Ўзбекистон ва Озарбайжон етакчилари телефон орқали мулоқот қилдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 9 август куни Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев билан телефон орқали мулоқот қилди.
Давлатимиз раҳбари қардош Озарбайжон етакчиси ва халқини тарихий воқеа – куни кеча Вашингтон шаҳрида Озарбайжон ва Арманистон ўртасида тинчлик декларацияси имзолангани билан самимий қутлади.
Тез фурсатда тинчлик битими расман имзоланиши Жанубий Кавказда тинчлик, барқарорлик ва равнақни таъминлашда муҳим аҳамият касб этишига ишонч билдирилди.
Шунингдек, Ўзбекистон Президентининг жорий йил июль ойида Озарбайжонга давлат ташрифи давомида эришилган келишувларни амалга ошириш доирасида икки томонлама стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада ривожлантириш ва мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Барча даражаларда самарали мулоқот ва алмашинувлар давом этмоқда. Жорий йил бошидан товар айирбошлаш 30 фоизга ошди. «Йўл харитаси» асосида иқтисодиётнинг турли тармоқларида истиқболли кооперация лойиҳалари шакллантирилмоқда. Нефть-газ соҳасидаги стратегик лойиҳа бўйича имзоланган Маҳсулот тақсимотига оид битим доирасида амалий ишлар олиб борилмоқда.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 августа провел телефонный разговор с Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.
Глава нашего государства сердечно поздравил лидера и братский народ Азербайджана с историческим событием – состоявшимся накануне в городе Вашингтоне подписанием мирной декларации между Азербайджаном и Арменией.
Выражена уверенность, что скорейшее официальное заключение мирного соглашения будет иметь важное значение для обеспечения мира, стабильности и процветания на Южном Кавказе.
Были также обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-азербайджанских отношений стратегического партнерства и союзничества в контексте реализации договоренностей, достигнутых в ходе государственного визита Президента Узбекистана в Азербайджан в июле этого года.
Продолжаются плодотворные контакты и обмены на всех уровнях. С начала года товарооборот вырос на 30 процентов. Формируется портфель перспективных проектов кооперации в разных отраслях экономики на основе «дорожной карты». Ведутся практические работы в рамках подписанного Соглашения о разделе продукции по стратегическому проекту в нефтегазовой сфере.