Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 80-сессиясидаги нутқи
Ҳурматли раис хонимлари!
Ҳурматли Бош котиб жаноблари!
Делегациялар раҳбарлари!
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг юбилей анжумани – 80-сессияси билан cизларни қутлашдан мамнунман.
Бугунги йиғилишимиз шиддат билан ўзгараётган мураккаб глобал вазиятда ўтмоқда. Бу эса Ташкилотимиз фаолияти ва унинг келажагига янгича ёндашувлар билан қарашга чорламоқда.
Ҳозирги кунда дунёда халқаро институтларнинг ўрни ва роли заифлашмоқда, қарама-қаршилик, низо ва урушлар кучаймоқда, технологик ва ижтимоий тенгсизлик кескин ошмоқда, иқтисодий ва гуманитар инқирозлар ортиб бормоқда. Буларнинг ҳаммаси мутлақо янги, хавотирли геосиёсий воқеликни вужудга келтирмоқда.
Биз Бош котиб Антониу Гутерриш Жаноби Олийларининг энг оғир ва ўткир глобал масалаларни муроса билан ҳал этиш учун Ташкилотимизни асосий платформа сифатида сақлаб қолишга қаратилган саъй-ҳаракатларини юксак баҳолаймиз.
Бу борада “БМТ – 80” ташаббусларини тўлиқ қўллаб-қувватлаймиз, Келажак учун пактга қатъий содиқлигимизни тасдиқлаймиз.
Биз замонавий хавф-хатарларга қарши самарали курашиш, ривожланаётган давлатларнинг манфаатларини ҳимоя қилиш мақсадида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Хавфсизлик Кенгашини трансформация қилиш ва унинг таркибини кенгайтириш тарафдоримиз.
Биз Барқарор ривожланиш мақсадларига ҳамоҳанг ҳолда, демократик, ҳуқуқий, ижтимоий ва дунёвий Янги Ўзбекистонни барпо этиш сиёсатини олиб бормоқдамиз. Бунинг учун ортга қайтмас ислоҳотларимизни изчил давом эттиряпмиз.
Устувор мақсадимиз – мамлакатимизда яшаётган ҳар бир оиланинг, ҳар бир фуқаронинг ҳаётини тубдан ўзгартириш, инсон қадри ва фаровонлигини оширишдир.
Сўнгги йилларда Ўзбекистонда камбағаллик даражасини 35 фоиздан 6,6 фоизгача қисқартиришга эришдик. Бунга, аввало, таълим ва илм-фан соҳасини ўзгартириш, инновацион тармоқлар ва технологик саноат корхоналарини барпо этиш, “яшил” энергетика ва транспорт инфратузилмасини модернизация қилиш, кичик бизнесни ҳар томонлама ривожлантириш ва натижада миллионлаб иш ўринлари яратиш орқали эришмоқдамиз.
Мамлакатимизда мактабгача таълим қамрови 27 фоиздан 78 фоизга ошди, ёшларимизнинг олий таълим билан қамрови эса 9 фоиздан 42 фоизга етди. Энг асосийси – ўқитувчи ва устозлик касбининг обрўси ва нуфузини кескин оширишга ҳал қилувчи масала сифатида қарамоқдамиз.
Педагогларнинг ўзаро тажриба ва билим алмашиши учун ягона халқаро платформани яратиш мақсадида Ўзбекистонда Бутунжаҳон профессионал таълим саммитини ўтказишни таклиф этамиз.
Шунингдек, мамлакатимизда илғор соғлиқни сақлаш тизимини яратмоқдамиз. Эртага Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг бош қароргоҳида бизнинг ташаббусимиз билан болалар саратони ва бошқа оғир касалликларга қарши курашга бағишланган юқори даражадаги тадбир ўтказилади. Унга барча хорижий ҳамкорларимизни таклиф этамиз.
