Олимпия шаҳарчаси – мамлакатимиз спортининг илмий, амалий, ўқув-машғулот маркази
Бу ҳақда Президент Шавкат Мирзиёев 2023 йил 18 ноябрда Олимпия шаҳарчаси қурилиши билан танишув чоғида айтган эди.
– Бу ерда машғулотлар билан бирга спорт таълими, илми, тиббиёти мужассам бўлиши зарур. Яъни, бу жой мамлакатимиз спортининг илмий, амалий, ўқув-машғулот маркази бўлади, – деган эди давлатимиз раҳбари.
Шунга мувофиқ, шаҳарчада Спорт вазирлиги, Антидопинг агентлиги, Давлат спорт академияси, Жисмоний тарбия илмий-тадқиқотлар институти, Спорт турларини ривожлантириш маркази ҳам жойлаштирилган.
Бу галги ташриф чоғида Олимпия шаҳарчаси инфратузилмасидан самарали фойдаланиш режалари, спорт ташкилотларининг жойлашуви ва фаолияти бўйича ахборот берилди.
Аввало, шаҳарчада халқаро даражадаги мусобақалар ўтказилади. Иншоотлар ундан кейин ҳам бўшаб қолмайди. Мамлакатимиз терма жамоаларининг ўқув-машғулотлари ташкил этилади. Федерациялар спорт мактаблари билан боғланади.
Ҳудудда ва мажмуаларда юртдошларимиз ҳам спорт билан шуғулланиши мумкин бўлади.
Президентимиз шу ерда соҳа мутасаддилари ва спорт федерациялари раҳбарлари билан мулоқотда бўлди.
– Аввало, спортчиларимиз ва федерацияларни мана шундай маскан билан табриклайман. Бу билан ёш авлод саломатлигига, бўлажак ютуқларга катта пойдевор қурдик. Лекин бу ишнинг энг осони. Қийини – спорт турларини оммалаштириш, профессионал спортчиларни тайёрлаш. Биз спортни ҳам саломатлик, ҳам натижадорлик нуқтаи назаридан ривожлантириб борамиз. Худо хоҳласа, бундай Олимпия шаҳарчалари вилоятларда ҳам қурилади. Асосий мақсад – ёшларимизнинг соғлом ва баркамоллиги,  деди давлат раҳбари.
Маълумки, 2024 йилда Парижда ўтган Олимпия ва Паралимпия ўйинларида юртимиз спортчилари муваффақиятли иштирок этиб, умумжамоа ҳисобида ҳар икки йўналишда 13-ўринни эгаллаган эди. Энди олимпия ҳаракатини янада ривожлантириш, келгусидаги мусобақаларда натижаларни ошириш мақсад қилинган.
Мамлакатимиз Президентининг шу йил 8 июлдаги қарори билан, Ўзбекистон спортчиларини 2028 йилги Олимпия ва Паралимпия ўйинларига тайёрлаш дастури қабул қилинди.
Бу йўналишдаги ишларни тизимли ташкил этиш мақсадида Миллий олимпия қўмитасининг 14 та ҳудудий бўлими ташкил этилди. Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари Олимпия ҳаракатини ривожлантириш бўйича Ўзбекистон Республикаси Президентининг махсус вакили этиб белгиланди. Ҳар бир ҳудудга Спорт вазирлиги ва Олимпия қўмитасидан масъуллар бириктирилди.
Асосий мақсад юқори спорт натижаларига фақат битта Олимпиада эмас, доимий ва мустаҳкам замин яратишдир.
Иқтидорли спортчиларни энг қуйи бўғиндан бошлаб саралаш ва профессионал этиб тайёрлаш учун уч босқичли “Янги Ўзбекистон Олимпия чўққилари” мусобақаси йўлга қўйилди. Унинг финал босқичи ҳар йили Олимпия шаҳарчасида “Президент Олимпиадаси” сифатида ўтказилади. Ғолиб ва совриндор спортчилар Олимпия марказларига жалб этилиб, профессионал тайёрланади.
Республика олимпия ва паралимпия марказининг фаолияти миллий терма жамоалар захирасини яратишга қаратилади. Ўқув-машғулотлар ўтказиб бориш учун Олимпия шаҳарчаси иншоотлари марказга беғараз асосда бириктирилади.
Президентимиз спорт турларини оммалаштириш масаласига алоҳида урғу берди.
– Мардлик, курашчанлик халқимизнинг қонида бор. Одамларимиз спортни яхши кўради. Буни қўллаб-қувватлаб, маҳаллаларда спортни янада оммалаштириш керак. Бунинг учун жойларда шароит бор. Яна қураяпмиз. Натижа ҳам оммавийликдан келиб чиқади,  деди Шавкат Мирзиёев.
Мутасаддиларга соҳани рақамлаштириш, спорт федерациялари фаолиятини кучайтириш, натижадор спорт турларини кўпайтириш бўйича кўрсатмалар берилди.

Олимпийский городок — научно-практический и учебно-тренировочный центр отечественного спорта
– Здесь должны быть объединены не только тренировки, но и спортивное образование, наука и медицина. Иными словами, это место станет научно-практическим и учебно-тренировочным центром спорта нашей страны, — отметил глава государства.
В соответствии с этой концепцией в городке разместились Министерство спорта, Антидопинговое агентство, Государственная спортивная академия, Научно-исследовательский институт физической культуры и Центр развития видов спорта.
Прежде всего, здесь будут проводиться международные соревнования. После их завершения объекты не будут простаивать: на их базе организуют учебно-тренировочные сборы национальных сборных, а федерации наладят взаимодействие со спортивными школами. Кроме того, условия для занятий спортом будут открыты и для жителей страны.
– Прежде всего поздравляю наших спортсменов и федерации с появлением такого комплекса. Этим мы заложили прочный фундамент для здоровья молодого поколения и будущих побед. Но это лишь начало. Куда важнее – массовое развитие видов спорта и подготовка профессиональных атлетов. Мы будем развивать спорт как с точки зрения здоровья, так и с точки зрения результатов. В планах построить такие олимпийские городки и в регионах. Главная цель – здоровье и всестороннее развитие нашей молодежи, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Как известно, на Олимпийских и Паралимпийских играх 2024 года в Париже наши спортсмены успешно выступили, заняв 13-е место в общекомандном зачете в обоих направлениях. Теперь поставлена цель дальнейшего развития олимпийского движения и повышения результатов на следующих соревнованиях.
8 июля текущего года Президент подписал постановление о программе подготовки узбекских спортсменов к Олимпийским и Паралимпийским играм 2028 года. Для системной организации работы созданы 14 региональных подразделений Национального олимпийского комитета. Председатель Жокаргы Кенеса Каракалпакстана, хокимы областей и города Ташкента назначены специальными представителями Президента по развитию олимпийского движения. За каждым регионом закреплены ответственные лица от Министерства спорта и Олимпийского комитета.
Деятельность Республиканских олимпийского и паралимпийского центров будет направлена на формирование резерва национальных сборных. Для организации учебно-тренировочных сборов им на безвозмездной основе передаются объекты Олимпийского городка.
– Мужество и дух борьбы в крови нашего народа. Наш народ любит спорт. Эту любовь необходимо развивать и делать спорт еще более массовым в махаллях. Для этого на местах есть условия, и новые объекты продолжают строиться. Массовость обязательно принесет результат, — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Также были даны поручения по цифровизации сферы спорта, усилению деятельности федераций и расширению числа результативных видов спорта.