Хоразм вилоятидаги ишлар ҳолати ва янги лойиҳалар кўриб чиқилди
Давлатимиз раҳбарига Хоразм вилоятида ислоҳотлар натижадорлиги ва янги режалар юзасидан ахборот берилди.
Табиий ресурслари чекланган бу ҳудуд иқтисодиёти таркибий ўзгаришлар орқали ривожлантирилмоқда. Сўнгги саккиз йилда 2 миллиард доллар инвестиция киритилиб, 25 мингдан ортиқ саноат корхоналари очилган. Ишлаб чиқариш ҳажми 2,2 карра ошган. Бугун вилоятда тўқимачилик, автомобилсозлик, электр техникаси, озиқ-овқат ва қурилиш материаллари саноати бор.
Тошсоқа магистрал канали қайта тиклангани натижасида Хоразм учун ўта муҳим бўлган суғориш тизими яхшиланди. Амударё устида янги кўприк қурилиши вилоят аҳолисининг узоғини яқин қилди.
Саккиз йилда вилоятда 660 та кўп қаватли турар жой барпо этилиб, 21 минг оила янги уйли бўлди. 4 минг 751 километр ичимлик суви ва 206 километр канализация тармоғи қурилди, 580 минг аҳоли илк бор марказлашган ичимлик сувидан баҳраманд бўлди.
Жорий йил бошидан бери 100 минг эҳтиёжманд аҳоли иш билан таъминланди. Камбағаллик даражаси январдаги 12 фоиздан 6,8 фоизга тушиб, энг яхши кўрсаткич бўлди.
Бундай ишларни янада кенгайтириш мақсадида Хоразм вилоятида ҳам “Ислоҳотлар штаби” тузилди. Тақдимотда тадбиркорларнинг таклифлари асосида ишлаб чиқилган янги лойиҳалар ҳақида ахборот берилди.
Масалан, Жанубий Кореянинг 100 миллион доллар инвестицияси ҳисобидан Урганч туманида чиқинди ёқиш орқали электр энергияси олиш лойиҳаси мўлжалланган.
Австралия компанияси 820 миллион доллар инвестиция киритиб, Тупроққалъа туманида 600 минг тонна экологик тоза авиация ёқилғиси ва 50 минг тонна “яшил дизель” ишлаб чиқариш таклифини билдирган. Корхона эҳтиёжи учун 5,5 минг гектарда 4 гигаватт қуёш панеллари ўрнатилиши кўзда тутилган.
Шунингдек, Словакия корхонаси 170 миллион доллар ҳисобига Тупроққалъа туманида 5 минг гектарда рапс етиштириб, биоёқилғи ишлаб чиқариш заводи қуришни режалаштирган.
Умуман, Хоразмда 2 миллиард 400 миллион долларлик янги лойиҳалар тайёрланган. Шунингдек, шаҳар ва туманларнинг қўшимча имкониятлари ҳисобидан яна 86 миллион долларлик истиқболли лойиҳа ва ташаббуслар шакллантирилган.
Давлатимиз раҳбари инвесторларга қулайлик яратиб, лойиҳаларни жадаллаштириш бўйича топшириқлар берди.
Вилоятдаги саноат зоналаридан тўла фойдаланилмаётгани кўрсатиб ўтилди. Инфратузилма ва ер тоифаси масаласини ҳал қилиб, 100 дан зиёд лойиҳаларни ишга тушириш зарурлиги айтилди. Хоразмнинг жойлашувидан келиб чиқиб, саноат йўналишларини пухта режалаштириш, бунга вилоятнинг ички салоҳиятини тўлиқ сафарбар қилиш кераклиги таъкидланди.
Тадбиркорликни ривожлантириш, яширин иқтисодиёт улушини қисқартириш масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди.

Доложено о состоянии дел и планах в Хорезмской области
Главе нашего государства представлена информация о результативности реформ и планах развития Хорезмской области.
Несмотря на ограниченность природных ресурсов, экономика области развивается благодаря структурным преобразованиям. За последние восемь лет привлечено 2 миллиарда долларов инвестиций, открыто свыше 25 тысяч промышленных предприятий, объем производства вырос в 2,2 раза. Сегодня в Хорезме успешно работают предприятия текстильной, автомобильной, электротехнической, пищевой и строительной отраслей.
Восстановление Ташсакинского магистрального канала значительно улучшило систему орошения, жизненно важную для области. Новый мост через Амударью сократил расстояния и сделал передвижение для жителей более удобным.
За восемь лет в регионе построено 660 многоквартирных домов, новое жилье получили 21 тысяча семей. Проложено 4 751 километр водопроводных и 206 километров канализационных сетей, впервые централизованной питьевой водой обеспечены 580 тысяч человек.
С начала года трудоустроено 100 тысяч малообеспеченных граждан. Уровень бедности снизился с 12 процентов в январе до 6,8 процента – это лучший показатель по стране.
Для дальнейшего расширения этой работы в области создан штаб реформ. На презентации также были представлены новые проекты, подготовленные на основе предложений предпринимателей.
Так, в Ургенчском районе планируется реализация проекта по производству электроэнергии за счет сжигания отходов с участием инвестиций из Южной Кореи в размере 100 миллионов долларов.
Австралийская компания выразила готовность вложить 820 миллионов долларов в строительство завода по выпуску 600 тысяч тонн экологически чистого авиационного топлива и 50 тысяч тонн «зеленого дизеля» в Тупраккалинском районе. Для обеспечения предприятия энергией предполагается установка солнечных панелей мощностью 4 гигаватта на площади 5,5 тысячи гектаров.
Кроме того, словацкая компания планирует инвестировать 170 миллионов долларов в выращивание рапса на 5 тысячах гектаров и строительство завода по производству биотоплива в том же районе.
В целом по Хорезму подготовлены новые проекты на сумму 2,4 миллиарда долларов, а также дополнительные перспективные инициативы и проекты на 86 миллионов долларов за счет внутренних резервов городов и районов.
Президент дал поручения создать все условия для инвесторов и ускорить реализацию проектов. Отмечено, что промышленные зоны региона используются не в полной мере. Подчеркнута необходимость решения вопросов инфраструктуры и землепользования для запуска более 100 новых проектов.
Исходя из выгодного географического положения Хорезма, глава государства подчеркнул важность грамотного планирования промышленных направлений и мобилизации внутреннего потенциала области. Также были затронуты вопросы развития предпринимательства и сокращения теневой экономики.