Янги ерости автомобиль йўли очилди,Ислом цивилизацияси марказида эса қурилиш якунланмоқда
Президент Шавкат Мирзиёев 29 август куни Тошкент шаҳрида амалга оширилган бунёдкорлик ишлари билан танишди.
Ҳар йили халқимиз Мустақиллик байрамига яхшилик ва янгиликлар билан қадам қўймоқда. Бу йил ҳам юртимиз манзилларида кўплаб иқтисодий-ижтимоий иншоотлар фойдаланишга топширилди, айримларида қурилиш ишлари якунланмоқда.
Давлатимиз раҳбари дастлаб Янги Ўзбекистон кўчасида барпо этилган ерости автомобиль йўлини кўздан кечирди.
Йўл инфратузилмасини ривожлантириш ва транспортлар ҳаракатига қулайлик яратиш – мунтазам жараён. Бу, айниқса, аҳоли сони ошиб, ҳудуди кенгайиб бораётган Тошкент учун долзарб масала.
Хусусан, сўнгги йилларда Янги Ўзбекистон кўчасида истироҳат боғи, уй-жойлар, университет ва Олимпия шаҳарчаси қурилди. Бу кўча келгусида Янги Тошкент шаҳрига олиб борувчи асосий йўллардан бири бўлади.
Шу боис, Янги Ўзбекистон кўчаси бўйлаб узунлиги 468, кенглиги 25 метр бўлган ерости автомобиль йўли барпо этилди. У соатига 10 мингдан зиёд автомобилни ўтказиш имкониятига эга.
Туннелнинг усти яшил ҳудудга айлантирилиб, “Янги Ўзбекистон” боғи билан Олимпия шаҳарчаси ўртасида пиёдаларнинг хавфсиз ҳаракатланиши таъминланди.
Шунингдек, мазкур йўналишда лойиҳалаштирилган метро йўли учун туннель ва бекат ҳам қурилди.
Айтиш жоизки, юртимизда амалга оширилаётган ҳар бир лойиҳада экологик жиҳатлар алоҳида инобатга олинади. Янги Ўзбекистон кўчасида барпо этилган ерости автомобиль йўли машиналарнинг вақт сарфини 2 баробарга қисқартириб, кунига 1 тонна ёнилғи иқтисод қилинишига ва атмосферага чиқариладиган зарарли газлар миқдори 2 тоннага камайишига сабаб бўлади.
Давлатимиз раҳбари ерости автомобиль йўлининг замонавий стандартлар асосида ташкил этилганига эътибор қаратди. Бу каби равон йўллар халқимизга қулайлик яратиб, туризм ривожига ҳисса қўшиши қайд этилди.
Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказида ҳам қурилиш жадал давом этмоқда.
Мазкур улкан ва ноёб лойиҳа Ўзбекистон Президентининг 2017 йил 23 июндаги қарорига биноан бошланиб, 2018 йилги Рамазон ҳайити куни унга пойдевор қўйилган эди. Бугунги кунда бунёдкорлик ишлари якуний босқичга кирган.
Президент Шавкат Мирзиёев марказга ҳам ташриф буюриб, сўнгги пардозлаш ва жиҳозлаш ишларини кўздан кечирди.
Маҳобатли иншоот қадимги меъморий обидаларимиз шаклида бунёд этилмоқда. Миллий гумбаз ва пештоқлар, нақшларнинг ажойиб уйғунлиги унга алоҳида кўрк бағишлаган. Мажмуанинг тўрт томонида баландлиги 34 метрли пештоқлар, ўртада 65 метрли гумбаз қурилган.
Марказнинг энг асосий қисмида Қуръони Карим зали бунёд этилмоқда. Бу ерда мусулмон дунёсининг маънавий дурдонаси – қадимий Усмон Мусҳафи жойлаштирилади. Шунингдек, сомонийлар, қорахонийлар, хоразмшоҳлар, Ўзбекхон, темурийлар ва бошқа тарихий сулолалар даврида битилган муқаддас китобимиз нусхалари ва уларнинг эски ўзбек тилидаги таржималари қўйилади. Жаҳондаги энг нодир қўлёзма Қуръонлардан намуналар ҳам ўрин олади.