Яна бир муҳим йўналиш – гендер сиёсати. Мамлакатимизнинг ижтимоий-сиёсий ҳаёти ва тадбиркорлик соҳасида хотин-қизларнинг ролини бундан буён ҳам мустаҳкамлашни мақсад қилганмиз. Кенг минтақамиз миқёсида эса Осиё хотин-қизлар форумини доимий платформага айлантириб, мунтазам ўтказиб бориш тарафдоримиз.
Яна бир бор таъкидламоқчиман: биз Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш йўлида олган мажбуриятларимизга содиқмиз. 2030 йилга бориб “даромади ўртадан юқори” бўлган мамлакатлар қаторига киришни ният қилганмиз.
Шу мақсадда очиқ ва прагматик сиёсатимизни изчил давом эттирамиз.
Бундан 8 йил муқаддам биз ушбу юксак минбардан туриб, Марказий Осиёни тинчлик, яхши қўшничилик ва шериклик маконига айлантиришга қатъий қарор қилганимизни эълон қилган эдик.
Бугун чуқур мамнуният билан таъкидлаш мумкин: биз бу стратегик мақсадга эришдик. Ёпиқ чегаралар, ҳал этилмаган баҳс ва низолар даври тарихда қолди.
Сўнгги йилларда минтақамизда ўзаро савдо, инвестициялар ва транспорт ташувлари ҳажми беш баробаргача кўпайди. Биз қўшма инвестиция жамғармалари, чегара ҳудудларида савдо ва саноат зоналарини ташкил қиляпмиз, йирик инфратузилма лойиҳаларини амалга оширмоқдамиз.
Марказий Осиё давлат раҳбарлари Маслаҳат учрашувлари минтақавий интеграцияни чуқурлаштириш йўлида самарали механизмга айланганини ҳам умумий ютуғимиз сифатида эътироф этамиз.
Шуни қатъий ишонч билан айтишим мумкинки, бугунги кунда Янги Марказий Осиёни шакллантириш жараёни бошланди.
Минтақамиз ўзининг ҳамжиҳатлиги, барқарорлиги, ўзига хослиги билан халқаро муносабатлар тизимида алоҳида субъект сифатида тобора мустаҳкам ўрин эгалламоқда.
Мақсадларимизга эришиш учун барча хорижий шерикларимиз билан ўзаро манфаатли алоқаларни кенгайтиришга асосий эътибор қаратамиз. Бу борада Бирлашган Миллатлар Ташкилоти тузилмалари билан минтақамизда қатор янги лойиҳа ва дастурларни амалга оширишни таклиф этамиз.
Жумладан, ЭКОСОС ва ЮНКТАД шафелигида Марказий Осиё давлатларининг иқтисодий тараққиёти масалаларига бағишланган халқаро форум ўтказиш, ЮНИДО билан саноатда “яшил” технологиялар минтақавий хабини ташкил этиш, минтақамизда сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, “яшил” макон барпо этиш ҳамда демографик барқарорликка эришиш бўйича дастурларни қабул қилиш ташаббуслари билан чиқамиз.
Шу билан бирга, Бош Ассамблеянинг Марказий Осиё мамлакатларининг минтақавий шериклик ва иқтисодий интеграцияни чуқурлаштиришга қаратилган ҳаракатларини қўллаб-қувватлашга доир резолюциясини қабул қилишни таклиф этамиз.
Глобал ва минтақавий хавфсизлик ва барқарор ривожланиш ҳақида гапирганда, албатта Афғонистон тўғрисида тўхталмаслик мумкин эмас.
Афғон халқининг тинч ва осуда ҳаётга бўлган интилишини қўллаб-қувватлаш учун халқаро ҳамжамиятнинг саъй-ҳаракатларини бирлаштириш зарур. Шуни алоҳида таъкидлашни истардимки, бу давлатнинг яккаланиб қолишига йўл қўймаслик ўта муҳимдир.
Биз Афғонистонда катта иқтисодий ва инфратузилма лойиҳаларини амалга оширмоқчимиз. Ушбу мамлакат орқали халқаро транспорт ва энергетика коридорларини ривожлантириш бўйича Ташкилотимизнинг алоҳида резолюциясини қабул қилишни таклиф этамиз.
