Куз-қиш мавсумига тайёргарлик, инвестиция ва экспорт бўйича ишларнинг бориши таҳлил қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида ҳудудларда пахта ҳосили йиғими, куз-қиш мавсумига тайёргарлик ҳолати, инвестиция ва экспорт кўрсаткичлари ижроси ҳамда “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасидаги ишлар таҳлили юзасидан кенгайтирилган йиғилиш бўлиб ўтди.
Йиғилишда ҳудудлар кесимида пахта йиғими суръатлари ва мавжуд муаммолар атрофлича кўриб чиқилди.
Бу йил 875 минг гектар майдонга чигит экилиб, 3,7 миллион тонна ҳосил учун шартномалар тузилган. Терим жараёнларига 900 дан ортиқ машина жалб этилди, фермерларга ёқилғи ва ўғит арзонлаштирилган тартибда берилди.
Шу билан бирга, айрим ҳудудларда режадан орқада қолиш ҳолатлари кузатилмоқда. Масалан, Сурхондарё, Хоразм, Фарғона ва Андижон вилоятлари яхши натижа кўрсатаётган бўлса, Самарқанд, Сирдарё ва Навоийда ҳолат қониқарсиз.
Президентимиз қисқа вақт ичида жойларда фавқулодда штаблар тузиб, ҳосилни сифатли йиғиб олиш, фермерларни ўйлантираётган масалаларни тезкор ҳал этиб бориш бўйича кўрсатмалар берди. Масъулларга терилган пахта учун ҳисоб-китоблар ўз вақтида амалга оширилишини таъминлаш топширилди.
Йиғилишда куз-қиш мавсумига тайёргарлик ҳолати ҳам кўриб чиқилди.
Республика бўйича 640 та мактаб ва боғчадан 125 тасида таъмирлаш ишлари ҳали якунланмаган. 9,8 минг кўп қаватли уйнинг қарийб мингтаси тайёр эмас. Жиззах ва Сурхондарёдаги қозонхоналар таъмири ҳам охиригача етказилмаган.
Давлатимиз раҳбари икки ҳафта ичида бу масалаларни ҳал этиш, нимстанция, электр ва сув тармоқларини мавсумга шай ҳолатга келтириш зарурлигини қайд этди.
Шунингдек, бугунги кунда аҳолига 55 минг тонна, шундан 381 та олис қишлоқ ва овулларга 9 минг тонна маҳаллий кўмир етказиб берилган. Аҳолига омборлардаги 27 минг тонна тарқатилмай қолган кўмирни ҳамда куз-қиш мавсумида истеъмолчиларга 330 минг тонна суюлтирилган газни тўлиқ етказиш топширилди. Газ ва электр таъминотида узилишларга йўл қўймаслик учун мутасаддилар шахсан жавобгар экани кўрсатиб ўтилди.
“Яшил макон” дастурининг ижроси муҳокама қилинар экан, бу йил баҳорда экилган 137 миллион кўчатнинг 27,5 миллиони қуриб қолгани танқид қилинди. Сабаби – баҳор ва ёз ўртасида иссиқ кунлар тез келиб қолиши оқибатида экилган кўчатлар унишга улгурмаяпти, уларга одатдагидан 2-3 баробар кўп сув сарфлашга тўғри келмоқда.
Шу муносабат билан дарахтни кузда экишни кўпайтириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди. Бу йилги куз мавсумида 125 миллион туп дарахт ва бута, баҳорда яна 75 миллионта экиш режалаштирилди. Бунда суғориш тизими ва имконияти йўқ жойларга кўчат экмаслик талаб қилиб қўйилди.
Урбанизация жараёни тезлашиб бораётгани шаҳарлар ва вилоят марказларида яшиллик даражасини оширишни тақозо этмоқда. Шаҳарларни “яшил” стандартларга мувофиқ илмий асосда ривожлантириш мақсадида олимлар, урбанистлар ва экологлар иштирокида Тошкент ва Нукус шаҳарлари, барча вилоят марказларининг “яшил” мастер режалари ишлаб чиқилиши белгиланди.
Жорий йил учинчи чораги якуни билан мамлакатимизга жалб қилинган хорижий инвестициялар ҳажми 33,5 миллиард долларга етиши кутилмоқда. Январь-август ойларида экспорт 23 миллиард долларни ташкил этиб, ўтган йилга нисбатан 31 фоизга кўпайди.
Лекин инвестиция ўсиши барча ҳудудларда ҳам бирдек эмас. Айрим ҳудудларда эса экспорт кўрсаткичлари пасайган. Президент мутасаддилардан йил якунигача 7,3 миллиард доллар қўшимча экспортни таъминлаш, сармояларни жалб қилиш ва янги бозорларга чиқиш бўйича аниқ чоралар кўришни талаб қилди.