Президентимиз ушбу залдаги сўнгги пардозлаш ишларини кўриб, мутасаддиларга ўз тавсияларини берди.
Марказда 460 ўринли анжуманлар зали ҳам қуриб битказилди. Бу ерда турли халқаро учрашувлар, анжуманлар ўтказиш учун барча шароит яратилган, энг сўнгги русумдаги техника воситалари билан жиҳозланган.
– Ўзбекистон улуғ тарихга эга. Буюк аждодларимиз томонидан яратилган илмий ва маданий мерос инсоният тарихида ўчмас из қолдирган. Улар билан дунё ҳамжамиятини хабардор қилишда ушбу марказнинг ўрни беқиёс бўлишига ишонаман, – деди Шавкат Мирзиёев.
Мажмуада “Исломдан аввалги цивилизациялар”, “Биринчи Ренессанс даври”, “Иккинчи Ренессанс даври”, “Ўзбекистон XX асрда”, “Янги Ўзбекистон – янги Ренессанс” каби бўлимлар ташкил этилади. Мазкур даврлар тарихи турли ашёлар, қўлёзма манбалар, суратлар ва мультимедиа воситалари орқали намойиш этилган. Хоразмий, Фарғоний, Форобий, Беруний, Ибн Сино, Бурҳониддин Марғиноний, Маҳмуд Замаҳшарий, Мирзо Улуғбек, Алишер Навоий, Бобур Мирзо, Али Қушчи каби аллома ва мутафаккирларнинг серқирра фаолияти ҳақида маълумот берилган. Имом Бухорий, Имом Термизий, Ҳаким Термизий, Абу Мансур Мотуридий, Абу Муин Насафий, Қаффол Шоший, Абдулхолиқ Ғиждувоний, Нажмиддин Кубро, Баҳоуддин Нақшбанд, Хўжа Аҳрор Валий каби уламоларнинг ислом маърифатига қўшган ҳиссаси атрофлича ёритилган.
Айни вақтда мажмуада Бибихоним, Хонзодабегим, Гавҳаршодбегим, Гулбаданбегим, Нодирабегим, Увайсий, Анбар Отин каби тарихимизда чуқур из қолдирган машҳур аёлларнинг илм-маърифат ҳомийси сифатидаги фаолияти ҳам ўз ифодасини топган.
Марказда улуғ аждодларимиз меросини чуқур тадқиқ қилиш, уни бугунги куннинг ўткир муаммоларига жавоб бера оладиган ҳаётбахш кучга айлантириш зарурлиги таъкидланди. Бунинг учун Ўзбекистон халқаро исломшунослик академияси, Имом Бухорий, Имом Термизий, Имом Мотуридий номидаги ва бошқа халқаро илмий-маърифий ташкилотлар билан ҳамкорлик йўлга қўйилади, замонавий таҳдидларга муносиб илмий жавоблар топилади.
Давлатимиз раҳбари марказдаги бунёдкорликни юқори баҳолаб, унинг фаолиятини тўғри ташкил этиш, маъно-мазмунини бойитиб бориш юзасидан кўрсатмалар берди.
– Саккиз йил давомида бу ерда катта меҳнат қилинди. Шундай салобатли ва чуқур мазмунли марказ қурдик. Бу ерга келадиган меҳмонлар халқимизнинг бой тарихи, аждодларимиз билим ва тафаккурига тан беради, ўзига катта маънавий қувват олади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз марказга туташ ҳудудда барпо этилган савдо ва хизмат кўрсатиш иншоотлари билан ҳам танишди. Бу келгусида туризмни ривожлантиришда муҳим ўрин тутади.

Открыт новый автомобильный тоннель, завершается строительство Центра исламской цивилизации
Президент Шавкат Мирзиёев 29 августа ознакомился с проведенной в городе Ташкенте созидательной работой.
Каждый год наш народ встречает праздник независимости добрыми делами и новшествами. В нынешнем году в стране сдано в эксплуатацию множество социально-экономических объектов, на некоторых из них строительные работы близятся к завершению.