Ғазо секторидаги тобора кескин ёмонлашиб бораётган гуманитар инқирозни ҳам эътибордан четда қолдириб бўлмайди. Ҳарбий ҳаракатларни тўхтатиш ва сиёсий музокараларни давом эттиришга чақирамиз. Биз БМТ резолюцияларига мувофиқ,  “икки халқ учун – икки давлат” тамойилини амалга оширишнинг қатъий тарафдоримиз.
Украина атрофидаги вазият ҳам барчамизни жиддий ташвишга солмоқда. Бу муаммони дипломатик йўллар билан ҳал этиш бўйича юқори даражадаги мулоқотлар бошланганини олқишлаймиз.
Марказий Осиёда Глобал аксилтеррор стратегиясини бажариш бўйича самарали ишлар олиб борилмоқда. БМТнинг Терроризмга қарши кураш бошқармаси билан ҳамкорликда Реабилитация ва қайта интеграция масалалари бўйича Минтақавий Кенгаш тузилган. Биз уни Халқаро компетенциялар марказига айлантиришни таклиф этамиз.
Бу тузилма муаммоли ҳудудлардан қайтарилган шахсларни тинч ҳаётга мослаштириш бўйича тажриба алмашиш учун муҳим платформа бўлиб хизмат қилади.
Бундан ташқари, Терроризмга қарши кураш бошқармасининг минтақавий офисини Ўзбекистонда очиш учун зарур шароит яратишга тайёрмиз.
Бугунги таҳдидларга тўла дунёда глобал транспорт тизими нақадар заиф эканлигига амин бўляпмиз. Бу муаммолар, биринчи навбатда, денгизга чиқиш имконияти бўлмаган ривожланаётган давлатларнинг барқарорлигига салбий таъсир кўрсатмоқда.
Халқаро транзит коридорларининг хавфсизлигини таъминлаш ва самарали логистика занжирларини яратиш ўта муҳимдир. Бу борада “Барқарор ривожланиш мақсадлари учун ўзаро транспорт боғлиқлигини мустаҳкамлаш” глобал механизмини жорий этиш вақти келди, деб ҳисоблаймиз.
Шунингдек, тобора ўткир тус олаётган иқлим ўзгариши муаммоларига ҳам алоҳида тўхталмоқчиман. Жумладан, Орол денгизи қуришининг салбий оқибатлари жаҳон ҳамжамиятининг доимий диққат марказида бўлиши лозим. Биз Оролбўйи экотизимини қайта тиклаш бўйича ишларни изчил давом эттиряпмиз.
Сўнгги йилларда денгизнинг қуриган тубида 2 миллион гектар майдонда шўрга чидамли чўл ўсимликлари экилди. 2030 йилгача ушбу ҳудуднинг 80 фоиз қисмида яшил қопламалар ҳосил қилинади.
Яна бир муҳим муаммо – бу сув ресурсларининг тақчиллигидир. Ҳозирда дунё аҳолисининг икки миллиарддан ортиғи тоза ичимлик сувидан фойдаланиш имкониятига эга эмас.
Биз мамлакатимизда Сувни тежаш бўйича бутунжаҳон форумини ўтказишни режалаштирганмиз. Мазкур анжуман якунлари бўйича Сув инқирозини барқарор тараққиёт учун жиддий таҳдид сифатида белгилаш мўлжалланмоқда. Бу борада глобал даражада инновация технологияларини жорий этиш учун алоҳида “йўл харитаси”ни қабул қилиш ниятидамиз.
Экологик ўзгаришларнинг яна бир салбий кўриниши – иқлим миграциясининг кучайиб бораётганидир. Афсуски, ушбу йўналишда аниқ халқаро механизмлар ва ҳуқуқий база ҳанузгача яратилмаган. Биз бу жиддий масалада кенг халқаро шериклик ва мувофиқлаштирилган сиёсат юритиш бўйича Глобал пакт қабул қилиш тарафдоримиз.
