Зироат Мирзиёева Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти Бош директори билан учрашув ўтказди
Ўзбекистон Республикасининг Биринчи хоними, «Замин» фонди Васийлик кенгаши раиси Зироат Мирзиёева Нью-Йорк шаҳридаги Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеяси доирасида Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) Бош директори доктор Тедрос Адхан Гебреесус билан учрашув ўтказди.
Зироат Мирзиёева ЖССТ раҳбарига ташкилотнинг дунёда тиббиёт ва соғлиқни сақлашни ривожлантиришга қўшаётган улкан ҳиссаси, Ўзбекистон болалари саратонга қарши дори воситаларидан баҳраманд бўлишини таъминлаш бўйича глобал платформани қўллаб-қувватлагани ва кенгайтиргани учун миннатдорлик билдирди.
Томонлар ҳамкорликни янада фаоллаштиришга, хусусан, болалар саратонини эрта аниқлаш, диагностика ва даволашнинг замонавий усулларини жорий этиш, онкология ва гематология соҳасида мутахассисларни тайёрлаш ва қайта тайёрлаш, шунингдек, болалар ва уларнинг оилаларига реабилитация ва руҳий-ижтимоий ёрдам кўрсатиш имкониятларини кенгайтиришга тайёр эканликларини таъкидладилар.
ЖССТ раҳбари Ўзбекистоннинг соғлиқни сақлаш соҳасидаги ишларига ҳамда муҳим ижтимоий ва экологик лойиҳаларни амалга ошираётган «Замин» фонди фаолиятига юксак баҳо берди.

Зироат Мирзиёева провела встречу с Генеральным директором Всемирной организации здравоохранения
Первая леди Республики Узбекистан, Председатель Попечительского совета Фонда Zamin Зироат Мирзиёева провела встречу с Генеральным директором Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) доктором Тедросом Адханом Гебрейесусом в Нью-Йорке на полях Генеральной Ассамблеи Организации Объединённых Наций.
Зироат Мирзиёева поблагодарила главу ВОЗ за масштабный вклад организации в развитие медицины и здравоохранения в мире, поддержку и расширение глобальной платформы по обеспечению доступа к противораковым препаратам для детей Узбекистана.
Стороны выразили готовность к дальнейшей активизации сотрудничества, в частности, в области раннего выявления детского рака, внедрения современных методов диагностики и лечения, подготовки и переподготовки специалистов в сфере онкологии и гематологии, а также расширения возможностей по оказанию реабилитационной и психосоциальной помощи детям и их семьям.
Глава ВОЗ высоко оценил деятельность Узбекистана в сфере здравоохранения и работу Фонда Zamin, реализующего значимые социальные и экологические проекты.