Ўзбекистон Президенти Жаҳон банки билан стратегик ҳамкорлик дастурини кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
Нью-Йорк шаҳрига амалий ташриф доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Жаҳон банки гуруҳи президенти Ажай Банга билан учрашуви бўлиб ўтди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Ажай Бангани банк фаолиятидаги ривожланаётган мамлакатларнинг иқтисодий ўсишини қўллаб-қувватлашга қаратилган муваффақиятли ислоҳотлар билан табриклади.
Ўз навбатида, Жаҳон банки раҳбари мамлакатимизда Янги Ўзбекистонни барпо этиш бўйича амалга оширилаётган кенг кўламли ўзгаришлар натижаларини юқори баҳолади.
Жаҳон банки гуруҳи билан стратегик шерикликни янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Кейинги йилларда ушбу глобал молиявий институт билан, энг аввало, ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар доирасидаги устувор дастур ва лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш ва илгари суришда ҳамкорликда юксак даражага эришилгани мамнуният билан қайд этилди.
Мамлакатимиз банкнинг Европа ва Марказий Осиёдаги энг йирик ҳамкорларидан биридир. Қўшма лойиҳалар портфели 14 миллиард доллардан ошди. Тошкентда Жаҳон банкининг минтақавий офиси очилди. Яқинда Наманган шаҳрида ўтган «Камбағалликдан фаровонлик сари» III халқаро форуми якунлари юксак баҳоланди.
Давлатимиз раҳбари амалдаги Шериклик дастурида асосий эътиборни барқарор ўсишни таъминлашга, лойиҳаларни жадал, сифатли ва самарали амалга оширишга қаратиш муҳим эканини таъкидлади.
Камбағалликка қарши курашиш, хотин-қизлар ва ёшлар учун иш ўринлари яратиш, янги «Намунали маҳалла» модели асосида ҳудудларни комплекс ривожлантириш, қишлоқ инфратузилмаси, хусусий сектор лойиҳаларини қўллаб-қувватлашни кенгайтириш, давлат активларини хусусийлаштириш масалаларида экспертлик кўмаги, иқтисодиётни карбонсизлаштириш ва молия соҳасини трансформация қилиш стратегиясини амалга ошириш каби йўналишлар устувор этиб белгиланди.
Банк Марказий Осиё минтақасидаги стратегик инфратузилмавий лойиҳаларни илгари суришда иштирок этиши муҳимлиги қайд этилди.

Президент Узбекистана выступил за расширение программы стратегического сотрудничества со Всемирным банком
В рамках программы рабочего визита в город Нью-Йорк состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с президентом Группы Всемирного банка Аджаем Бангой.
В начале беседы лидер нашей страны поздравил Аджая Бангу с успешными реформами по трансформации деятельности Банка, нацеленными на поддержку экономического роста развивающихся стран.
В свою очередь, глава Всемирного банка дал высокую оценку результатам проводимых в нашей стране масштабных преобразований по строительству Нового Узбекистана.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения стратегического партнерства с Группой Всемирного банка.
С удовлетворением отмечен достигнутый за последние годы высокий уровень взаимодействия с данным глобальным финансовым институтом, прежде всего в поддержке и продвижении приоритетных программ и проектов в рамках социально-экономических реформ.
Наша страна – один из крупнейших партнеров Банка в Европе и Центральной Азии. Портфель совместных проектов превысил 14 миллиардов долларов. В Ташкенте открыт региональный офис Всемирного банка. Высоко оценены итоги состоявшегося недавно III Международного форума «От бедности к процветанию» в городе Намангане.
Глава нашего государства отметил важность фокусирования нынешней Программы партнёрства на обеспечении устойчивого роста, ускоренной, качественной и результативной реализации проектов.
В качестве приоритетов определены такие направления, как борьба с бедностью, создание рабочих мест для женщин и молодёжи, комплексное развитие регионов по новой модели «Образцовая махалля», сельской инфраструктуры, расширение поддержки проектов частного сектора, экспертное содействие в вопросах приватизации государственных активов, реализация стратегии декарбонизации экономики и трансформации финансового сектора.
Подчеркнута важность участия Банка в продвижении стратегических инфраструктурных проектов в регионе Центральной Азии.