Мамлакатлар ўртасида рақамли ривожланиш ва сунъий интеллектдан фойдаланишда тенгсизликнинг олдини олиш жуда муҳим аҳамиятга эга.
Соғлиқни сақлаш, таълим ва маданият соҳаларида сунъий интеллектнинг амалий ечимлари ва моделларини беғараз алмашишга қаратилган Халқаро ҳамкорлик механизми яратишни таклиф этамиз.
Яна бир устувор масалага алоҳида тўхталмоқчиман.
Эртанги кунимиз, дунёнинг тақдири ва фаровонлиги ўсиб келаётган ёш авлод қўлида. Ёшларимизнинг қалби ва онгига тинчлик, гуманизм ва дўстлик, ўзаро ишонч ва ҳурмат каби олижаноб ғояларни сингдириш долзарб вазифамиздир.
Бу борада “Жаҳон ёшларининг тинчлик сари ҳаракати”ни таъсис этиш ва унинг қароргоҳини Ўзбекистонда жойлаштириш таклифини илгари сурамиз. Биз жамиятимиздаги бағрикенглик сиёсатини изчил амалга оширмоқдамиз.
Шу билан бирга, ислом маърифати ғояларини чуқур ўрганиш ва дунёга тарғиб этиш бўйича саъй-ҳаракатларимизни фаол давом эттирамиз. Яқин ойларда кенг минтақамиз учун ноёб бўлган Ислом цивилизацияси марказини очамиз.
Буюк аждодларимиз – мутафаккир алломалар Имом Бухорий, Имом Термизий, Имом Мотуридийнинг бой маънавий ва илмий меросининг алоҳида тақдимотини Бирлашган Миллатлар Ташкилотида ўтказиш ниятидамиз.
Янги Ўзбекистон барча давлатлар билан ўзаро ҳамжиҳатлик, очиқ мулоқот ва яқин шериклик тарафдоридир. Биз халқлар, маданиятлар ва цивилизациялар ўртасидаги мулоқотни мустаҳкамлаш, умумбашарий мақсадларни рўёбга чиқариш йўлида ўз ҳиссамизни қўшишга доим тайёрмиз.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на 80-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций
Уважаемая госпожа Председатель!
Искренне рад поздравить вас с юбилейной, восьмидесятой сессией Генеральной ассамблеиООН.
Нынешнее заседание проходит в условиях стремительно меняющейся, сложной глобальной обстановки, и это требует нового взгляда и подходов к деятельности и будущему нашей Организации.
Сегодня мы наблюдаем ослабление роли международных институтов, нарастание в мире противоречий, конфликтов и войн, а также резкий рост технологического и социального неравенства, обострение экономических и гуманитарных кризисов. Всё это формирует совершенно новую, тревожную геополитическую реальность.
Мы высоко ценим усилия Генерального секретаря Антониу Гутерриша по сохранению в этих условиях ООН как главной платформы для достижения компромиссных решений сложных и острых глобальных вопросов.
В этой связи полностью поддерживаем инициативы «ООН-80» и подтверждаем свою твердую приверженность Пакту во имя будущего.
Наряду с этим мы выступаем за трансформацию и расширение состава Совета Безопасности ООН с целью более эффективной борьбы с современными вызовами и угрозами, защиты интересов развивающихся государств.
Мы последовательно продолжаем реализацию нашей политики строительства демократического, правового, социального и светского государства – Нового Узбекистана, осуществляя необратимые реформы в полном соответствии с Целями устойчивого развития.
Нашей главной целью является коренное изменение жизни каждой семьи, каждого гражданина, проживающего в нашей стране, обеспечение интересов человека, его достоинства и благополучия.
За последние годы нам удалось снизить уровень бедности в Узбекистане с 35 процентов до 6,6 процента. Мы достигаем таких результатов прежде всего за счет реформирования сферы образования и науки, создания инновационных отраслей и технологических промышленных предприятий, развития «зеленой» энергетики и модернизации инфраструктуры транспорта, всесторонней поддержки малого бизнеса и, как следствие, создания миллионов рабочих мест.