Глава государства сначала ознакомился с автомобильным тоннелем, построенным на улице Новый Узбекистан в Ташкенте.
За последние годы на улице Новый Узбекистан появились парк, жилые комплексы, университет и Олимпийский городок. В перспективе эта улица станет одной из основных магистралей, ведущих в Новый Ташкент.
Строительство Центра исламской цивилизации в Узбекистане также выходит на завершающий этап.
Масштабный и уникальный проект центра был инициирован постановлением Президента Узбекистана от 23 июня 2017 года. Первый камень в его фундамент был заложен в праздник Рамазан хайит в 2018 году. Сегодня строительные работы находятся на завершающей стадии.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил Центр исламской цивилизации и ознакомился с ходом финальных работ по отделке и оснащению.
Величественный комплекс возводится в стиле древних архитектурных памятников. Национальные купола и порталы, изысканное сочетание традиционных орнаментов придают сооружению особый облик. По четырем сторонам комплекса воздвигнуты порталы высотой 34 метра, в центре возвышается купол в 65 метров.
Главное место в центре занимает зал Корана, где будет храниться духовная реликвия мусульманского мира – древний Усманский мусхаф. Также будут представлены рукописные экземпляры Корана, созданные в эпоху Саманидов, Караханидов, Хорезмшахов, Узбек-хана, Темуридов и других династий, их переводы на староузбекский язык, а также уникальные рукописи из мировых собраний.
Президент ознакомился с оформлением зала и дал должностным лицам соответствующие рекомендации.
В центре построен конференц-зал на 460 мест, оборудованный современной техникой для проведения международных встреч и форумов.
Узбекистан обладает великой историей. Научное и культурное наследие наших предков оставило неизгладимый след в истории человечества. Уверен, что данный центр сыграет огромную роль в донесении этого наследия до мирового сообщества, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В комплексе будут действовать экспозиции «Цивилизации до ислама», «Эпоха Первого Ренессанса», «Эпоха Второго Ренессанса», «Узбекистан в XX веке», «Новый Узбекистан – новый Ренессанс». История этих периодов представлена артефактами, рукописями, изображениями и мультимедийными материалами. Подробно раскрывается многогранная деятельность таких великих мыслителей, как Хорезми, Фергани, Фараби, Беруни, Ибн Сино, Бурханиддин Маргинани, Махмуд Замахшари, Мирзо Улугбек, Алишер Навои, Захириддин Бабур, Али Кушчи, и других. Особое место уделено вкладу Имама Бухари, Имама Термези, Хакима Термези, Абу Мансура Матуриди, Абу Муина Насафи, Каффола Шаши, Абдулхолика Гиждувани, Нажмиддина Кубро, Бахауддина Накшбанди, Ходжи Ахрора Вали в развитие исламского просвещения.
Освещается и деятельность женщин, оставивших глубокий след в истории, – Бибиханум, Хонзодабегим, Гавхаршодбегим, Гулбаданбегим, Нодирабегим, Увайси, Анбар Атын и других, которые были покровительницами науки и просвещения.
Отмечено, что центр призван стать местом глубокого изучения наследия предков и превращения его в живую силу, способную ответить на вызовы современности. Для этого будет налажено сотрудничество с Международной исламской академией Узбекистана, международными научно-просветительскими центрами имени Имама Бухари, Имама Термези, Имама Матуриди и другими организациями, что позволит находить достойные научные ответы на современные вызовы.
Президент высоко оценил ход строительства, подчеркнув необходимость правильно организовать работу центра и постоянно обогащать его содержание.
На протяжении восьми лет здесь велась огромная работа. Мы воздвигли величественный центр, глубину и содержание которого невозможно переоценить. Каждый гость, который посетит его, проникнется уважением к богатой истории нашего народа, к знаниям и мышлению предков, получит здесь мощный духовный заряд– отметил Шавкат Мирзиёев.
Глава государства также ознакомился с построенными рядом торговыми и сервисными объектами, которые в будущем будут способствовать развитию туризма.