Ўзбекистон қурувчиларига байрам табриги
Аввало, сиз, азизларни бугунги қутлуғ касб байрамингиз билан самимий табриклаб, барчангизга юксак ҳурматим ва эзгу тилакларимни изҳор этаман.
Сизлар каби минг-минглаб моҳир қурувчи ва муҳандислар, уста ва меъморлар, лойиҳачи ва мутахассисларнинг машаққатли меҳнати билан Янги Ўзбекистоннинг янги, обод ва кўркам қиёфаси шаклланмоқда, халқимизнинг ҳаёти тобора фаровон бўлиб бормоқда. Бунинг учун барчангизга чин дилдан миннатдорлик билдираман.
Кейинги йилларда қурилиш индустрияси ривожи янги босқичга кўтарилиб, ушбу соҳа миллий иқтисодиётимизнинг драйверларидан бирига айланди. Сўнгги саккиз йил давомида қурилиш ишлари ҳажми бир неча баробар ортиб, 2016 йилдаги 30 триллион сўмдан 2024 йилда қарийб 234 триллион сўмга етгани ҳам бу фикрни тасдиқлайди.
Ўтган йили юртимизда жами 40 миллион 500 минг квадрат метр бино ва иншоот қурилган бўлса, жорий йилда ушбу рақам 45 миллион квадрат метрдан ошиши кутилмоқда.
Халқимизнинг ўсиб бораётган талаб ва эҳтиёжларидан келиб чиқиб, 2024 йили 100 мингдан зиёд хонадонга эга бўлган 2 минг 44 та кўп қаватли уй барпо этилди. Бугунги кунда аҳоли жон бошига тўғри келадиган уй-жой ҳажми 2020 йилдаги 16 квадрат метрдан 19 квадрат метрга етганини алоҳида таъкидлаш лозим.
Эътиборлиси, бу борадаги ишлар изчил давом эттирилиб, 56 та ҳудуддаги “Янги Ўзбекистон” массивларида қурилиш ишлари жадал олиб борилмоқда. Жорий йилда халқимиз ихтиёрига 135 мингта хонадон топширилади. 2030 йилгача “Янги Ўзбекистон” массивлари сонини 100 тага етказиш мақсад қилинган, бу эса 250 мингта хонадон дегани.
Дунёнинг илғор компаниялари билан ҳамкорликда “Янги Тошкент” лойиҳаси доирасида 20 минг гектар майдонда 2 миллион аҳоли учун қулай инфратузилма яратилмоқда.
Айни вақтда Янги Тошкент шаҳри қурилишининг биринчи босқичида Ўзбекистон Миллий кутубхонаси, Янги Ўзбекистон университети, Алишер Навоий номидаги халқаро илмий-тадқиқот маркази, музейи, ихтисослаштирилган мактаб ва мақом маркази, Низомий номидаги Тошкент давлат педагогика университети каби йирик бино ва иншоотлар қад ростламоқда.
Буларнинг барчаси қўлигул бунёдкорларимиз қандай улкан марраларга эришаётганини яққол намоён этади.
Бошқа соҳалар қатори қурилиш тармоғида ҳам давр талаби асосида рақамлаштириш жараёни жадал ривожланмоқда. Соҳада 30 дан ортиқ ахборот тизими жорий қилинди. “Шаффоф қурилиш” миллий ахборот тизимида 22 та давлат хизмати рақамлаштирилгани натижасида ортиқча қоғозбозлик ва оворагарчиликларга чек қўйилди. Тендер платформаси жорий этилиши туфайли инсон омилининг аралашувига барҳам берилди, шаффофлик, очиқ рақобат муҳити шакллантирилди.
Уй-жой қурилишида улушдор сифатида иштирок этадиган фуқароларимизнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш мақсадида “Эскроу” тизими татбиқ этилмоқда. Шу асосда ишончли девелоперлар бозори шакллантирилади.
Бугунги кунда шаҳарсозлик соҳасида ҳам янги давр бошланди, десак, тўғри бўлади. Эндиликда бош режалар мутлақо янги мазмун ва кўринишда ишлаб чиқилиб, геоахборот тизимига жойлаштириш учун рақамлаштирилмоқда. Хусусан, 2024 йилда 146 та шаҳарсозлик ҳужжатлари рақамлаштирилди. 2025 йилда ушбу кўрсаткич 180 тага етказилади.
Қурилиш ресурслари миллий классификатори яратилиб, нархларни шакллантириш ва объектлар смета қийматини аниқлаш ҳам электрон тизимга ўтказилмоқда.
Қурилиш жараёнларининг барча босқичларида жамоатчилик фикрини инобатга олиш, назорат жараёнида иштирокини таъминлаш ҳамда қурилиш сифатини яхшилаш мақсадида назорат механизмлари самарадорлигини ошириш муҳим аҳамиятга эга.
Шу борада назорат фаолиятини тўлиқ рақамлаштириш, объектларда ишларнинг боришини кунлик назорат қилиб бориш ҳамда реал вақт режимида кузатиш имконини яратган ҳолда камчиликларни ўз вақтида бартараф этиш соҳа вакиллари олдида турган муҳим вазифалардан биридир.
Аминманки, сизлар бугунги замоннинг ўзи олдимизга қўяётган ана шундай муҳим талабларни чуқур англаб, юксак натижадорлик билан меҳнат қиласизлар. Заҳматкаш қурувчиларимизнинг меҳнат ва турмуш шароитларини яхшилаш, уларни муносиб рағбатлантириш масалалари бундан буён ҳам доимий эътиборимиз марказида бўлиб қолади.