В нашей стране охват дошкольным образованием увеличился с 27 до 78 процентов, а высшим образованием – с 9 до 42 процентов.
Самое главное, повышение престижа профессии учителя и наставника остается для нас важнейшим вопросом.
В целях создания единой международной платформы для обмена опытом и знаниями педагогов предлагаем провести в Узбекистане Всемирный саммит профессионального образования.
Наряду с этим мы создаем в стране передовую систему здравоохранения.
Завтра здесь, в штаб-квартире Организации Объединенных Наций по нашей инициативе состоится мероприятие высокого уровня, посвященное вопросам борьбы с детским раком и другими тяжелыми заболеваниями, и мы приглашаем всех наших зарубежных партнеров принять в нем участие.
Еще одно важное направление – гендерная политика. Мы намерены и далее повышать роль женщин в общественной, политической и деловой жизни страны. Выступаем за регулярное проведение Форума женщин Азии в масштабах всего нашего обширного региона, превратив его в постоянную платформу.
Хочу ещё раз подчеркнуть: наша приверженность достижению Целей устойчивого развития остаётся непоколебимой.
К 2030 году намерены войти в число стран с «доходом выше среднего». Мы последовательно продолжим нашу открытую и прагматичную политику для достижения этой цели.
Восемь лет назад с этой высокой трибуны мы заявили о твёрдой решимости трансформировать Центральную Азию в пространство мира, добрососедства и партнёрства.
И сегодня с глубокой удовлетворенностью можно констатировать: мы достигли этой стратегической цели. Эпоха закрытых границ, нерешенных споров и конфликтов ушла в прошлое.
За последние годы объемы взаимной торговли, инвестиций и транспортных перевозок в нашем регионе увеличились в пять раз. Мы создаем совместные инвестиционные фонды, зоны приграничной торговли и промышленной кооперации, реализуем крупные инфраструктурные проекты.
Считаем также нашим общим достижением, что Консультативные встречи глав государств Центральной Азии стали эффективным механизмом углубления региональной интеграции.
Могу с уверенностью сказать, что сегодня начался процесс формирования Новой Центральной Азии. Благодаря своей сплоченности, стабильности и растущей региональной идентичности она занимает всё более прочное место в системе международных отношений как самостоятельный субъект.
Для достижения этих целей мы намерены уделять первоочередное внимание расширению взаимовыгодных связей со всеми нашими зарубежными партнёрами.
В этом направлении предлагаем реализовать совместно со структурами Организации Объединённых Наций ряд новых проектов и программ в нашем регионе. В частности: провести под эгидой ЭКОСОС и ЮНКТАД международный форум, посвящённый вопросам развития экономик государств Центральной Азии; создать совместно с ЮНИДО региональный хаб по «зелёным» технологиям в промышленности; принять программы по рациональному использованию водных ресурсов в нашем регионе, формированию «зелёного» пространства и обеспечению демографической устойчивости.
Кроме того, предлагаем принять резолюцию Генеральной Ассамблеи ООН в поддержку усилий стран Центральной Азии, направленных на углубление регионального партнёрства и экономической интеграции.
Говоря о глобальной и региональной безопасности и устойчивом развитии, невозможно не затронуть вопрос об Афганистане.
Для поддержки стремления афганского народа к мирной и спокойной жизни необходимо объединить усилия международного сообщества. Особо хотел бы подчеркнуть, что крайне важно не допустить изоляции этой страны.
Мы планируем осуществить в этой стране крупные экономические и инфраструктурные проекты. Предлагаем принять отдельную резолюцию ООН о развитии через территорию этой страны международных транспортных и энергетических коридоров.
Нельзя оставлять без внимания и резко усугубляющийся гуманитарный кризис в секторе Газа. Призываем к прекращению военных действий и продолжению политических переговоров. Мы решительно выступаем за реализацию принципа «два государства для двух народов» в соответствии с резолюциями ООН.
