Ўзбекистон Президенти Покистон делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 19 август куни Покистон Ислом Республикаси Штаблар бошлиқлари бирлашган қўмитаси раиси, генерал Саҳир Шамшод Мирзо бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Юқори мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Покистон Бош вазири Шаҳбоз Шарифнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Покистон Бош вазирининг жорий йил февраль ойидаги Ўзбекистонга ташрифи давомида эришилган келишувларни амалга ошириш нуқтаи назаридан Ўзбекистон-Покистон кўп қиррали ҳамкорлик ва стратегик шериклик муносабатларини янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Турли даражаларда ўзаро мулоқот ва алмашинувлар фаоллашгани мамнуният билан қайд этилди. Жорий йил бошидан товар айирбошлаш ҳажми 23 фоизга, юк ташиш 50 фоизга ошди. Карачи ва Лаҳор шаҳарларида савдо уйлари очилди. Тўғридан-тўғри авиақатновлар кўпайди.
Ҳарбий ва ҳарбий-техник соҳаларда, хавфсизликка замонавий таҳдид ва хатарларга қарши курашиш борасидаги амалий ҳамкорлик масалалари кўриб чиқилди.
Трансафғон темир йўлини қуриш лойиҳаси бўйича имзоланган уч томонлама битимни тез фурсатда амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Узбекистана принял делегацию Пакистана
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 19 августа принял делегацию Исламской Республики Пакистан во главе с председателем Объединенного комитета начальников штабов генералом Сахиром Шамшадом Мирзой.
Высокий гость передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Премьер-министра Пакистана Шахбаза Шарифа.
Были обсуждены вопросы дальнейшего развития узбекско-пакистанских отношений многопланового сотрудничества и стратегического партнерства в контексте реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита Премьер-министра Пакистана в Узбекистан в феврале текущего года.
С удовлетворением отмечена активизация взаимных контактов и обменов на разных уровнях. С начала года объемы товарооборота выросли на 23 процента, грузоперевозок – на 50 процентов. Открыты торговые дома в городах Карачи и Лахоре. Увеличилась частота прямых авиарейсов.
Рассмотрены вопросы практического взаимодействия в военной и военно-технической сферах, а также в области борьбы с современными вызовами и угрозами безопасности.
Отдельное внимание уделено скорейшей практической реализации положений подписанного трехстороннего соглашения по проекту строительства Трансафганской железной дороги.