Макроиқтисодий барқарорликни таъминлаш бўйича чора-тадбирлар юзасидан маълумот берилди
Президент Шавкат Мирзиёевга инфляцияни жиловлаш ва макроиқтисодий барқарорликни таъминлаш юзасидан амалга оширилаётган ишлар ҳамда 2026 йилга мўлжалланган вазифалар тўғрисида ахборот берилди.
Ички бозорни тўйинтириш ва инфляция омилларини жиловлаш бўйича изчил ишлар туфайли барқарор иқтисодий ўсиш таъминланаётгани, инфляцияни пасайтириш ва миллий валютани мустаҳкамлашда ижобий натижаларга эришилгани қайд этилди.
2025 йил 1 ноябрь ҳолатига кўра, йиллик инфляция даражаси ўтган йилги 10,2 фоиздан 7,8 фоизгача пасайган. 2026 йилда бу кўрсаткични 7 фоизгача тушириш, 2027 йилда эса 5 фоиз доирасида ушлаб туриш режалаштирилмоқда.
Шу мақсадда ички бозорда товар ва хизматлар таклифини рағбатлантиришга алоҳида эътибор қаратилади. Хусусан, 2026 йилда банклар аграр тармоқ, озиқ-овқат саноати ва хизмат кўрсатиш соҳаларидаги лойиҳаларни молиялаштиришни кенгайтиради.
Йиғилишда асосий турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари нархларининг барқарорлигини таъминлаш учун барча зарур чораларни кўриш муҳимлиги таъкидланди.
Юқори ўсиш суръатлари ва аҳоли бандлигини таъминлаш мақсадида келгуси йилда тижорат банклари томонидан иқтисодиётга ажратиладиган кредитлар ҳажми 450 триллион сўмга етказилади.
Давлатимиз раҳбарига микро, кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлаш бўйича берилган топшириқларнинг ижроси ҳақида ахборот берилди. Йил бошидан буён тадбиркорлик субъектларига 116 триллион сўмлик кредитлар ажратилди, бу ўтган йилга нисбатан 1,4 баробар кўпдир.
Маҳаллабай ишлаш доирасида 89 минг фуқаронинг бизнес ташаббуслари қўллаб-қувватланиб, уларга 1,1 триллион сўмлик кредитлар ажратилди. Йил якунига қадар мазкур кўрсаткич 100 минг нафарга етказилади.
2026 йилда ҳам камбағалликни қисқартириш, аҳолини тадбиркорликка фаол жалб этиш бўйича ишларни изчил давом эттириш режалаштирилган. Микро, кичик ва ўрта бизнесни кредитлаш ҳажмини 140 триллион сўмга етказиш, яна 100 минг фуқаронинг лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш мўлжалланган.
Президентимиз аҳоли ва бизнес учун барқарор молиявий муҳит яратиш, банк тизимига ишончни мустаҳкамлаш ҳамда молия бозорида соғлом рақобатни ривожлантириш бундан буён ҳам банк-молия сиёсатининг бош вазифаси бўлиши лозимлигини таъкидлади.
Мутасаддиларга инфляцияни жиловлаш, тадбиркорлик ташаббусларини қўллаб-қувватлаш, мамлакатимиз макроиқтисодий барқарорлигини мустаҳкамлаш юзасидан қўшимча топшириқлар берилди.

Представлена информация по дальнейшему снижению инфляции и обеспечению макроэкономической стабильности
Президенту Шавкату Мирзиёеву доложено о проводимой работе и задачах на 2026 год по сдерживанию инфляции и обеспечению макроэкономической стабильности.
Отмечено, что благодаря последовательной работе по насыщению внутреннего рынка и сдерживанию инфляционных факторов обеспечивается устойчивый экономический рост, достигнуты позитивные результаты в снижении инфляции и укреплении национальной валюты.
На 1 ноября 2025 года годовой уровень инфляции снизился до 7,8 процента против 10,2 процента годом ранее. В 2026 году планируется снизить этот показатель до 7 процентов, а в 2027 году – удержать в пределах 5 процентов.
Для достижения этих целей особое внимание будет уделено стимулированию предложения товаров и услуг на внутреннем рынке. Так, в 2026 году банки увеличат финансирование проектов в аграрном секторе, пищевой промышленности и сфере услуг.
На совещании указано на важность принятия всех необходимых мер для обеспечения стабильности цен на основные виды продовольственной продукции.
Для обеспечения высоких темпов роста и занятости населения в будущем году объем кредитования экономики коммерческими банками достигнет 450 триллионов сумов.
Глава государства был проинформирован о ходе выполнения поручений по поддержке микро-, малого и среднего бизнеса. С начала года субъектам предпринимательства предоставлено 116 триллионов сумов кредитов, что в 1,4 раза больше, чем годом ранее.
В рамках работы непосредственно в махаллях были поддержаны бизнес-инициативы 89 тысяч человек, которые получили кредиты на 1,1 триллиона сумов. До конца года этот показатель достигнет 100 тысяч человек.
В 2026 году планируется последовательно продолжить работу по сокращению бедности, активному вовлечению населения в предпринимательство. Предусматривается довести объем кредитования микро-, малого и среднего бизнеса до 140 триллионов сумов и поддержать проекты еще 100 тысяч человек.
В завершение Президент подчеркнул, что главной задачей банковско-финансовой политики и впредь должны быть создание для населения и бизнеса стабильной финансовой среды, укрепление доверия к банковской системе и развитие здоровой конкуренции на финансовом рынке.
Ответственным лицам даны дополнительные поручения по сдерживанию инфляции, поддержке предпринимательской инициативы и укреплению макроэкономической стабильности страны.