АҚШ штатлари билан ҳамкорлик йўлга қўйилиши белгиланди. Ҳар бир вилоят муайян штат билан ҳамкорлик ўрнатиб, маҳаллий тадбиркорлар ва хорижий шериклар ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни кенгайтиришига кўмаклашиш зарурлиги қайд этилди.
Йиғилиш якунида Президент барча йўналишларда белгиланган вазифаларни ўз вақтида ва тўлиқ бажариш бўйича кўрсатмалар берди.

Проанализированы ход уборки хлопка, подготовка к осенне-зимнему сезону, выполнение программы «Яшил макон», а также динамика инвестиций и экспорта
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось расширенное совещание, посвященное уборке хлопка, состоянию подготовки к осенне-зимнему сезону, исполнению показателей по инвестициям и экспорту, а также ходу реализации общенационального проекта «Яшил макон».
В ходе обсуждения детально рассмотрены темпы уборки урожая и имеющиеся проблемы на местах.
В этом году хлопчатником засеяно 875 тысяч гектаров земель, заключены договоры на заготовку 3,7 миллиона тонн сырца. Для проведения уборки привлечено свыше 900 машин, фермеры обеспечены горючим и удобрениями по льготным ценам.
Вместе с тем, в ряде регионов фиксируется отставание от графика. Если в Сурхандарьинской, Хорезмской, Ферганской и Андижанской областях результаты признаны удовлетворительными, то в Самаркандской, Сырдарьинской и Навоийской ситуация остается неудовлетворительной. Президент поручил в кратчайшие сроки создать в проблемных районах оперативные штабы, обеспечить качественную уборку урожая и оперативное решение вопросов, волнующих фермеров.
Ответственным структурам дано указание своевременно производить расчеты за собранный хлопок.
Отдельное внимание уделено подготовке к осенне-зимнему сезону.
По всей республике из 640 школ и детских садов 125 до сих пор не отремонтированы. Из 9,8 тысячи многоквартирных домов почти тысяча не готова к сезону. В Джизакской и Сурхандарьинской областях ремонт котельных также не завершен. Глава государства потребовал в течение двух недель полностью устранить недостатки, привести подстанции, электрические и водопроводные сети в готовность.
Доложено, что на сегодняшний день населению поставлено 55 тысяч тонн угля, в том числе 9 тысяч тонн в 381 отдаленный населенный пункт. При этом в хранилищах остается 27 тысяч тонн угля. Президент поручил обеспечить их скорейшую доставку жителям, а также гарантированно поставить потребителям в зимний период 330 тысяч тонн сжиженного газа. Подчеркнуто, что за бесперебойное газо- и электроснабжение ответственные лица несут персональную ответственность.
Отдельно рассмотрены вопросы исполнения программы «Яшил макон». Отмечено, что из 137 миллионов саженцев, высаженных весной, 27,5 миллиона засохли. Причина — раннее наступление жары, из-за чего молодые деревья не успевают прижиться, а на их полив уходит в 2–3 раза больше воды. В связи с этим указано на необходимость расширить осеннюю посадку: в нынешний сезон планируется высадить 125 миллиона деревьев и кустарников, еще 75 миллионов –весной. При этом саженцы не должны высаживаться в местах, где отсутствует система орошения.
Ускорение урбанизационных процессов требует увеличения зеленых зон в городах и областных центрах. Для научно обоснованного развития городов по «зеленым» стандартам поручено с участием учёных, урбанистов и экологов в течение двух месяцев подготовить «зеленые» мастер-планы Ташкента, Нукуса и всех областных центров.
В экономическом блоке совещания отмечено, что по итогам девяти месяцев объем привлеченных иностранных инвестиций достигнет 33,5 миллиарда долларов. За январь-август экспорт составил 23 миллиарда долларов, что на 31 процент больше прошлогоднего показателя.
Вместе с тем рост инвестиций и экспорта наблюдается не во всех регионах, в некоторых областях показатели снизились. Президент потребовал обеспечить до конца года дополнительный экспорт в объеме 7,3 миллиарда долларов, активнее привлекать инвестиции и выходить на новые рынки.
Особо подчеркнуто, что будет налажено сотрудничество с отдельными штатами США. Каждая область установит партнерские связи с конкретным штатом, что позволит расширить прямые контакты между местными предпринимателями и зарубежными партнерами.
В завершение совещания Президент дал конкретные поручения по своевременному и полному выполнению поставленных задач во всех обозначенных направлениях.