества в контексте реализации договорённостей, достигнутых в ходе государственного визита Президента Узбекистана в Азербайджан в июле этого года.
Продолжаются плодотворные обмены на всех уровнях.
С начала года товарооборот вырос на 15 процентов. В активной фазе совместные проекты промышленной кооперации в автомобилестроении, энергетике, туризме и других отраслях.