Ҳар бир қурилган бино – бу бизнинг келажак авлодларга қолдирадиган буюк меросимиз, ҳар бир кўча ва шаҳарчанинг кўринишида сизларнинг қўл изингиз борлигини, инсонлар бахти ва қувончи айнан сизларнинг меҳнатингиз билан боғлиқлигини ҳеч қачон унутманг.
Янги Ўзбекистонни бунёд этишда олдимизда замонавий шаҳарлар, қулай турар-жой массивлари, инсонларга шодлик бахш этувчи бетакрор иморатлар қуриш каби улкан вазифалар турибди ва буни амалга оширишда биз сиздек – мўъжизакор, моҳир ва заҳматкаш қурувчиларимизга ишонамиз ҳамда суянамиз!
Ҳурматли қурувчилар!
Сизларни – мамлакатимизни ҳар томонлама гўзал ва бетакрор диёрга айлантиришдек шарафли ишга сидқидилдан ҳисса қўшиб келаётган барча юртдошларимизни бугунги байрам билан яна бир бор чин юракдан муборакбод этаман.

Уважаемые строители, инженеры, специалисты, ветераны сферы!
От всей души поздравляю вас с сегодняшним замечательным профессиональным праздником, выражаю всем вам свое глубокое уважение и самые добрые пожелания.
Благодаря самоотверженному труду тысяч таких, как вы, умелых строителей и инженеров, мастеров и архитекторов, проектировщиков и специалистов, формируется современный, благоустроенный и прекрасный облик Нового Узбекистана, неуклонно растет уровень благосостояния нашего народа, и за это я выражаю вам искреннюю благодарность.
В последние годы строительная индустрия вышла на новый уровень развития и стала одним из драйверов национальной экономики. Так, за восемь лет объемы строительных работ увеличились в несколько раз: с 30 триллионов сумов в 2016 году до почти 234 триллионов сумов в 2024 году.
В прошлом году в стране было сдано 40,5 миллиона квадратных метров зданий и сооружений, а в нынешнем году, как ожидается, этот показатель превысит 45 миллионов.
С учетом растущего спроса и потребностей населения в 2024 году было построено 2 044 многоэтажных жилых дома на более чем 100 тысяч квартир. Особо следует отметить, что обеспеченность жильем на душу населения выросла с 2020 года с 16 до 19 квадратных метров.
Заслуживает внимания, что работа в этом направлении последовательно продолжается, на местах ускоренно ведется строительство 56 массивов «Новый Узбекистан». В этом году соотечественники смогут справить новоселье в 135 тысячах квартир. К 2030 году количество таких массивов предусмотрено довести до 100, а это значит, что будет еще 250 тысяч новых квартир.
В рамках проекта «Новый Ташкент», реализуемого в партнерстве с ведущими мировыми компаниями, на территории в 20 тысяч гектаров создается удобная инфраструктура на два миллиона человек.
В настоящее время на первом этапе строительства Нового Ташкента возводятся такие крупные здания и сооружения, как Национальная библиотека Узбекистана, Университет «Новый Узбекистан», Международный научно-исследовательский центр и музей имени Алишера Навои, Центр и специализированная школа макома, Ташкентский государственный педагогический университет имени Низами.
Все это говорит о том, каких высоких рубежей достигают наши строители.
В строительстве, как и в других сферах, в соответствии с современными требованиями ускоренно развивается процесс цифровизации. В отрасли внедрено более 30 информационных систем. В результате цифровизации 22 государственных услуг в национальной информационной системе «Прозрачное строительство» была устранена излишняя бюрократия и волокита. Благодаря введению тендерной платформы исключено вмешательство человеческого фактора, сформирована атмосфера прозрачности, открытой конкуренции.
Для защиты прав граждан, участвующих в жилищном строительстве в качестве дольщиков, внедряется система «Эскроу». На этой основе будет сформирован рынок надежных девелоперов.
Фактически сегодня начался новый этап и в сфере градостроительства. Отныне генеральные планы разрабатываются в совершенно новом формате и содержании, цифровизируются для размещения в геоинформационной системе. В частности, в 2024 году цифровизировано 146 градостроительных документов, в 2025 году этот показатель достигнет 180.
Разработан Национальный классификатор строительных ресурсов, в электронную систему переводится процесс формирования цен и определения сметной стоимости объектов.
Для учета мнения общественности на всех этапах строительства, обеспечения ее участия в контроле, а также улучшения качества строительных работ важное значение имеет повышение эффективности контрольных механизмов.
В этой связи перед представителями сферы стоят важные задачи по полной цифровизации контрольной деятельности, осуществлению ежедневного контроля за работой на объектах и созданию возможности наблюдения в режиме реального времени в целях оперативного предотвращения выявленных недостатков.
Убежден, что, глубоко осознавая важность и актуальность таких требований, вы станете работать с еще большей отдачей. В центре нашего внимания и впредь будут находиться вопросы улучшения условий труда и жизни строителей, их достойного стимулирования.
Помните: каждое возведенное здание – это наше наследие будущим поколениям, ваш вклад останется в облике каждой улицы, каждого городка, от вашего труда зависят счастье и радость людей.
Сегодня в созидании Нового Узбекистана перед нами стоят грандиозные задачи возведения современных городов, комфортных жилых массивов, уникальных сооружений, и осуществление этих проектов мы доверяем вам, умелым и трудолюбивым строителям, сотворяющим настоящие чудеса.
Уважаемые строители!
Еще раз от всей души поздравляю с сегодняшним праздником вас, всех соотечественников, которые своим добросовестным трудом вносят весомый вклад в то, чтобы наша страна стала поистине самым прекрасным и неповторимым краем в мире.