Яширин иқтисодиётни қисқартириш бўйича таклифлар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 11 август куни яширин иқтисодиётга қарши курашиш тизимини такомиллаштириш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди.
Авваллари бизнесга юқори маъмурий босим ва аралашув бўлгани учун кўпчилик ошкора ишлашдан хавфсирар эди. Сўнгги йилларда солиқ юкини камайтириш, бюрократик тўсиқларни бартараф этиш бўйича кўп иш қилинди. Солиқ турлари 13 тадан 9 тага камайди, 100 дан ортиқ турдаги лицензия ва рухсатнома бекор бўлди.
Буларнинг натижасида, кузатилмаётган иқтисодиёт улуши 2019 йилдаги 45-50 фоиздан ҳозирда 35 фоизга тушди. Лекин ҳали буни янада камайтириш зарур.
Тақдимотда шу борадаги устувор вазифалар муҳокама қилинди. Мутасаддилар яширин иқтисодиётга сабаб бўлаётган омиллар ва уларни бартараф этиш чоралари бўйича ахборот берди.
Бунда энг самарали йўл илғор технологиялар асосида янгича ёндашувларни жорий қилиш экани таъкидланди. Масалан, Тошкент шаҳрида жамоат транспорти тўлиқ автоматлашган тўловга ўтказилгани натижасида, аслида, йўловчилар сони 30 фоизга кўп экани кўринган. Ёки рақамлаштирилган деҳқон ва буюм бозорларида тушум 2-3 карра ошаяпти.
Шундай тизимни қишлоқ хўжалиги, қурилиш, транспорт, савдо ва хизматлар каби яширин иқтисодиёт улуши юқори бўлган соҳаларда ҳам жорий қилиш бўйича кўрсатмалар берилди. Лицензия ва рухсатнома бериш жараёнлари ҳамда муддатларини қайта кўриб чиқиб, инсон омилини кескин қисқартириш ва барча қадамларни тўлиқ рақамлаштириш вазифаси қўйилди. Тадбиркорлар кўп дуч келадиган солиқ, банк, божхона, коммунал, сертификатлаш каби соҳаларда коррупцияга йўл очаётган омилларга чек қўйиш зарурлиги айтилди.
Электрон тўловлар ривожлангани одамларга кенг қулайлик яратмоқда. Бу яширин иқтисодиётни қисқартиришда ҳам мақбул восита. Бунинг учун нақдсиз ҳисоб-китобларни рағбатлантириш, тўлов тизими операторларини кўпайтириш муҳимлиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари фақат назоратни кучайтириш билан яширин иқтисодиётни жиловлаб бўлмаслигини, аҳоли ва тадбиркорларнинг солиқ маданиятини ошириб, тўғри ишлаганларни рағбатлантириш йўлидан бориш кераклигини таъкидлади.
Ҳар бир соҳа бўйича алоҳида ёндашув қилиб, тадбиркорларга очиқ ва қонуний ишлашни манфаатли қилиш вазифаси қўйилди. Шундан келиб чиқиб, солиқ маъмурчилигини такомиллаштириш ва рақамлаштириш, бизнесга қўшимча енгилликлар бериш, меҳнат муносабатларини яхшилаш бўйича топшириқлар берилди.
Ўз навбатида, солиқ маданияти бутун жамият ишига айланиши зарур. Халқимиз ҳамиша қадрлаган ҳалоллик фазилати пировард натижада барча соҳаларда файзу барака ва фаровонлик олиб келади. Бу ғояларни аҳоли орасида тарғиб қилиб, кенг қарор топдириш муҳимлиги қайд этилди.

Рассмотрены предложения по сокращению теневой экономики
Президент Шавкат Мирзиёев 11 августа ознакомился с презентацией по совершенствованию системы противодействия теневой экономике.
В прошлом высокое административное давление и чрезмерное вмешательство в бизнес приводили к тому, что многие предприниматели опасались работать открыто. За последние годы была проведена масштабная работа по снижению налоговой нагрузки и устранению бюрократических барьеров: количество видов налогов сокращено с 13 до 9, отменено свыше 100 видов лицензий и разрешений.
В результате доля теневой экономики снизилась с 45–50 процентов в 2019 году до нынешних 35 процентов. Однако эту долю необходимо сокращать и дальше.
В ходе презентации были обсуждены приоритетные задачи в этом направлении. Ответственные руководители представили информацию о факторах, способствующих развитию теневой экономики, и мерах по их устранению.
Отмечено, что наиболее эффективным путем является внедрение современных технологических и инновационных подходов. Например, переход системы оплаты в общественном транспорте Ташкента на полностью автоматизированный режим показал, что фактическое количество пассажиров на 30 процентов выше прежних данных. Цифровизация деятельности дехканских и вещевых рынков способствует до трехкратного роста их выручки.
Даны указания внедрять аналогичные системы в сельском хозяйстве, строительстве, транспорте, торговле и сфере услуг – отраслях с наибольшей долей теневой экономики. Поставлена задача пересмотреть порядок и сроки выдачи лицензий и разрешений, максимально сократить человеческий фактор и полностью перевести эти процессы в цифровой формат. Особо подчеркнута необходимость устранения факторов, создающих условия для коррупции, в сферах, с которыми предприниматели сталкиваются наиболее часто: налоговой, банковской, таможенной, коммунальной, сертификационной.
Развитие электронных платежей создает удобства для населения и бизнеса, а также является действенным инструментом снижения теневой экономики. В этой связи важным является стимулирование безналичных расчетов и увеличение числа операторов платежных систем.
Глава государства отметил, что только усилением контроля теневую экономику не обуздать – необходимо повышать налоговую культуру среди населения и предпринимателей, поощрять тех, кто работает честно.
Поставлена задача применять индивидуальный подход для каждой сферы, создавая для предпринимателей условия, при которых вести открытый и законный бизнес будет выгодно. Исходя из этого даны поручения по совершенствованию и цифровизации налогового администрирования, предоставлению дополнительных стимулов предпринимательству, улучшению трудовых отношений.
Подчеркнуто, что налоговая культура должна стать делом всего общества. Традиционно ценимая нашим народом честность в конечном счете приносит благополучие и достаток во все сферы. Важно активно продвигать и широко утверждать эти идеи среди населения, отмечалось на совещании.