Молиявий технологияларни ривожлантириш чоралари муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 10 сентябрь куни молиявий технологиялар соҳасини ривожлантириш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди.
Бугунги кунда дунёда молиявий технологиялар бозори тез суръатда ривожланяпти. Унинг ҳажми бу йил 300 миллиард доллардан, 2030 йилга бориб, 600 миллиард доллардан ошиши кутилмоқда.
Юртимизда ҳам мазкур йўналишда катта имкониятлар бор. 2018 йилда FinTech корхоналари 24 та бўлган бўлса, ҳозирги кунда 103 тага етган. Жорий йил маҳаллий корхоналаримиз 260 миллион доллардан зиёд хорижий инвестиция жалб қилган. Бу кўрсаткич ўтган йилга нисбатан 4 баробар кўп.
Ўзбекистон Президентининг тадбиркорлар билан очиқ мулоқотида 1 мингта стартапни қўллаб-қувватлаш, “Open banking” тизимини жорий қилиш, молиявий технологияларни ривожлантириш бўйича беш йиллик стратегия ишлаб чиқилиши айтилган эди. Тақдимотда мутасаддилар шу борадаги режалар ва таклифлар юзасидан ахборот берди.
Стратегияни пухта ишлаб чиқиш учун, аввало, меъёрий-ҳуқуқий база, молиявий технологияларнинг ҳозирги ҳолати, инфратузилма ва кадрлар масаласи таҳлил қилинмоқда. Сингапурлик экспертлар жалб этилиб, халқаро тажриба ўрганилмоқда. Шу асосда бу соҳадаги миллий тамойиллар шакллантирилади, институционал архитектура ва идоралараро ҳамкорлик тартиби белгиланади. Якуний мақсад барқарор, инклюзив ва рақобатбардош молиявий хизматлар экотизимини яратишдир.
Бугунги кунда молия бозорини сунъий интеллект ва блокчейн технологияларисиз ривожлантириб бўлмайди. Таҳлилларга кўра, булар орқали банклар даромадини 20 фоизга, молиявий хизматлар ҳажмини 30 фоизга ошириб, хавфларни 15 фоизга камайтириш мумкин.
Давлатимиз раҳбари банкларнинг технологик имкониятларини кенгайтириб, улардаги рақамли хизматларни кўпайтириш, финтех соҳасидаги компаниялар ва стартапларни тизимли қўллаб-қувватлаш, ахборот технологиялари инфратузилмасини ривожлантириш зарурлигини таъкидлади.
Соҳада муваффақият мезонларини аниқлаш ва бошқариш мақсадида Марказий банкда Финтех офиси фаолиятини йўлга қўйиш бўйича вазифалар белгиланди. Стартаплар акселерацияси, янги ғоялар ва инвестицияларга шароит яратиш учун инновацион хаб ташкил қилиниши маъқулланди. Бу чора-тадбирлар келгусида Ўзбекистоннинг минтақавий финтех марказига айланишига хизмат қилади.

Обсуждены меры по развитию сферы финтеха
Президент Шавкат Мирзиёев 10 сентября ознакомился с предложениями по развитию сферы финансовых технологий.
Сегодня мировой рынок финтеха стремительно растет. Его объем в этом году превысил 300 миллиардов долларов, а к 2030 году ожидается более 600 миллиардов.
В Узбекистане также открываются большие возможности. Если в 2018 году в стране насчитывалось всего 24 финтех-компании, то сегодня их уже 103. В этом году отечественные предприятия привлекли свыше 260 миллионов долларов иностранных инвестиций, что в четыре раза больше, чем в прошлом году.
В ходе открытого диалога Президента с предпринимателями было заявлено о поддержке тысячи стартапов, внедрении системы «open banking» и разработке пятилетней стратегии развития финтеха. На презентации ответственные лица доложили о планах и предложениях в этом направлении.
Для выработки стратегии развития финтеха проводится анализ правовой базы, текущего состояния отрасли, инфраструктуры и кадрового потенциала. С привлечением экспертов из Сингапура изучается международный опыт. На этой основе будут сформированы национальные принципы, определена институциональная архитектура и механизмы межведомственного взаимодействия. Конечная цель – создание устойчивой, инклюзивной и конкурентоспособной экосистемы финансовых услуг.
Современный финансовый рынок невозможно развивать без искусственного интеллекта и технологий блокчейна. По оценкам экспертов, их использование способно увеличить доходы банков на 20 процентов, объем финансовых услуг – на 30 процентов, при этом снизив риски на 15 процентов.
Глава государства подчеркнул необходимость расширять технологические возможности банков, увеличивать долю цифровых сервисов, системно поддерживать финтех-компании и стартапы, а также развивать инфраструктуру информационных технологий.
Определены задачи по организации деятельности Финтех-офиса в Центральном банке для определения и управления критериями успешности. Одобрены планы по учреждению инновационного хаба для акселерации стартапов, внедрения новых идей и привлечения инвестиций. Подчеркнуто, что эти меры будут способствовать превращению Узбекистана в региональный центр финтеха.