Серьёзную обеспокоенность у всех нас вызывает и ситуация вокруг Украины. Мы приветствуем начало диалога на высоком уровне по её урегулированию дипломатическими средствами.
В Центральной Азии ведётся эффективная работа по реализации Глобальной контртеррористической стратегии.
В сотрудничестве с Контртеррористическим управлением ООН создан Региональный экспертный совет по вопросам реабилитации и реинтеграции. Предлагаем преобразовать этот Совет в Международный центр компетенций. Он послужит важной платформой для обмена опытом по адаптации к мирной жизни лиц, возвращённых из проблемных зон.
Готовы также создать все условия для открытия в Узбекистане регионального офиса Контртеррористического управления ООН.
Мы всё больше убеждаемся, насколько уязвима глобальная транспортная система в нынешнем нестабильном и полном угроз мире.
Данные проблемы оказывают крайне негативное воздействие на стабильность прежде всего развивающихся государств, не имеющих выхода к морю. Очень важно обеспечить безопасность международных транзитных коридоров и создать эффективные логистических поставок.
Мы считаем, что настало время внедрить глобальный механизм «Укрепление взаимной транспортной связанности во имя достижения Целей устойчивого развития».
Хочу также отдельно остановиться на проблеме изменения климата, которая приобретает всё более острый характер. В частности, негативные последствия высыхания Аральского моря должны постоянно находиться в центре внимания мирового сообщества.
Мы проводим активную работу по восстановлению экосистемы Приаралья. За последние годы на высохшем дне Аральского моря осуществлены посадки солеустойчивых пустынных растений общей площадью 2 миллиона гектаров. К 2030 году до 80 процентов всей территории будут покрыты зелёными насаждениями.
Ещё одна важная проблема – это дефицит водных ресурсов. В настоящее время более двух миллиардов человек в мире не имеют доступа к чистой питьевой воде.
Мы планируем провести в нашей стране Всемирный форум по водосбережению. По его итогам планируется определить водный кризис как серьезную угрозу устойчивому развитию. Намерены принять «дорожную карту» по внедрению инновационных технологий на глобальном уровне.
Еще одно негативное проявление экологических изменений – усиление климатической миграции. К сожалению, до сих пор отсутствуют конкретные международные механизмы и правовая база в этом направлении.
Мы выступаем за принятие Глобального пакта о широком международном партнерстве и проведении скоординированной политики по этому серьёзному вопросу.
Чрезвычайно важное значение имеет устранение разрыва между странами в цифровом развитии и использовании искусственного интеллекта. Предлагаем создать Международный механизм сотрудничества для безвозмездного обмена практическими решениями и моделями искусственного интеллекта в сферах здравоохранения, образования и культуры.
Хотел бы остановиться на еще одном приоритетном вопросе.
Завтрашний день, судьба и благополучие мира находятся в руках подрастающего поколения. Наша актуальная задача – привить сознанию молодежи благородные идеи мира, гуманизма и дружбы, взаимного доверия и уважения.
В связи с этим выдвигаем предложение об учреждении Всемирного движения молодежи за мир и размещении его штаб-квартиры в Узбекистане.
Мы последовательно реализуем политику толерантности в нашем обществе. Вместе с тем мы активно продолжим глубокое изучение и широкую популяризацию во всем мире идей просвещенного ислама.
В ближайшие месяцы откроем уникальный для нашего обширного региона Центр исламской цивилизации.
Намерены провести в Организации Объединенных Наций специальную презентацию богатого духовного и научного наследия наших великих предков – мыслителей и ученых Имама Бухари, Имама Термези и Имама Матуриди.
Новый Узбекистан выступает за солидарность, открытый диалог и тесное сотрудничество со всеми государствами мира.
Мы готовы внести свой вклад в укрепление диалога между народами, культурами и цивилизациями, достижение целей человечества.